Enkelin kauneuskeskustelua kommentoiden

Nimimerkillä "Enkeli" kirjoittanut nuori ja sivistynyt nainen sai virtuaalisen sana-arkkunsa avattuaan päälleen kohtuuttomasti kuraa. Tottakai se oli odotettavissa, tuttua vastaavanlainen loanheitto on minullekin, mutta haluan viedä tätä keskustelua eteenpäin ja kommentoida kriittisesti edellisen keskustelun yleissävyä.
Ikävän sävyn melkein aiheeseen kuin aiheeseen tuo kateus ja epävarmuus omasta riittävyydestä, tavalla tai toisella. Tämä tuli selväksi myös Enkelin saamissa vastineissa. Kateutta ei aian haluta myöntää edes itselle. Kateus saa sitten aikaan tämän suositun ajatuskulun, että menestys, kauneus tai mikä ikinä huomiota herättävä (suhteellisen harvinainen) ominaisuus tai status pitää peittää, salata, olla niinkuin sitä ei olisikaan. Ja ympäristö yrittää saada jollakin tavalla itseä paremmalta näyttävän häpeämään "erilaisuuttaan" tai saada hänet vakuuttuneeksi siitä, että "itse asiassa oletkin p..ka tyyppi koska et ole niinkuin vähintään 75% meistä muista. Toista hallitsemalla ja alentamalla oma itse saadaan näyttämään paremmalta ja se toinen syylliseltä... Niin mihin? Siihen että on kaunis ja ei siis sitten ole jonkin logiikan mukaisesti sisäisesti kaunis? Miten se sisäinen kauneus määritellään tyhjentävästi? Kertokaa joku ihmeessäsiitälisää. Saadaan varmaan aikaan uusi hyvä keskustelu.
Miesten vastineissa toistui "kauniiden naisten yksinkertaisuus, joka paljastuu kun he avaavat suunsa", ja jota miehet eivät voi mitenkään kohteliaasti ilmaista. Osassa tapauksista varmaan näinkin. Mutta Enkeli mainitsi puhuvansa yhtä sujuvasti SDP:n puoluekokouksesta kuin jalkapallostakin. Useamamllakin kielellä kuin vain suomeksi tai "tota noin..öö..ai spiik vähän inglish"- kielellä. Puheenaihevalikoima on melkoisen laaja ja kuulostaa itse asiassa hyvinkin sivistyneeltä (puhuisiko kovin yksinkertainen sujuvasti politiikasta tms.?) Akateemisena hän tuskin on ihan niin yksinkertainen kuin mitä vastineissa annettiin ymmärtää. Tietääkseni akateemiseen maailmaan hyväksytyillä edellytetään olevan jonkinlaisia älyllisiä valmiuksia. Ehkä kaikilla Enkeliä kritisoineilla ei edes olisi kykyä puhua sivistyneesti yhteiskunnallisista asioista, ehkä urheilua lukuun ottamatta?
En siis suostu uskomaan, että Enkelin saama roskaryöppy oli tässä kohdin oikeutettua. Kaikki ääneen lausuttu (tai kirjoitettu) omien hyvien puolien listaus näyttää kateellisissa ja pahansuovissa silmissä "haisevalta omakehulta". Vaatimattomuus toki voi kaunistaa, mutta turha nöyristely ja hyvien puoliensa piilottaminen tai toisten edessä häpeileminen ei ole lopulta kenenkään etu. Kateus vie kalatkin vedestä, ja Suomessa ollaan niin kateellisia, että ihme kun järvissämme on enää ainuttakaan sinttiä. Jokainen ei voi olla jokaisen mielestä kaunis, mutta jokainen on ainakin junkun silmissä kaunis. Jokainen ei pääse (eikä halua)akateemiselle alalle, mutta ei se tarkoita sitä, että akateemisia (tai duunareita) pitäisi haukkua lämpimikseen.
Ehkä Enkeli on todella kaunis niin sisäisesti kuin ulkosestikin. Ehkä maskuliininen itsetunto on niin arka, että sen pieninkin raapaiseminen on liikaa, ja sen aiheuttamaa "haavaa" pitää puolustaa kynsin hampain? Kulttuurimmehan ei salli epäonnistumisia tai massasta erottautumista... Jos sellainen tlanne uhkaa, se pitää yrittää eliminoida keinolla millä hyvänsä. Kateus on toimintamme katalysaattori, ja sormi osoittaa syyttävästi aina sinne, missä oma paremmuus on uhattuna. Ja mikä olisikaan parempi kohde kuin "Enkeli" (tai kuka tahansa vastaava), joka uskaltaa listata omia parhaita puoliaan julkisella foorumilla. Hän ilmaisi tietävänsä ettei ole täydellinen. Ei meistä kukaan ole. Mutta miksi vastineissa yritettiin silti niin kiivaasti osoittaa "Enkelille", että "et ole täydellinen vaikka niin luulet, katso peiliin"? Se on aina se toinen, jonka käsketään katsoa peiliin. Oma pussi (ja naama)on aina putipuhdas, ja neuvoja annetaan muka-ystävänä.
Meidän jokaisen on syytä pysähtyä katsomaan peiliin, myös syyttävällä sormella muita osoittavien. Muiden sen enempää kuin itsesyytöksetkään eivät ole ratkaisu omaan riittämättömyyden tunteeseen. Katsokaamme peliin ja kohdatkaamme omat hyvät ja huonot puolemme. Sitokaamme sojottava etusormemme vaikka peukaloon kiinni. Minun ei pidä yrittää lisätä omaa itsetuntoani toisia latistamlla. "Me ollaan sankareita kaikki kun oikein silmin katsotaan." Niin Enkeli kuin häntä mollaavatkin.
Happy life for everyone. Peace.
9879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"Kulttuurimmehan ei salli epäonnistumisia tai massasta erottautumisia" Näin on.Kauniile,akateemisille ja terveille sallitaan kyllä erilaisuus paljon suopeammin kuin niille jotka eivät ole niin kauniita,koulutettuja ja auta armias kun varaton ihminen sairastuu!Maailmassa on kuitenkin helpompi olla sillä ihmisellä(sama litania:kaunis etc...)erilaisuutensa kanssa kuin(sama litania:köyhä,vähemmän kaunis,ikääntyvä..)Kyllä on tytöllä kärsimystä!Toivotaan että hän kestää.

