Voiko menestyä musiikissa vaikka menis normi lukioo

Anonyymi

Juuh.. eli haluisin menestyä laulamisessa ja basson soitossa mutta pitääkö mennä esim sibeliuslukioon musiikkilinjalle vai voiko menestyä vaikka menee iha normi lukioo

5

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos olet muutenkin lahjakas musiikin suhteen, niin ei ole mitään huolta. Sitäpaitsi monilla vanhoilla muusikoilla ja laulajilla ei ollu mitään koulutusta tai aika vähän, he olivat yleensä itseoppineita, esim. irlantilainen muusikko Rory Gallagher (1948-1995), Judas Priestin laulaja Rob Halford, Iron Maidenin laulaja Bruce Dickinson, KK Downing (Judas Priestin kitaristi vuosina 1970-2011), Jimmy Page (Led Zeppelinin kitaristi, oli ennen Zeppeliniä esim. studiomuusikko ja bändissä nimeltä Yardbirds), monet vanhat bluesmuusikot, Ozzy Osbourne (Black Sabbathin alkuperäinen laulaja), David Coverdale (Whitesnaken perustaja ja laulaja), Freddie Mercury (luulen, ettei hänelläkään ollu koulutusta laulamiseen). Ja luulen, ettei esim. Elvikselläkään ollu mitään sen kummempaa musiikillista koulutusta.

      Kuitenkin kannattaa itse opiskella ja opetella sen soittimen soittoa, jota haluaa soittaa. Youtubesta voi esim. kattoa miten vaikka joku oma suosikkisoittelija soittaa ja yrittää tehdä perässä. Laulamiseen kuitenkin kannattaa ottaa edes jotain laulutunteja tai ainakin etsiä Tubesta neuvoja, että osaa oikeanlaista hengitystekniikkaa ja muita neuvoja, ettei ääni rasitu liikaa. Ja sitten siitä vaan löytämään se oma lauluääni laulutyyli.

      • Anonyymi

        "Ja luulen, ettei esim. Elvikselläkään ollu mitään sen kummempaa musiikillista koulutusta. "

        Ei ollut, ei. On sitä paitsi ihan väärä luulo, että pelkkä huippumusikaalisuuskaan välttämättä takaa suurta suosiota musiikin alalla. Esimerkiksi yhdellä ihmisellä kymmenestätuhannesta on absoluuttinen sävelkorva. Kaikki he eivät edes ole kiinnostuneita urasta laulajina tai soittajina.

        Toisaalta suuri yleisö ei välttämättä ole kiinnostunut kuuntelemaan monia heistä, vaikka he kuinka tuputtaisivat esityksiään kansalle. Maailmassa on paljon huippulahjakkuuksia, jotka eivät kuitenkaan ole kyenneet elättämään itseään musiikillaan.

        Todelliset kyvyt yleensä kuitenkin saavat soitollaan jonkinlaisen kapean leivän itselleen, hyvällä onnella leveänkin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Ja luulen, ettei esim. Elvikselläkään ollu mitään sen kummempaa musiikillista koulutusta. "

        Ei ollut, ei. On sitä paitsi ihan väärä luulo, että pelkkä huippumusikaalisuuskaan välttämättä takaa suurta suosiota musiikin alalla. Esimerkiksi yhdellä ihmisellä kymmenestätuhannesta on absoluuttinen sävelkorva. Kaikki he eivät edes ole kiinnostuneita urasta laulajina tai soittajina.

        Toisaalta suuri yleisö ei välttämättä ole kiinnostunut kuuntelemaan monia heistä, vaikka he kuinka tuputtaisivat esityksiään kansalle. Maailmassa on paljon huippulahjakkuuksia, jotka eivät kuitenkaan ole kyenneet elättämään itseään musiikillaan.

        Todelliset kyvyt yleensä kuitenkin saavat soitollaan jonkinlaisen kapean leivän itselleen, hyvällä onnella leveänkin.

        Näin se on. Musiikkimaailmassa on niin paljon kilpailua, että täytyy erottautua jotenkin, jos haluaa tulla huomatuksia eikä sekään välttämättä vielä auta. Mutta se, että on intoa ja paloa musiikkiin ja edes jonkinlaisia lahjoja on jo hyvä lähtökohta, jos haluaa saada edes jotain aikaiseksi musiikin saralla tai edes harrastaa musiikkia, jos siitä ei tee itselleen ammattia tai jos se ei elätä ammattina.


    • KK Downing Priestin toinen kitaristi, toinen oli Glenn Tipton vuosina 1974-2018.

    • Ei Sibeliuslukio tai joku muu musiikkipainotteinen paikka vielä takaa, että menestyy musiikillisesti ja että on hyvä muusikko ja/tai laulaja. Se musiikin lahja on olemassa siitäkin huolimatta, jos sellaisella on siunattu. Ja niin kuin sanoin monet vanhoista bändeistä tai sooloartisteista ja varmaan joistain nykyisistäkin vain autotallista treenailivat ennen kuin astuivat esiin tai soittelivat kadun kulmassa tai jossain paikallispubissa ja sitten siitä se ura pikku hiljaa lähti käynnistymään. Eikä kannata ihan ensimmäisenä ajatella sitä menestymistä. Muusikko, jolla on intohimoa musiikkiin soittaa yhtä intohimoisesti vaikka omassa olohuoneessaan tai jonkun baarin pienellä nurkkalavalla kuin jos soittelisi isolla stadionilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      301
      7654
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      5979
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3538
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1997
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      192
      1875
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      19
      1698
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1579
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1484
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      65
      1398
    Aihe