Mikä perhonen tämä kaunokainen on? Lenteli juuri kasvikopissa ja ohjasin ulos käsilläni, vapaanhan tuon kuuluu lentää.
https://aijaa.com/AXYUPZ
https://aijaa.com/AXYUPZ
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Vähän näyttää Suomen kansallisperhoselta paatsamasinisiiveltä mutta alapuoli kai kertoisi enemmän koska muitakin sinisiipiä on. Tämä näin vähäisellä asiantuntemuksella sanottuna...
Juu, Niittysinisiipikin se voisi olla. En tiedä, mutta hyvin kaunis ja pieni perhonen. Alapuoli oli vaalea, sen mitä ehdin havaita.
Hätääntyneenä tuntui lentävän, kun aina tuli seinä vastaan kopissa. Lopulta suuntasi oviaukosta ulos pienellä ilmavirta huiskutus avustuksella.
Sinisiipi
Juu. Niitä on kai useampikin alalaji? Mutta sinisiipi juu. Hieno hohde siivissä.
Vaikuttaisi olevan joku sinisiipi. Koiraspuolinen yksilö jokatapauksessa, sinisiipien naarat ovat siivet levitettyinä enemmän tai vähemmän ruskean värisiä.
Sinisiipiä on useita eri lajeja, esim. hohtosinisiipi, hopeasinisiipi, kangassinisiipi ja niittysinisiipi. Näistä kangassinisiipi ja hopeasinisiipi ovat yleisimpiä sinisiipilajeja Suomessa (koko Suomen mittakaavassa).
Väitän
Kehoni on ties ennen minua
Siitä ahdistus
Googlettelin ja niitä on monia. Koreita perhosia.
Olis joskus kiva käydä Mariposariossa Benálmadenassa. Piti käydäkin, mutta koronan vuoksi peruttiin koko matka. Muutenkin kiinnostais näyttävät puutarhat ja maisemat.
Sveitsiin pitää joskus vielä päästä, ehdottomasti. Junareissu siellä hienoissa maisemissa olis hieno kokemus ja toki käppäillä maisemissa. Kameran täydeltä kuvia muistoksi. :)
Heh hauska virhe mulla, Benalmádenassa piti olla. :D
Samoin nevasinisiipi kuuluu yleisiin, mutta harjusinisiipi uhanalaisiin lajeihin.
Computer says..
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hopeasinisiipi
Kuvahaulla? :)
Jeps.
Eikun se onkin kangassinisiipi..
En kyllä näe eroa..
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kangassinisiipi
No en minäkään oikeen nähnyt eroa, siksi kysyin jos joku näkis. Aika samanlaisia ovat.
Ei+taida+Googlen+kuvahaku+vielä+niin+hyvä+olla,+että+ratkaisisi+perhosten+luokittelun.+Joku+erikseen+koulutettu+tekoäly+voisi+ollakin.
Tällainen+artikkeli+näyttäs+viime+vuonna+olleen:+https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2215098619326011
Eli+vain+kymmenen+eri+lajia+tunnistaa+tuo.+Olikos+onnisprosentti+about+80%+jos+nyt+oikein+bongasin.
No kuvahaun tuloksena oli " silver-studded blue " mikä suomentui kangassinisiiveksi..Samaltahan nuo omaan silmään näyttää, tosin niin näytti se hopeasinisiipikin.. 🤷♂️
En tiedä. Ainut joka perhosesta tuli mieleen oli - Sinisiipi. Sen nimen olen jossain kuullut aiemmin.
Mitäs muuta olet tänään tehnyt kuin bongannut perhosia?
Juu, sinisiipi on.
Pesin tramboliinin reunapehmusteen, kasvikopilla käynyt pari kertaa kastelemassa ja nyppimässä. Kohta käyn keräämässä kulhollisen salaatia.
Tänään olen laiskotellut. Huomenna on hermoratatutkimus, koitan olla rennosti.
Entäpä itse?
"Entäpä itse?"
Olen pelannut tietokoneella ja jännittänyt Suomi-Venäjä matsia katsomatta sitä. Liian jännä ottelu minulle. Tasapelilläkin Suomi voi päästä jatkoon lohkostaan! :) Tänään Joensuussa en ole juonut kahvia ollenkaan, kun ei ole tehnyt jostain syystä mieli.
Okei. Pelipäivä.
Tulin juuri takapihalle, tuulee mutta on lämmintä. Tytöt koittaa pelata sulkapalloa. Heh, näyttää haasteelta täss tuulessa. Sulkkis menee minne menee. :D
Naurattaa toi kohellus. Mutta tuleepa loikittua. :)
"Tulin juuri takapihalle, tuulee mutta on lämmintä. Tytöt koittaa pelata sulkapalloa. Heh, näyttää haasteelta täss tuulessa. Sulkkis menee minne menee. :D Naurattaa toi kohellus. Mutta tuleepa loikittua. :)"
Kuulostaa kivalta päivältä siellä. Kohta lämpötila nousee Suomessa laajalti noin 30 asteeseen tai ainakin niin on lupailtu. Huomenna ei vielä ole, mutta sen jälkeen lämpenee! Hyviä helteitä sinne! Valitettavasti Venäjä meni ensimmäisen erän lopulla 1-0 johtoon! :(
Hyvää kesää! Itse taidan katsella jalkapalloa tämän illan, kunhan liian jännittävä Suomi-ottelu on ohi! Hyviä kesäpäiviä sinne ja hyvää illan jatkoa! :)
Heh heh, joo. Nuorempi rypöö nurmikolla ja on rähmällään enemmän kun jalkeilla. :)
Onneksi ei kuulemma satu ja nauraa itsekin. Suupalloa ehdotti isosisko, niin lähtis heiluvat maitohampaat. xD
On mulla hauskaa noiden kanssa kyllä. Ei valittamista. :)
Humoristeja ovat.
Ok, pelipäivitys. Mukavaa pelin seuraamista ja iltaa..
Eikö noi pure aika kovaa, jos niitä menee häiritsemään väärään aikaan?
Perhoset eivät pure, paarma ja ampiainen kylläkin.
Ei tuo purrut. :)
Eiks ne pure lehtipuun lehtiäkin?
Kuka tänne lähettelee harakan kuvia!?
Selvä harakka!
Kuka puhallutti?
Missä? Mää vai?
Kuningatarperhonen on aika komea kyllä joskus niitäkin näkee, vähän samanlaiset värit kuin nokkosperhosella, mutta suurempi :)
Aa, oonkohan nähnyt? En osaa sanoa. Kauniita ne perhoset kyllä on. 🦋