Äänestä
  • Kauniilla ihmisillä ei todellakaan ole helpompaa, koska heidän on vaikeampi solmia ystävyyssuhteita, jotka perustuvat rehellisyyteen ja luottamukseen. Heitä hyväksikäytetään, heitä saa polkea, heistä saa puhua mitä tykkää, koska he ovat kauniita he kestävät kolhuja -asenne on täysin väärä. Ihminen saa valittaa jos on pyöreä, mutta hoikka ei saa valittaa, koska hänen annetaan ymmärtää, että hän huono ihminen, koska hän on hoikka. Myös hyvin opiskeluissa pärjäävät ovat huonoja, koska he ovat mukamas itsekkäitä eikä heillä ole muuta elämää. Älykkäät ovat snobbareita... Niin se vaan on, että hyvistä puolista pitää aina tuntea syyllisyyttä, muusta viis.

    Äänestä

Kas vain, minua ei ole vielä kukaan yrittänyt ampua seulaksi sanaisella aseella, ja pari kommenttiakin ovat perinjuurin asiallisia ja myötämielisiä. No, Suomen kansa yllättää joskus positiivisesti. Siispä ei ole syytä muuttaa vielä huomenna yltiöpositiivista imagoa esittävään Jenkkilään.

Äänestä
  • Vastausten "kiltteysaste" on kiinni lähinnä viestin asenteesta. Sun asenne ei ole niin ylpeä - ylpeet täällä ammutaan välittömästi.

    =D iloista kevättä sulle!

    Äänestä

Juu enkelin juttua lukiessa miehenä tuli mieleen että voiko olla totta että ihmiset on noin tyhmiä ja tolloja voi jeesus...
Jumakekka jos jollakin hyvät geenit ja on KAUNIS niin hyvä on...et joku on...pitääkö sitä ruveta repimään jokaisessa lauseessa...mä en tajua...

Sen kyllä ymmärrän että toisille naisille se on kuin musta vaate, ei kstä nähdä yhtään ja yritetään sit mollata tavalla sun toisella... mutta että miehet, menkää ja pankaa hame päälle raukat.

Kauneus on ilo ja kaunis fiksu nainen vielä suurempi...minulle ainakin. Tykkään hirviästi...

Olen muuten koht nelikymppinen mies että tiedoksi ja kaikille kauniille naisille fiksuille naisille lentosuukko täältä oulusta ja pikana...

Äänestä
  • rumat ja kauniit vastakkain?Kummalla on vaikeampaa?Esim.kyrvän saanti...Uskaltaisin väitää että sillä rumemmalla.Ja kokoajan saa lukea netistä siitä halveksittavasta luonnonoikusta jota naiseksi kutsutaan.Vanhenevaa naista.Niin no,kaikkihan vanhenee,mutta jotkut tekee sen arvokkaasti.Jotkut taas alkaa näyttää...Siis tätä rataa.Olen miettinyt mikä ajaa miehet tähän naisen ikääntymisen vihaamiseen?Ehkä se on sekin kun ei olla saatu elämässä tarpeeksi nuorena pillua.Ja voi olla ettei olla saatu koko elämässä tarpeeksi sitä.Ja jos näyttää ettei sitä ole enää edes toiveissa saada ollenkaan loppuelämän aikana,niin tunnetaan että on tapahtunut hirveä vääryys.Ja syyllinen tähän vääryyteen täytyy löytyä.

