Kenestä tulee uudet puheenjohtajat? Kuka heiluttaa nuijaa valtuustossa, entä kunnanhallituksessa?
Onko luvassa entistä riitaisempi valtuustokausi vaikka toista on luvattu, ja miten käy muiden vaalilupausten kanssa?
Uusi valtuusto
12
671
Vastaukset
- Anonyymi
Lintulan Tapio on jakanu somessa kuntalaisten ryhmän esityksen luottamuspaikkajaosta. Ahneus on ilmeisesti arvo numero 1 avoimuuden sijaan. No sodankyläläiset saa mitä mitä ovat tilanneet.
Entinen kunnanjohtaja ja kehittämisjohtaja varmaan onnistuvat luottamustehtävän hoitamisessa virkatehtävien hoitamista paremmin. Hah
Haa. - Anonyymi
Ei ainakaan huonompaan suuntaan voi enää mennä kun oli kepuloisten ohjaimissa. Se vaan ottaa monella tiukille kun suunta kääntyy ja kuntalaiset huomioidaan paremmin kuin aiemmin.
- Anonyymi
Vaaliliitot tehdään ennen vaaleja, niin että äänestäjäkin tietää mille ryhmälle äänensä antaa. Kyllä on kokematon porukka, kun vaalien jälkeen tekevät liittoja, eivät kunnioita äänestystulosta ja tekevät aivan omia esityksiä kuulematta kaikkia ryhmiä. Missä on demokratia? Painukaa kotiin lukemaan demokratian pelisäännöt ja tulkaa sitten uudelleen kehään. Säälittävää venkulointia ja vallan kahvassa roikkumista.
- Anonyymi
Samaa mieltä, tulin petetyksi. Vanhat viranhaltijat pääsevät kukkoina tunkiolle
- Anonyymi
Kepu syyttää muita suhrumoinnista mitä on vuosikymmenet tehnyt yksinvaltiaana tehneet.. He on tehneet teknisiä vaaliliittoja itsekkin. Nyt kun hävisivät leikkivät marttyyria. He lupasivat riidatonta yhteistyötä, vielä ei oo valtuusto aloittanut niin pelkkää riitaa ja muiden mollaamista... Ehkä oppivat tämän vaalitappion myötä jotain.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä, tulin petetyksi. Vanhat viranhaltijat pääsevät kukkoina tunkiolle
Vanhat viranhaltiana ovat mukana, mutta eivät kukkoile.
- Anonyymi
Kyllä Kuntalaiset-ryhmän pitäis nyt perehtyä esim, Juhana Torkin Neuvotteluvalta-teokseen ja lopettaa tuo sanelupolitiikka heti alkuunsa. Ei yhteisten asioiden hoitaminen ole mitään nollasummapeliä!
- Anonyymi
Vaikka kyse on teknisestä vaaliliitosta, aistin että samalla voimasuhteella juntataan päätökset ja selvitellään palstoilla kuinka ryhmäkuria ei ole. Tekninen vaaliliitto tulee varmasti pitämään yhteisiä ryhmäkokouksia, joihin kolmea ulkopuolista ryhmää ei kutsuta.
Seuraavan vaalikauden alkupuolella näemme kuinka
1) Jyrin älytöntä älykylähanketta lähdetään viemään eteenpäin.
2) Tuulivoimahankkeita pyritään kaikin keinoin edistämään.
3) Lainakantaa lisätään korjaamalla kaikkien sivukylien koulut.
4) Talouden tasapainotusohjema unohdetaan.
5) Viranhaltijat ottavat vallan, käyttävät heille kuulumatonta toimivaltaa ja antavat entistä vähemmän tietoa luottamushenkilöille.
6) Vuoropuhelu kaivannaisteollisuuden kanssa tyrehtyy entisestään.
7) Haavisto päätoimittajana käyttää mahdollisuuttaan vaikuttaa mielipiteisiin ja toimii edelleen takapiruna.- Anonyymi
Puhut asiaa. Peruskuntalaiset unohdetaan kaikessa tyhjän vouhotuksessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhut asiaa. Peruskuntalaiset unohdetaan kaikessa tyhjän vouhotuksessa.
Varokaa jiesiön persaukset noussee barrikaadeille vouhottamaan
- Anonyymi
Populistit ovat nokkelaa porukkaa. Valitettavasti viisaus ja nokkeluus ovat kaksi eri asiaa. Toinen on pitkäjänteistä ja tätä päivää kauemmas tähyävää yleispolitiikkaa, kun taas toinen kansan pelkoja ja epäluuloja liioittelemalla taktikoimaan pyrkivää muutaman itselle edullisen asian ajamista.
- Anonyymi
Reilua on, että vaaliliitot tehdään ennen vaaleja. Ei vaalien jälkeen liittouduta ja jätetä osa ryhmistä ulkopuolelle, lapsellista. Selitellään asiaa " teknisenä vaaliliittona". Jokainen ryhmä toimikoot asioissa omillaan ja tehkööt parhaansa että kuntalaisille ennen vaaleja luvatut asiat toteutuu. Ei täälä mitään tekniikkaa kaivata, vaan maalaisjärkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 906352
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283170Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859