Kenestä PerusSuomaisten johtaja? On monta osaavaa esim Puisto tai Savio. Ei Tavio Huhtasaari eikä Eerola ole johtajiksi.
Arvoituksia?
Anonyymi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Uusia nimiä kehiin tälläkin saralla.
Savio on yhtä rauhallinen kuin Jussi, osaava on Puisto jos persu pomoa haetaan siinä on pari hyvää.
Jussi Halla-aho luopuu PS:n puheenjohtajuudesta – teki päätöksen vuosi sitten.
Jussi ei ole itsekäs ,tässäkin ajattelee tulevaisuutta antamalla muille tilaa. Hän on viisas mies ,seuraavat vaalit voittaa Perussuomalaiset sen seuraumuksena uusi puh.johtaja saa helpommin pääsyn hallitukseen. Totuushan on se ,että muut puolueet eivät uskalla väitellä Halla-ahon kanssa ,koska huomaavat olevan ulkona asioista.
Jussi tekee kaikkensa ,että Perussuomalaiset ovat suurin puolue joka saa tolkkua vinoutuneseen politiikkaan.
Perussuomalaisten lähtevä puheenjohtaja Jussi Halla-aho antoi kolme, ei stubbilaista pointtia, vaan perussuomalaista ”evästystä” niille, jotka miettivät omaa ehdokkuuttaan hänen seuraajakseen elokuun puoluekokouksessa tai ovat Seinäjoella valitsemassa uutta puheenjohtajaa.
1. ”Älä pohdi, mitä jonkun muun pitäisi tehdä puolueen hyväksi, pohdi mitä sinä voit tehdä puolueen hyväksi.”
2. ”Älä mieti, mitä puheenjohtajuus voisi antaa sinulle, mieti, mitä sinä voit antaa puheenjohtajuudelle.”
3. ”Voimme vaikuttaa asioihin vain olemalla voimakas puolue. Voima syntyy kannatuksesta ja kannatus syntyy luottamuksesta.
Kannatus ja luottamus ovat pääomaa, joka kertyy siitä, mitä me teemme.
Se on korvamerkittyä pääomaa. Sitä voi käyttää vain siihen, mihin se on annettu.
Ei pidä hetkeäkään luulla, että kannatus olisi pysyvää tai itsestään selvää varallisuutta, jota voimme käyttää haluamiimme tarkoituksiin.
Meillä on puolen miljoonan suomalaisen antama mandaatti, mutta meidän on pystyttävä tulkitsemaan tuon mandaatin sisältämä viesti ja toimintaohje.
”Tai pikemminkin puolen miljoonan viestin yhteinen nimittäjä, kova perussuomalainen ydin.
Tämä on helpommin sanottu kuin tehty, Viestin tulkinta ja sen soveltaminen joka päivä on puolueen puheenjohtajiston tärkein tehtävä.”
”Evästyksen” jälkeen Halla-aho kertoi, ettei tehtävän jättämiseen sisälly mitään ”juonta” eikä hänelle ole luvattu ”hillotolppaa”, vaan hän aikoo jatkaa työtään eduskunnassa ja Helsingin kaupunginvaltuustossa.
Persut ja ruotsidemokraatit ovat politiikan jokereita, jotka muuttavat valta-asemia.
Pääasia kuhan on nainen..tehostaa vain syöksyä..
Mitä ne vouhottaa kuka tulee johtamaan persuja, Purra on sopiva ollut Jussin opissa ei siinä mitään, mutta kun on talouspuoli miehillä paremmin hallinnassa, suosin Puistoa.
Perussuomalaisten perustaja ja puoluetta 20 vuotta johtanut puoleen edellinen puheenjohtaja Timo Soini ei yllättynyt Jussi Halla-ahon (ps.) ilmoituksesta luopua puoleen puheenjohtajuudesta.
Soini avasi asiaa MTV3:n haastattelussa.
– Tunnen puolueen ja Halla-ahon tavan tehdä politiikkaa ja karttaa vastuuta. Siinä mielessä tämä ei ollut yllätys, Soini kommentoi MTV3:lla Halla-ahon luopumisilmoitusta.
On se sutki toi Soini loikkari, eihän tuo Halla-ahon luopuminen ole uusi asia, Jussi on aiemmin sanonut lopettavansa seuraaviin äänestykseen. Soini kehui kuika hän ennusti milloin Halla-aho poistuu.
Ei samana päivänä voi puhua Soinista jos puhutaan Halla-ahosta...Soini on karttanut vastuuta ei ollut selkärankaa vastustaa Orpoa ja Sipilää mieluimmin petti äänestäjät omanedun vuoksi petti siniset kaverit , yksikään ei päässyt eduskuntaa Soini ei etes uskaltanut lähteä ehdokkaaksi.
Halla-aho ei luistele vastuuta on toinen kuvio menossa ja sen ymmärtää vasta eduskuntavaalien jälkeen he jotka eivät nyt sitä ymmärrä.
Nuista kommenteista Arhinmäki oli suuttunut,että meni aivan tummaksi.
Ottiko peräti "Arhimäet",niinkuin Terho aikoi,
Suomessa nyt hätätila,keneltä ottaa neuvoja,kun mestari vaikenee.
Jennikin on ihmeisään,kirjoittaessaann "suvakkipuhetta" Saulille.
OHISALO JULISTANUT HÄTÄTILAN SUOMEEN
Mainoksessa Suomalainen perhe kaksi poikalasta tumma ja vaaleaa.
Jussi ja Riikka ovat jo kauan sitten sopineet vaihdosta kyllä Persut ovat sen tienneet.
Perussuomalaiset on selvästi suosituin puolue työllisten keskuudessa, käy ilmi Suomen Yrittäjien Kantar TNS:llä teettämästä gallupista.
Mielipidetiedustelussa kysyttiin palkansaajilta, yrittäjiltä, ammatinharjoittajilta, lomautetuilta ja työttömiltä, minkä puolueen ehdokasta he äänestäisivät, jos eduskuntavaalit järjestettäisiin nyt.
Perussuomalaiset sai kyselyssä 20 prosentin kannatuksen. Sdp oli toisena 15 prosentin kannatuksellaan. Kokoomusta kannatti 12 prosenttia vastaajista.
Perussuomalaisten kannatus oli korkeinta työntekijöiden ja työttömien keskuudessa. Kannatusta tuli myös alemmilta toimihenkilöiltä, yrittäjiltä tai yksittäisiltä ammatinharjoittajilta.
Matalinta perussuomalaisten kannatus oli johtavassa asemassa olevien ja ylempien toimihenkilöiden keskuudessa.
Perussuomalaiset oli selvästi suosituin puolue miesten keskuudessa: 26 prosenttia kyselyyn vastanneista miehistä kertoi kannattavansa perussuomalaisia.
Naisten keskuudessa suosituin puolue oli Sdp: 18 prosenttia kyselyyn vastanneista naisista kertoi kannattavansa Sdp:tä. Naisvastaajista perussuomalaisia kannatti 14 prosenttia.
Keskustan kannatus kyselyssä oli kahdeksan prosenttia, vihreiden seitsemän prosenttia ja vasemmistoliiton kuusi prosenttia. Rkp:n ja Liike Nytin kannatus oli kolme prosenttia ja kristillisdemokraattien kannatus kaksi prosenttia.
Kyselyyn vastasi 1 002 henkilöä, ja virhemarginaali oli 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa.