Lentokentän johto

Anonyymi

Piti alunperin valita kunnan seinän mukaam ja ilmoituksen mukaan valita heinäkuussa. Nyt tuli kiire nimetä kun kunnanjohto vaihtuu.. Kunnanjohto ei ole sanallakaan maininnut kuntaan valituists valtuustoon. Pikku asia ettei tarvitse mainita ??? Saa nähä tulleeko nyt seinälle sinne. Kyllä ä on välinpitämätönä ja kieroa sakkia.

6

1660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiOqcaJhprxAhUaBxAIHcbmDh8QFjAGegQIEhAE&url=https://www.epressi.com/tiedotteet/matkailu/enontekion-lentoasema-jarjestaytyy-tulevaisuuteen.html&usg=AOvVaw1dTROMCqs_ohnJTpWUOALS

      Pelkän kentänkorjaus hinta 15 miljoonaa euroa Finavin mukaan tulee maksamaan toimintakuntoon.
      Nyt on jo nimetty henkilökunaa paljon ja johtajia.
      Sähkölaitoksen myyntirahaa on laitettu 5 milj euroa . Hävisi 2 milj euroa kunnan sähkölaitoksen myynnistä . Koronarahat päälle jakamatta .
      Nouseeko kunnan veroprosentti vai leikataanko palveluja ?

    • Anonyymi

      Kuntalaisena minä haluaisin tietää, mistä rahoista tälle henkilölle palkka maksetaan.

      Kuntalaki 22 § Osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuudet:
      Kunnan asukkailla ja palvelujen käyttäjillä on oikeus osallistua ja vaikuttaa kunnan toimintaan. Valtuuston on pidettävä huolta monipuolisista ja vaikuttavista osallistumisen ja vaikuttamisen mahdollisuuksista ja menetelmistä.
      Osallistumista ja vaikuttamista voidaan edistää erityisesti:
      1) järjestämällä keskustelu- ja kuulemistilaisuuksia sekä kuntalaisraateja;
      2) selvittämällä asukkaiden ja kunnassa säännönmukaisesti tai pitempiaikaisesti asuvien tai oleskelevien palvelujen käyttäjien mielipiteitä ennen päätöksentekoa...
      Kuntalaki 29 § Viestinnästä:
      Kunnan toiminnasta on tiedotettava asukkaille, palvelujen käyttäjille, järjestöille ja muille yhteisöille. Kunnan tulee antaa riittävästi tietoja kunnan järjestämistä palveluista, taloudesta, kunnassa valmistelussa olevista asioista, niitä koskevista suunnitelmista, asioiden käsittelystä, tehdyistä päätöksistä ja päätösten vaikutuksista. Kunnan on tiedotettava, millä tavoin päätösten valmisteluun voi osallistua ja vaikuttaa.
      Kunnan on huolehdittava, että toimielinten käsittelyyn tulevien asioiden valmistelusta annetaan esityslistan valmistuttua yleisen tiedonsaannin kannalta tarpeellisia tietoja yleisessä tietoverkossa.
      Kunnan on verkkoviestinnässään huolehdittava, että salassa pidettäviä tietoja ei viedä yleiseen tietoverkkoon ja että yksityisyyden suoja henkilötietojen käsittelyssä toteutuu. (Kuntaliiton mukaan mielipiteitä antaneiden nimiä ei julkaista kunnan sivuilla!)
      Viestinnässä on käytettävä selkeää ja ymmärrettävää kieltä ja otettava huomioon kunnan eri asukasryhmien tarpeet.

    • Anonyymi

      Vai ei kunta ole lopullinen maksaja?

      "Kunnanhallitukseen valmistellaan todennäköinen yhtiön lisäpääomittaminen siinä vaiheessa, kun ENF POP Oy:n hallitus ja operatiivinen johto on järjestäytynyt ja yhtiö on aloittanut oman toimintansa lentoaseman operointia ja yksityisiä partnereita koskien."

    • Anonyymi

      Kunnanjohdolla tuli kiire valita heti vaalien jälkeen johtaja lentokentälle. Eikö yhtään hävetä toiminta . Ja nuo tytäryhtiöt uusi valtuusto hajottaa ensitöiskeeen ja kunnanjohdon toiminta kyseenalaisetettava niin monelta osin. Näyttää tämä uusi lentokentälle valittu johtaja olevan kunnanjotajan tuttuja ja samoilla paikoilla ulkomailla työskennellyt kun kunnanjohtaja . Eli tuttu valittiin että saa kunnanjohtaja toteuttaan omiaan salassa sielläkin. Eikö nyt olisi jo viimeinkin ottaa esille kunnanjohtajan toimet ja sidokset. Myös ne tytäryhtiöhin valitut henkilöt ,jotka kaikki kunnanhenkilöt ei päässyt valtuustoon niin irtisanottava . Edes ammattitaitoa ei heillä ole . Uusiksi vain koko asia tai lopettaa koko lentokenttä vouhotus. Yhtää konetta ei ole vuosiin tullut mutta henkilistöä palkattu jo vaikka lentokentta vaatii mittavat korjaukset ennen käyttöönottoakin. Noin 15 miljoonaa jo pelkkä toimintaa valmistuminen ja yleensä summat tuplaantuu.

      • Anonyymi

        Ei muutako tutkintaan vaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1063
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      519
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      499
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe