Kun lukee näitä uus-avuttomien ja "kädettömien" kirjoituksia kun autossa syttyy akun kuva mittaritauluun sitten kirjoitellaan tänne autoilupalstoille ja kysytään palstalle kirjoittavilta toisilta uus-avuttomilta ja kädettömiltä, mitä sitten pitäisi tehdä. Jotkut vastaavat ihan oikealla autojen korjauksien kokemuksella, jotkut taas herjailevat. Herjailu kertoo tyhmyydestä ja uus-avuttomuudesta.
Ostakaa 2:s autoksi korjailtava, ihan oikeasti, ihan päättelyn ja oppimisen takia. Jos sähkölaitteita syöttävään laturiin tulee vikaantuminen ja autolla jatkaa ajamista, mittariin alkaa ilmestymään lisää merkkivaloja. Virhe kertautuu. Ensimmäisestä merkkivalon ilmantumisesta mittaritauluun jo pitää alkaa miettimään, miksi valo syttyi, mikä vaikutti yms. Voinko jatkaa ajoa, mitä siitä seuraa yms. Jos jatkan ajoa mitä muita valoja alkaa ilmestymään mittaristoon yms. Ongelmanratkaisukykyä pitää jatkuvasti itsessä kehittää.
Nythän ei enää autokorjaamoilla ole entisiä "ongelmanratkaisijoita", on vain uusikantaisia autonasentajien nimikkeellä olevia ammattikoululaisia, jotka osaavat vaihtaa vikaantuneen osan uuteen. Pitäisi osata miettiä jos laturi ei lataa, mikä laturissa voi olla vikana. Mitä pitää tehdä ettei laturia turhaan vaihdeta jos korjausosa maksaa esimerkiksi 10 euroa ja vaihtolaturi 650 euroa. Ei autokorjaamo nimike ole sitä kuin merkkiautoliikkeen korjaamo, osan hinnalla ei ole mitään väliä kun asiakas sen osan maksaa.
Ostakaa 2:s autoksi korjailtava, ihan oikeasti, ihan päättelyn ja oppimisen takia. Jos sähkölaitteita syöttävään laturiin tulee vikaantuminen ja autolla jatkaa ajamista, mittariin alkaa ilmestymään lisää merkkivaloja. Virhe kertautuu. Ensimmäisestä merkkivalon ilmantumisesta mittaritauluun jo pitää alkaa miettimään, miksi valo syttyi, mikä vaikutti yms. Voinko jatkaa ajoa, mitä siitä seuraa yms. Jos jatkan ajoa mitä muita valoja alkaa ilmestymään mittaristoon yms. Ongelmanratkaisukykyä pitää jatkuvasti itsessä kehittää.
Nythän ei enää autokorjaamoilla ole entisiä "ongelmanratkaisijoita", on vain uusikantaisia autonasentajien nimikkeellä olevia ammattikoululaisia, jotka osaavat vaihtaa vikaantuneen osan uuteen. Pitäisi osata miettiä jos laturi ei lataa, mikä laturissa voi olla vikana. Mitä pitää tehdä ettei laturia turhaan vaihdeta jos korjausosa maksaa esimerkiksi 10 euroa ja vaihtolaturi 650 euroa. Ei autokorjaamo nimike ole sitä kuin merkkiautoliikkeen korjaamo, osan hinnalla ei ole mitään väliä kun asiakas sen osan maksaa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei ole rahaa ostaa mitään kakkosautoa. Olen vasta elämän opiskelija.
Wanhassa autossa mitään merkkivaloja ole. Juurikin se latauksen merkkivalo ja öljynpaineen varoitusvalo. Eikä paljon muuta.
Entä kun minun autoon syttyi iineksen kuva mittaristoon.
Silloin olet vaan OUT!
Nuoruudessani jouduin köyhyyttäni ajamaan autolla jota jouduin korjaamaan.
Yhtä vittumaista hommaa kuin umpihangessa hiihtäminen.
Kävin koulut ja en ole joutunut korjaamaan autoja tai hiihtämään umpihangessa.
Ajan sen verran uudella autolla että että ei tarvitse korjata ja muutin alueelle jossa kunta tekee verorahoillani minulle hiihtoladut.
Suosittelen.
Sama täällä!
Audi King,
-Teiden King-
Miksi pitäisi osta joku remppa/harjoitus auto että osaisi tulkita vikavaloja ja mahdollisesi korjata itse. Se ei aina ole nykyautoilla kovin helpoa ja edes mahdollista ihan vanhan romuautolla hankitus harjoitusten voimalla? Aivan idioottimaista puuhaa.
Ohjekirjat kertoo vikavalojen tarkoituksen ja ongelman ja sitten vaan pajalle.
Mutta tiesitkö että pajalla tarvitsee käydä kolme kertaa että saadaan se oikea diagnoosi ?
Sen jälkeen vasta vika saadaan korjatuksi. Pari kertaa vaan harjoitellaan sitä korjaamista muutamalla satasella asiakkaan piikkiin.
Tuo "check engine" -valo on palanut jo reilusti yli 3 vuotta, mutta mitään erityistä vikaa ei ole havaittu. Pitää vain kuittauttaa se valo aina ennen katsastusta, että saa leiman paperiin.
Kun menet osaavalle pajalle, niin auto tulee kerrasta kuntoon.
