koska uusien luhtitalojen rakentaminen alkaa? vai alkaako olleenkaan?
luhtitalot
Anonyymi
2063
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Heti kun maksukykyisiä ostajia löytyy...
Eli rahamiehiä...
Sama kaiku on askelten: ei luhtitaloa, ei bioreffitehasta, mutta Kenkäkulmassa tapahtuu ens tilassa. Kierrätyshenkinen uusi yritystoiminta jatkaa toimintaansa uusvanhoissa tiloissa.
Ei joka viikko voi tapahtua. Kirppuja on ollut viimr aikoina ähkyyn asti.
On se vaan yksi kierrätyskeskus koko Kemijärvi.....muuta synny kun näitöä kirpputoreja ja kierrätyskeskuksia....
Kannattaako sitä rakentaa? Tohmossa myynnissä remontoitu kerrostalo.. Kaupunki myy..
Särkikankaalla,+Lahtelan+alueella+on+puolenkymmentä+rokulikerrostaloa+kunnalla,+jotka+joutaisi+myydä....tai+heti+purkaa.+Niitä+on+pidetty+jo+vuosikausia+turhaan+lämpimillään,+kun+niitä+sellutehtaan+rakentajia+ei+ole+ollutkaan+majoittaa+vuokranmaksajiksi,vaikka+Nivala+100%+lupasi.
Hallituskadun+puiset+uudisrivitalot+jäävät+rakentamatta+siihen+kuin+se+biosellutehdaskin.
Siinä käy kuten roissa oppipojan kanssa. Redu piti tyhjää kiinteistöä lämpimänä - maksoi mansikoita - ja myi kiinteistöjalostajalle, joka purkaa sitä paraikaa.
Se oppipojan myynti oli katastrofi kaikkinensa. Niilläkin rahoilla oli voinut pitää lähiopetusta amiksille, mikä nyt kumminkin oli päätehtävä.
Olen mieltä, että oppipoika olisi pitänyt pitää oppitilana ja ravintolana. Mutta päättäjät päättävät kuntayhtymässä parhaan käsityksensä mukaan.
Näin käy kempassakin. Lämmitellään vielä vuosia ja puretaan vasta sitten. Meillä on varaa. Tingitään vaikka hoitohommissa Lapponiassa.
OP Kiinteistö ilmoitteli pari vuotta sitten, että muutamia asuntoja on vielä vapaina.
Oikeasti muutamasta asunnosta oli vasta ollut kysyntää.
Nyt on yhtiöltäkin usko uuvahtanut. Ei ole näkynyt ilmoituksia. Kiire ei sitten auttanutkaan. Tonttikin pukkaa siankärsämöä ja voikukkaa.
Mutta älkäämme tyystin menettäkö uskoa.
Siankärsämö on hauska nimi kukalle.
Tulee mieleen SIAN KÄRSÄ! :D
Heti rakennetaan kun routa on sulanut ja biotehdas alkaa nousemaan. Valmistuvat yhtä aikaa.
Kemijärveltä on aivan turhaa ostaa uusi asunto kun niitä on jälkeenpäin lähes mahdotonta myydä niiden todellisella arvolla. Nytkin myynnissä asuntoja pilkkahintaan, eikä nekään tahdo mennä kaupaksi. 🖕😆
Vanhoja hyväkuntoisia omistushuoneistoja on myynnissä Kemijärvellä pilkkahintaan.
Kunnan Vuokratalot kunnosti reilun vuosikymmenen kerrostaloja velkarahalla ja suorastaan lahjoitti pilkkahintaan huoneistot yksityisille, "muka" kakkosasunnoiksi. Kolmella remontoitiin ja kahdella myytiin. Tosi typerää yksinkertaisuutta.
Suurin osa huoneistoista meni kuitenkin aluksi vuokralle. Tämä sekoitti vuokramarkkinat ja tiputti kerrostalohuoneistojen hinnat "sairaan" ylialhaisiksi.
Eli kunta teki velkamiljoonilla hallaa ja tuhoa myös tuolla rintamalla ymmärtämättömyyttään.
Kepun aikaansaannosta. Saa**nan tunarit.
Niin siinä kävi, heti purkuun . Tehtiin todellinen ylitarjonta hiipuville markkinoille. Tosin asunnot on kankaalla ja kallaassa, kuka sinne lähtee? Palvelut on käytännössä nolla. Tosin halvalla kaupunki ne myi ja vielä halvemmalla ne joutuu myymään nyt, jos saa edes kaupaksi.
Miksi uusi asunto pitäisi myydä. Asustelee siinä loppuun asti.
Uusia taloja vielä..muutenkin väki vähenee. Kohta kaupunki- sana muuttuu kunnaksi. Kemijärven kunta.
Viihtyvyys, eli paikka...
Rakentamaan ryhdytään tulevana vuonna tuohikuussa klo 7.05. Samaan aikaan lapio iskeytyy Patovaarassa yhtä todennäköisesti kuin että
Suomi voittaa Belgian tänä yönä. Onni suosii rohkeaa. Pistäkää roposet likoon. Kertoimilla saa uuden auton.
uusi tehdas tulee
Tehdas tullee, mutta kemiin...
Haukitehdas Kemijärvelle! Älämölöpuisto Suomulle! Ilotaloja joka paikkaan!