KOKENEET, kertokaa:
Miten vanhempien ero on vaikuttanut taaperoonne? Onko jollain jopa vertailukohtaa myöd erosta lapsen ollessa isompi...?
Täällä noin puolitoistavuotiaan vanhemmat (äiti&isä), joista molemmilla hyvä kiintymyyssuhde lapseen, äidillä olosuhteiden vuoksi syvempi. Eron syyt ovat sellaiset, että se tullee tapahtumaan myöhemmin jollei nyt. Lapsi tulisi asumaan äidillään ja tapaamaan isää monta kertaa viikossa, ei kuitenkaan luonaan yöpyen (isä tähän asti ollut lapsen kanssa yhden yön yksin). Isä paljon poissa jo nyt, joten tapaamiset eivät juuri nykyisestä harvenisi.
Kertokaa tarinoitanne!
Eron vaikutus alle kaksivuotiaaseen
4
94
Vastaukset
- Anonyymi
Erosimme exän kanssa ja lapsemme on tällä hetkellä noin 5v. Ero oli riitaisa kun en tiennyt lapsen kasvatuksesta mitään, enkä "mukamas" ole ollut lapsen kaa öitä vaikka hän oli reissussa viikkoja jolloin itse olin lapsen kaa himassa (tämä oli kun lapsi 1 vanha) milloin olin mitäkin , kaikki haukkuma sanat varmasti sain päälleni. Pedofiilistä lähtien. Äidillä ollut ja varmaan on vieläkin päihdeongelmaa. (Mitä on kaverit kertoneet että siellä se oli taas vetämässä viinaa) toki hän on käyttänyt alkoholia ja lääkkeitä sekaisin aikaisemmin niin en epäile heidän sanojaan. Kävimme taistelun missä minä isänä voitin ja lapsi jäi mulle. Äiti on tapaava, mut toisaalta lapseni ei tarvitse enään nähdä sitä viinan kanssa lotraamista, mikäli hän toivon mukaan on selvänä kin lapsi on hänellä. Lapseni on rauhoittunut kun päässyt turvaan isänsä luokse joka ilta hän toivottaa hyvät yöt ja sanoo minä rakastan sinua isi 😪 eka kerran kun hän sano noi sanat mulle niin kyynel tuli, siinä vaiheessa tiesin että tytön koti on mun luona. Toivoisin että äiti joskus ymmärtää että lapsi olisi tärkeämpi kuin alkoholi. Mutta kaikkia ei voi muuttaa. Tällä hetkellä elämäni on kaikin puolin ihanaa saa olla lapsen kaa 2, eikä tarvitse pelätä äitin puolelta äkkipikaisuutta mitä tekee lapselle. Herran hallussa se on sit mitä tapahtuu kun lapsi kaksin hänen kaa.
Itse en ole eronnut vaikka joutunut kokemaan elämän kuoleman välisiä ajatuksia ja päinvastoin 7 vuoden riidat selvisi kun tajuttiin johtuvan erilaisesta lapsuudesta joten oli kyllä sen verta selvitettävää ollakko yhdessä vai ei.
Itse olen yh-isän kasvatti ja täysin perhe elämän puuttuminen, olen täysin sitä mieltä perhe elämän tärkeydessä lapsille saada hyvä lapsuus on minusta kannatavampi kuin perheetön elämä.
- Anonyymi
Mitä nuorempi lapsi sen nopeemmin hänomaksuu uuden äitipuolen ja sanoo häntä äidiksi, joten se on hyvä puoli. Hän ei kaipaa enää biologista äitiään niin paljon kun on uusi äiti. Joten yökylilyt onnistuu hyvin kun lapsi tietää että sielläkin on äiti, ja lopulta lapsi valitsee itse kumman hän haluaa äidikseen enempi. Että mitä nuorempi sen vähemmän ongelmia.
Isompien lasten kanssa äiti ongelma on rajumpi, he eivät mitllään hyväksy uutta äitiä ja siitä uusi äiti pahoittaa mielens vaikka on usein parempi kuin entinen äiti.
Mutta tiukasti vaatimalla lapsilta hyväksyntää, voi uusi äiti olla aina lasten uusi ja hyvä äiti. Lapsille on rikkaus kun on useita kasvatusäitjeä elämässä. Aina se ensimmäinen äiti ei ole se paras, ja unohtuu nopeesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso234894Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1614134Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133446Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673096- 892839
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512662Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282453- 372443
- 201675
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1211650