Tuskin monikaan nykyautolla ajava osaa tehdä parempaa diagnoosia, vaikka olisi jollain 70-lukulaista Corollaa opetellut rassaamaan.
vikakoodien luku kertoo suurinpiirtein sen vian. se ohjekirja kertoo vikavalosta että autossa on vika. kaikenlaisia vatipäitä se leipä elättää.
Olen ostanut ykkösautoksi sen verran uuden ettei sitä tarvitse korjailla. Miksi ostaisin jonkun vanhan kakkosautoksi ja opettelisin korjaamaan yhtään mitään.
Olen tyytyväinen kun ei tarvitse korjailla yhtään mitään.
Miksi autoa pitäisi minun osata korjata? Ja varsinkaan hommata sitä varten ’harjoituskappale’. Ihan älytön ehdotus...
Jos harrastusmielessä haluaa rassailla moottoreita ja muita teknisiä vempeleitä, niin ok. Jos tuo rassailu ei kiinnosta tippaakaan, niin sitten ei.
Minulle auto liikkumisväline ja välttämätön ja kiinnostukseni autoon liittyy nimenomaan liikkumisen ja siihen liittyvien juttujen kannalta.
Näin on myös muiden elämää helpottavien vehkeiden kanssa, enhän osaa korjata mitään muutakaan käyttövempelettä, en pesukonetta, jääkaappia jne. En myöskään radioita, televisioita. Talotekniikan värkkien korjauskin jää tekemättä...
Noita varten on ammatti-ihmiset.
Oma ammattini on ihan muu kuin koneiden ja laitteiden korjausta. Olen omassa ammatissani hyvä ja saan siitä palkkaa, jolla mahdollistuu ammattilaisten palvelujen ostaminen.
Samaa mieltä. Toistaiseksi ovat merkkiliikkeessä hoitaneet takuuseen korjaukset.
Osaisin kyllä huoltaa/korjata auton ja korjata talotekniikan ja suurimman osan kodinkoneista mukaan lukien viihde-elektroniikan mutta kun ei huvita.
Miksi yleensäkin ostaisi jotain niin vanhaa että sitä joutuisi korjaamaan? Autot toimivat ilman korjaamista ellei sekaannu johonkin ikäloppuihin.
Juuri näin. Nuorena kossina ei ollut rahaa kunnon autoon ja sitä joutui sepittämään itse kuntoon että pääsi perille. Ei ollut rahaa autoon joka olisi toiminut eikä rahaa maksaa ammattimiehelle korjata sitä toimimatonta koslaa ajokuntoon, Oli pakko tuhlata aikaansa auton rassaamiseen.
Viimeiseen kolmeenkymmeneen vuoteen en ole avannut auton konepeltiä muuten kuin lisätäkseni vettä. Ei oikeasti ole tullut missään vaiheessa ikävä niitä rassaushommia. Auto kun on sitä varten että sillä ajetaan. Jos saa kiksejä siitä että osaa rassaa jotain vanhaa katiskaa niin ihan kiva. Itse saan kiksejä siitä että mun ei enää tarvitse rassata vanhaa katiskaa. Vaikka osaisinkin.
Jees. Auto voi myös olla harrastus mutta se on täysin eri asia.
Yleensäkin tämä että uusia autoja ei voi korjata -ajatus...mitä vittua. Jo saatana kasarilla kuuli tuon. Ne autot ei ole muuttuneet mitenkään eli olipa se vaikka sähköauto niin sitä voi korjata omassa autotallissa jos haluaa.
Voi korjata jos on pätevyysvaatimukset täyttävä tutkinto. Sähköauton kanssa ei kannata tietämättömän kannata leikkiä, voi mennä henki ja tupa kärähtää. Pelkillä tuben opeilla en lähtisi yrittämään.
Miksi jokaisen pitäisi korjata omat autonsa nykyaikana, ennen sen ymmärsi kun se oli helppoa ja varallisuus heikkoa. Ja vielä pitäisi ostaa vanha romu, että pääsisi harjoittelemaan auton korjausta, voihan kiesus ja jeesus mitä juttuja. Ihan maalaisjunttien juttuja.
Hei vajaa...ai jos sähköautosta huoltaa jarruja tai tukivarsia niin tarvitsisi muka päyevyysvaatimuksia. Vatipäitä riittää...
Ei, vaan sähköpuolen työt.
Ei kai nuo jarru-tukivarsi hommat mitään opetusautoa tarvitse.
Eikö autojen elektroniikka ja väylätekniikka ole sitten 80-luvun muuttunut?
Muttereita ja ruuveja osaa jokainen vailla ja kiristellä kuka vaan ilman opetusautoa, mutta näitä ohjelma ja elektroniikka/ohjaus juttuja ei vanhoissa ole ollut.
Tämä koko idea kuulostaa siltä että haluaisi opetella pitämään lehmää kun oikeasti haluaa vain juoda maitoa.
Hirveä vaiva sellaisesta jonka saa paljon helpommin ja halvemmalla lähikaupasta.
Nämä autonrassaajat tuppaavat aina unohtamaan kuluistaan kaikki tilat, työkalut ja varaosat jota autonrassaaminen vaatii. Kas kun taviksen ei tarvitse rassata autoan juuri koskaan. Työkalujen ja autonrassauspaikan kustannukset olisivat todella typerä rahareikä.