    Äänestä

...kun aloittamani keskustelu on näin kauas kantanut. Mutta olen todella iloinen siitä, että sitä kaipaamaani keskustelua todella syntyi ja ilmeisesti joku sitten rohkaistuikin. Kuten itse kerroin, sain myös mukavasti uusia näkökulmia minäkin.

Haluan korostaa, että ei kai kukaan ajattele, että tämä "ongelma" olisi kuolemanvakava, mutta joillekin se vain on konkretisoitunut ja subjektiivisesti ajatellen ihan todella aiheuttaa vaikeuksia.

Ei mulla muuta sanottavaa ole, kiitos alkeperäiselle tästäkin näkökulmasta enkä tarkoita tällä vain sitä, että olet "puolellani" vaan sitä, että ymmärsit mitä tarkoitan.

Rauhaa, sitä minäkin halusin. Ja vähän rakkautta...

Äänestä
  • Kiitos kiittäjälle, toivon että löydät vielä sitä rakkauttakin. Arttukin noin söpösti puolusti. Tässä oli hyvä tilaisuus summata yhteen yhteiskunnallinen, pitkään mielessä hajanaisesti pyörinyt kokonaisuus. Aihe on tosiaan kuuma, ja keskustelu näkyy jatkuvan. Saa nähdä kuinka kauan.

    Kuuluu varmaan jotenkin kotimaiseen mentaliteettiin, että monet asiat otetaan kuoleman vakavasti. Usein esim. kuiva huumori ja ironia ymmärretään kirjaimellisesti. No, eipä minulla enää tähän muuta sanottavaa. Keskustelkaa, kinastelkaa ja sopikaa arvon kansalaiset keskenänne. Rauhan enkeli poistuu. Peace.

    Äänestä

Tuli tuossa luettua melkein koko keskustelu,joka lähti nimimerkkillä Enkeli kirjoitteesta henkilöstä.
Voin omalta osaltani todeta,että voi mieskin
kärsiä näistä ulkonäkö asioista,ei vain naiset.

Itse komeana/kauniina(muiden mielipide)miehenä,voin sanoa taas ulkonäön olevan myös joskus meille miehillekin taakka.
Sinua pidetään automaattisesti menestyvänä ja miellyttävänä henkilönä,jos omaat tietyn ulkokuoren.
Jos et sitä ole,ihmiset ihmettelevät sitä avoimesti.

Ihmiset luulevat että komean miehen on helppo iskeä naisia ja ulkonäkö helpottaa kaikenlaisessa kommunikaatiossa ihmisten kesken yms.
Ei se nyt ihan niinkään ole.

Se ei todellakaan kerro siitä,että onko kyseisen ihmisen elämä kunnossa,tai onko henkilö yleensäkään sinut itsensä kanssa.
Ehkä meitä miehiä ei silti heti leimata leuhkoiksi ja yksinkertaisiksi ensi näkemältä.

Turha on kenenkään olla kateellinen siitä,että ovat saaneet luojalta jotain,mihin eivät ole itse voineet vaikuttaa.

Voisin vaihtaa koko elämäni jokun muun kanssa,kenellä on eri elämän osa-alueet paremmalla mallilla.

Tunnen sympatiaa Enkeliä kohtaan,vaikka vaikea naisen ajatusmaailmaan onkin tunkeutua.

Ehkä me kaikki emme näe omaa kuvaamme peilistä,niin kuin muut sen näkevät...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Rauhan enkeli kirjoitti:

