Ollaan nelikymppisiä, vaimo oireili pitkään, hänellä meni lujaa, ei tiennyt mitä elämältä haluaa. Veti minut pariterapiaan, jossa sitten keksi mitä ihmeellisimpiä syytöksiä, ikäänkuin helpottaakseen omaa oloaan, ja hakemalla oikeutusta erolle. Lopulta paljastui, että vaimo oli elänyt kaksoiselämää parin vuoden ajan, ja valehdellut monta asiaa. Työkaverinsa kanssa siis. Meillä siis myös lapsia tässä kuviossa kärsimässä, vaimoni ikäkriisin tms tuloksesta.
Nyt kysynkin, onko tuo mies vastuussa myös omalta osaltaan, koska hän on tietoisesti suhteillut varatun kanssa, jolla vielä lapsia. Heidän suhteilunsa siis alkanut paljon ennen avioeropuheita, ja jopa ennen vaimoni oireilua.
Kaksi kaveriani ehdotti minulle, että käydään porukalla vetämässä miestä kunnolla pataan, ihan vain opiksi. He sanoivat, että vaimoani en sillä takaisin saa, eikä ole tarkoituskaan, vaan että tuommoisesta teosta pitää maksaa hinta, oppirahat. Että mies ei saa päästä varastamaan toisen naista, ilman seuraamuksia. Eli onko oikein käydä pieksemässä kavereiden kanssa tuo mies, ja sitten asia on sujut. Jatkakoot sen jälkeen exäni kanssa miten lystää.
Vai pitääkö vain antaa olla, ja ajatella että pitäkööt halvan naisen, kattelen uuden ja viehkeämmän? Kumpi parempi? Periaatteessa tuo fyysinen seuraamus helpottaisi omaa oloani nopeammin, eikä tarvitsisi sen jälkeen miettiä enää asioita, eikä varsinkaan katkeroitua. Siinähän purkaantuisi kaikki kerralla, ja sen jälkeen olisi helpompi hengittää ilman katkeruuksia. Meinaan, että jääkö sitä sitten pitkäksi aikaa vihaiseksi ja katkeraksi, mikäli antaa asian vain olla, eli antaa asian ns ilmaiseksi, vähän niinkuin sanois rosvolle, että vie nyt sitten.
Vaimo lähti toisen miehen matkaan
Anonyymi
4
1905
Vastaukset 4
- Anonyymi
Naisesi ton homman teki. Miestä on turha vetää pataan.
- Anonyymi
Kannattaa miettiä nyt myös niitä lapsia, olla erossa se fiksumpi aikuinen... Saattaa olla että joudutte oikeuden eteen pahoinpitelystä. Eipä olisi ensimmäinen kerta kun joltain on henkikin mennyt kun on menty vähän vaan muiluttamaan.
- Anonyymi
Mitähän aloittaja keksii seuraavaksi?
- Anonyymi
Unohda koko homma, toivut asiasta paljon nopeammin. Parisuhteita tulee ja menee, kaverit ovat ikuisia!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän49956Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15848Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501788- 46717
- 42654
- 37599
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan56487