Miten suureesti palkka muuttuu sairaslomaa myöten

Anonyymi

Mun peruspalkka on n 2100€/kk. Olen ollut sairaslomalla kolme viikkoa. Paljonko palkka pienenee siitä peruspalkasta?

3

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se välttämättä pienene mutta palkanmaksu loppuu kokonaan jossain vaiheessa. Se miten kauan saa sairausajan palkkaa riippuu sovellettavasta työehtosopimuksesta ja siitä, miten kauan palvelussuhde on kestänyt ennen sairastumista.
      Lue työehtosopimusta tai kysy luottamusmiehiltä.

    • Anonyymi

      Miksi kenellekään pitäisi maksaa sairastelusta, eli siitä, että jättää työn tekemättä? Häpeäisit edes! Yritä joskus asettua työnantajasi asemaan.

      • Anonyymi

        No ohhoh, ei edes työnantaja voi sille mitään, jos joku sairastuu. TOki voi koittaa tehdä työsopimuksen, jossa todetaan, ettei sairasajalta makseta palkkaa, sopii yrittää ja katsoa kuka tuollaiseen lafkaan töihin tulisi.

        Työnantaja saa sairasvakuutuskorvauksen työntekijän sairasajan palkasta, eli siis täysimääräinen palkka ei mene työnantajan piikkiin.

        Luojan kiitos, suurin osa työnantajista elää tätä päivää ja on sen verran fiksu, että ymmärtää elämää kaikkinensa ja eri vaiheinensa. Motivoitumaton, päivääkään sairaspoissaoloja omaava työntekijä voi olla paljon vähemmän tuottava kuin se, joka tietää, että taloudellinen turva on sairastaessakin ja hän mielellään tekee työtä työnantajan piikkiin. KUmpikin hyötyy


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      224
      5918
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      113
      5777
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      215
      4832
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4138
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4057
    6. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3653
    7. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3638
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      19
      3386
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1710
    10. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      22
      1676
    Aihe