Nimimerkillä "Enkeli" kirjoittanut nuori ja sivistynyt nainen sai virtuaalisen sana-arkkunsa avattuaan päälleen kohtuuttomasti kuraa. Tottakai se oli odotettavissa, tuttua vastaavanlainen loanheitto on minullekin, mutta haluan viedä tätä keskustelua eteenpäin ja kommentoida kriittisesti edellisen keskustelun yleissävyä.
Ikävän sävyn melkein aiheeseen kuin aiheeseen tuo kateus ja epävarmuus omasta riittävyydestä, tavalla tai toisella. Tämä tuli selväksi myös Enkelin saamissa vastineissa. Kateutta ei aian haluta myöntää edes itselle. Kateus saa sitten aikaan tämän suositun ajatuskulun, että menestys, kauneus tai mikä ikinä huomiota herättävä (suhteellisen harvinainen) ominaisuus tai status pitää peittää, salata, olla niinkuin sitä ei olisikaan. Ja ympäristö yrittää saada jollakin tavalla itseä paremmalta näyttävän häpeämään "erilaisuuttaan" tai saada hänet vakuuttuneeksi siitä, että "itse asiassa oletkin p..ka tyyppi koska et ole niinkuin vähintään 75% meistä muista. Toista hallitsemalla ja alentamalla oma itse saadaan näyttämään paremmalta ja se toinen syylliseltä... Niin mihin? Siihen että on kaunis ja ei siis sitten ole jonkin logiikan mukaisesti sisäisesti kaunis? Miten se sisäinen kauneus määritellään tyhjentävästi? Kertokaa joku ihmeessäsiitälisää. Saadaan varmaan aikaan uusi hyvä keskustelu.
Miesten vastineissa toistui "kauniiden naisten yksinkertaisuus, joka paljastuu kun he avaavat suunsa", ja jota miehet eivät voi mitenkään kohteliaasti ilmaista. Osassa tapauksista varmaan näinkin. Mutta Enkeli mainitsi puhuvansa yhtä sujuvasti SDP:n puoluekokouksesta kuin jalkapallostakin. Useamamllakin kielellä kuin vain suomeksi tai "tota noin..öö..ai spiik vähän inglish"- kielellä. Puheenaihevalikoima on melkoisen laaja ja kuulostaa itse asiassa hyvinkin sivistyneeltä (puhuisiko kovin yksinkertainen sujuvasti politiikasta tms.?) Akateemisena hän tuskin on ihan niin yksinkertainen kuin mitä vastineissa annettiin ymmärtää. Tietääkseni akateemiseen maailmaan hyväksytyillä edellytetään olevan jonkinlaisia älyllisiä valmiuksia. Ehkä kaikilla Enkeliä kritisoineilla ei edes olisi kykyä puhua sivistyneesti yhteiskunnallisista asioista, ehkä urheilua lukuun ottamatta?
En siis suostu uskomaan, että Enkelin saama roskaryöppy oli tässä kohdin oikeutettua. Kaikki ääneen lausuttu (tai kirjoitettu) omien hyvien puolien listaus näyttää kateellisissa ja pahansuovissa silmissä "haisevalta omakehulta". Vaatimattomuus toki voi kaunistaa, mutta turha nöyristely ja hyvien puoliensa piilottaminen tai toisten edessä häpeileminen ei ole lopulta kenenkään etu. Kateus vie kalatkin vedestä, ja Suomessa ollaan niin kateellisia, että ihme kun järvissämme on enää ainuttakaan sinttiä. Jokainen ei voi olla jokaisen mielestä kaunis, mutta jokainen on ainakin junkun silmissä kaunis. Jokainen ei pääse (eikä halua)akateemiselle alalle, mutta ei se tarkoita sitä, että akateemisia (tai duunareita) pitäisi haukkua lämpimikseen.
Ehkä Enkeli on todella kaunis niin sisäisesti kuin ulkosestikin. Ehkä maskuliininen itsetunto on niin arka, että sen pieninkin raapaiseminen on liikaa, ja sen aiheuttamaa "haavaa" pitää puolustaa kynsin hampain? Kulttuurimmehan ei salli epäonnistumisia tai massasta erottautumista... Jos sellainen tlanne uhkaa, se pitää yrittää eliminoida keinolla millä hyvänsä. Kateus on toimintamme katalysaattori, ja sormi osoittaa syyttävästi aina sinne, missä oma paremmuus on uhattuna. Ja mikä olisikaan parempi kohde kuin "Enkeli" (tai kuka tahansa vastaava), joka uskaltaa listata omia parhaita puoliaan julkisella foorumilla. Hän ilmaisi tietävänsä ettei ole täydellinen. Ei meistä kukaan ole. Mutta miksi vastineissa yritettiin silti niin kiivaasti osoittaa "Enkelille", että "et ole täydellinen vaikka niin luulet, katso peiliin"? Se on aina se toinen, jonka käsketään katsoa peiliin. Oma pussi (ja naama)on aina putipuhdas, ja neuvoja annetaan muka-ystävänä.
Meidän jokaisen on syytä pysähtyä katsomaan peiliin, myös syyttävällä sormella muita osoittavien. Muiden sen enempää kuin itsesyytöksetkään eivät ole ratkaisu omaan riittämättömyyden tunteeseen. Katsokaamme peliin ja kohdatkaamme omat hyvät ja huonot puolemme. Sitokaamme sojottava etusormemme vaikka peukaloon kiinni. Minun ei pidä yrittää lisätä omaa itsetuntoani toisia latistamlla. "Me ollaan sankareita kaikki kun oikein silmin katsotaan." Niin Enkeli kuin häntä mollaavatkin.
Happy life for everyone. Peace.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu