Kenestä tulee uudet puheenjohtajat? Kuka heiluttaa nuijaa valtuustossa, entä kunnanhallituksessa?
Onko luvassa entistä riitaisempi valtuustokausi vaikka toista on luvattu, ja miten käy muiden vaalilupausten kanssa?
Onko luvassa entistä riitaisempi valtuustokausi vaikka toista on luvattu, ja miten käy muiden vaalilupausten kanssa?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Lintulan Tapio on jakanu somessa kuntalaisten ryhmän esityksen luottamuspaikkajaosta. Ahneus on ilmeisesti arvo numero 1 avoimuuden sijaan. No sodankyläläiset saa mitä mitä ovat tilanneet.
Entinen kunnanjohtaja ja kehittämisjohtaja varmaan onnistuvat luottamustehtävän hoitamisessa virkatehtävien hoitamista paremmin. Hah
Haa.
Ei ainakaan huonompaan suuntaan voi enää mennä kun oli kepuloisten ohjaimissa. Se vaan ottaa monella tiukille kun suunta kääntyy ja kuntalaiset huomioidaan paremmin kuin aiemmin.
Vaaliliitot tehdään ennen vaaleja, niin että äänestäjäkin tietää mille ryhmälle äänensä antaa. Kyllä on kokematon porukka, kun vaalien jälkeen tekevät liittoja, eivät kunnioita äänestystulosta ja tekevät aivan omia esityksiä kuulematta kaikkia ryhmiä. Missä on demokratia? Painukaa kotiin lukemaan demokratian pelisäännöt ja tulkaa sitten uudelleen kehään. Säälittävää venkulointia ja vallan kahvassa roikkumista.
Samaa mieltä, tulin petetyksi. Vanhat viranhaltijat pääsevät kukkoina tunkiolle
Kepu syyttää muita suhrumoinnista mitä on vuosikymmenet tehnyt yksinvaltiaana tehneet.. He on tehneet teknisiä vaaliliittoja itsekkin. Nyt kun hävisivät leikkivät marttyyria. He lupasivat riidatonta yhteistyötä, vielä ei oo valtuusto aloittanut niin pelkkää riitaa ja muiden mollaamista... Ehkä oppivat tämän vaalitappion myötä jotain.
Vanhat viranhaltiana ovat mukana, mutta eivät kukkoile.
Kyllä Kuntalaiset-ryhmän pitäis nyt perehtyä esim, Juhana Torkin Neuvotteluvalta-teokseen ja lopettaa tuo sanelupolitiikka heti alkuunsa. Ei yhteisten asioiden hoitaminen ole mitään nollasummapeliä!
Vaikka kyse on teknisestä vaaliliitosta, aistin että samalla voimasuhteella juntataan päätökset ja selvitellään palstoilla kuinka ryhmäkuria ei ole. Tekninen vaaliliitto tulee varmasti pitämään yhteisiä ryhmäkokouksia, joihin kolmea ulkopuolista ryhmää ei kutsuta.
Seuraavan vaalikauden alkupuolella näemme kuinka
1) Jyrin älytöntä älykylähanketta lähdetään viemään eteenpäin.
2) Tuulivoimahankkeita pyritään kaikin keinoin edistämään.
3) Lainakantaa lisätään korjaamalla kaikkien sivukylien koulut.
4) Talouden tasapainotusohjema unohdetaan.
5) Viranhaltijat ottavat vallan, käyttävät heille kuulumatonta toimivaltaa ja antavat entistä vähemmän tietoa luottamushenkilöille.
6) Vuoropuhelu kaivannaisteollisuuden kanssa tyrehtyy entisestään.
7) Haavisto päätoimittajana käyttää mahdollisuuttaan vaikuttaa mielipiteisiin ja toimii edelleen takapiruna.
Puhut asiaa. Peruskuntalaiset unohdetaan kaikessa tyhjän vouhotuksessa.
Varokaa jiesiön persaukset noussee barrikaadeille vouhottamaan
Populistit ovat nokkelaa porukkaa. Valitettavasti viisaus ja nokkeluus ovat kaksi eri asiaa. Toinen on pitkäjänteistä ja tätä päivää kauemmas tähyävää yleispolitiikkaa, kun taas toinen kansan pelkoja ja epäluuloja liioittelemalla taktikoimaan pyrkivää muutaman itselle edullisen asian ajamista.
Reilua on, että vaaliliitot tehdään ennen vaaleja. Ei vaalien jälkeen liittouduta ja jätetä osa ryhmistä ulkopuolelle, lapsellista. Selitellään asiaa " teknisenä vaaliliittona". Jokainen ryhmä toimikoot asioissa omillaan ja tehkööt parhaansa että kuntalaisille ennen vaaleja luvatut asiat toteutuu. Ei täälä mitään tekniikkaa kaivata, vaan maalaisjärkeä.