Politikkojen toiminta tonni

Anonyymi

Katsokaa ketä äänestätte. Luottamushenkilöillä on väliä. Toiset ovat suoraselkäisempiä kuin toiset. Lienee päivän selvää että kukaan ei jaksa nasstutaa aamupalaa 1000€/kk. Jos aamupalan arvoksi lasketaan 20€/kpl päästään 50 aamupalaan. Henkilöllä joka tekee kohtuu paljon työmatkoja.

Onneksi verottajalla ratkaisun teki suoraselkäinen viranhaltija eikä "toverikaveri". Toverikaverin ratkaisu olisi ollut toisenlainen. Kittilässä on suuri merkitys ettei toverikaverit pääse jatkamaan sutkutuksiaan. Näyttöä vallan väärinkäytöksistä on riittämiin. Huljakkaaseen menoon pystyy tutustumaan vaikka "Kittilän laki" kirjasta. Erikoiseksi asian tekee se että tuomioistuimet löydä näyttöä tuomioihin. Sillä on loppupeleissä merkitystä kelle äänesi annat. Ei ainakaan niille joiden toiminnan vallan väärinkäyttö on jo turmellut.

7

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikka en hirveästi Jari Tervoa ihannoikaan niin aamuinen suora laina HS:ta Tervon tekstistä osuu naulan kantaan:

      "Laki ei mainitse aamiaisia, ei aamiaistarvikkeita, ei kylmänä toimitettavia aterioita eikä minkäänlaista ravintoa. Kansalaisten ei kuulu maksaa pääministerin ja hänen perheensä aamiaisia. Näin yksinkertaista tämä on. Siis silloin, kun lakia noudatetaan eikä vain tulkita. Lakia voi tietysti muuttaa".

      Kuinka monesti ja monen henkilön toimesta Kittilässäkin "lakia tulkittiin". Ehkä olisi ollut parempi lakia noudattaa kuin tehdä poppamies tasoisia tulkintoja.

      • Anonyymi

        Tervon teksti on harvinaisen selkeä tulkinta: ""Laki ei mainitse aamiaisia, ei aamiaistarvikkeita, ei kylmänä toimitettavia aterioita eikä minkäänlaista ravintoa. Kansalaisten ei kuulu maksaa pääministerin ja hänen perheensä aamiaisia".

        Minusta näyttää pahasti siltä että häälaskut ja muutkin laskut ovat menneet sekaisin. Vaikea on tietää onko kaveri neuvonut toveria vaiko toveri kaveria. Katsotaan, saako poliisit tutkinnassaan mitään selville. Toivotaan!!


    • Anonyymi

      "laskut menneet sekaisin"
      Mihin faktaan tuon perustat? Kuulostaa sutkauttajan tarinoilta, jos on tietoa kerro toki lisää. Älä kerro hevosmiesten uutisia, vaan faktaa joka kelpaa myös tutkinnalle. Juorut on turhia.

      Kittilässä ne laskut vasta seikkailivat, loput löytyy kirjasta ja uusin tieto Oulun käräjien langettavasta päätöksestä.
      Kuntavaaleissa sisään vain uusia, ei käräjillä istujia. Miten päin tahansa ajattelee niin ei kai kuntaan voi valita päättäjiä jotka eivät vastaa aiheuttamistaan taloudellisista vahingoista.
      Taisi olla vanhan SMP:n lentävä lause: "Rosvot linnaan". Sillä saisi Kittilässä ääniä yli puoluerajojen.

      • Anonyymi

        Juoruistahan nämä liikkeelle lähtevät. Ensin oli aamupalalasku luokaa 300 € jonka VNK tiedottaja Anttikoski tyrmäsi täysin perättömänä. Sitten oli nassutelua 800-900 €. Luonnollisesti Anttikoski ja joku virkamieskin tyrmäsi täysin. Sitten todettiin että etu on koskenut kaikki pääministereitä. Päivi Lipponen tyrmäsi tämän väitteen täysin. Verottaja tyrmäsi ministereille kuuluvan verovapauden täysin. Ja pääministeri tyrmää häälaskun täysin. Lyököön laskut pöytään niin nähdään kuka maksoi, kenelle ja milloin. Veronmaksajien rahoilla leikitään. Jos on epärehellinen pienessä niin on myös suuressa. Juoruilta saisi siivet poikki kun laskuilla asian todistaisi. Näyttää siltä ettei pystytä todistamaan. Onnea vaaleihin, demarit.


    • Anonyymi

      Sitten tuli kysymättä ja yllättäen 1.3 miljonaa hullulle porolle veronmaksajien tukea

    • Anonyymi

      Niinpä. Kyllä valtion ja kuntien pitäisi lopettaa veronmaksajien rahan jakaminen. Tai sitten jakaa tasasumma kaikille. Kuten Kittilässäkin on nähty, toveri kaveri jakaa ja kaveri toveri ottaa vastaan. Jos yritys ei pärjää omilla bisneksillään niin ei pärjää. Aina löytyy tilalle tehokkaampi yrittäjä joka omalla toiminnallaan pärjäisi. Mutta nyky mallilla tätä hankaloittaa näiden toverikavereiden jakamat hulvattomat luotot kaveritovereille.

      Vassarihallitus hoki aikansa että otetaan velkaa. Sitä ei tarvitse maksaa takaisin. Taitaa tarvita koska Sanna on meille veronkorotuksia luvannut. Antti voitti vaalit valehtelemalla eläkkeiden korotuksista. Moni uskoi. Onkohan roimiakin korotuksia tullut, muistaakseni raja oli 1 400 € asti. Pieniähän tuollaiset eläkkeet on. Sanna pistelee osapuilleen saman summan aamupaloinaan. On se touhua.

      • Anonyymi

        Mitä kaikkea sitä Kittilässä onkaan valehdeltu ? Ja itse vielä nämä epärehelliset kuntapoliitikot kaiken ovat sepittäneet sekä uskoneetkin. Nyt oikeulaitosissa näitä muistellaan ja kunnan rahoja tuhlataa. Tonttulassa taas touhutaan.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      38
      5366
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      293
      5200
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      64
      4519
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2445
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      48
      1890
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      30
      1835
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1800
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      80
      1728
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1722
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1516
    Aihe