Jos mies lähettää sinut kauppaan niin kuinka monta tölkkiä olutta pystyt kantamaan kotiin eli jääkaapissa on aina min 60 tlk olutta että ovat kylmiä eli yksikin kuluu niin hankit kaksi tilalla ja varastoon ettei heti lopu mut kuinka monta tölkkiä pystyt tuomaan kerralla eli käsissä repussa pääsipäällä reisitaskuissa ja taskuissa ehkä kärryissäkin ym ja vähän jotain suolaistakin siihen ja makeaakin
Hyvän vaimon testi
Anonyymi
3489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Toistaiseksi en yhtään. Kun ei ole miestä, ei ole myöskään tarvetta roudata kaljaa kenellekään, ja itse en sitä juo enää. Ja jos vielä jonkun kanssa kimppaan menen, se mies saa itse raahata ja maksaa kaljansa mitkä juo. Maksimissaan voin sixpackin tuoda kaupasta tullessani, mutta sitäkin vaan silloin tällöin harvakseltaan.
Eli et olisi kovin kummoinen vaimo ja päästäisit jääkaapista oluet loppumaan niin pääsisit sinäkin helpommalla kun olutta olis riittävästi ettei lopu ja eikä sinun tarvi ravata kaupassa kun pitää huolen että jääkaappi täynnä ja komerossa min 600 tlk lisää eli täyttää sitä mukaan kaappia kun tyhjenee ja välillä käy kaupassa
Älä hauku Lauruskaa. Kaikki hyvät vaimot eivät kanna miehelle olutta. Eivätkä anna säilöä kodissa sitä laatikkotolkulla. Tämä on sekä vaimon että miehen parhaaksi.
Se kuka juo, hankkii ja maksaa juomat. Hyvin yksinkertaista. Miksi maksaisin ja raahaisin niska limassa toiselle juotavaa, jota en edes itse joisi? Ja kiitokseksi tulisi vain huutoa, että "hae akka lisää kaljaa! " Jos itsekin joisin, olisi silloin eri tilanne.
Mä olen yhden miehen jättänyt osittain siitä syystä, että en jaksanut katsella kännistä ruikutusta ja syyttelyä että mun takia ei voida tehdä sitä ja tätä ja tota. Toisaalta mun lähisuvussa on ollut alkoholismia, ja olen pienenä pelännyt omaa pappaani.
Ei ole kukaan haukkunutkaan vaan leikkimielisesti sanottu ja varmasti lauruskakin tajusi niin kuka 600 tlk kotona pitää ei aina saa olla niin tosikko niin 500 tlk kin riittää aivan mainiosti
No niin tulonne yhteen eli ne on teidän yhteiset tulot eli haet ja maksat yjteisistä rahoista eli silloin kun ollaan kimpassa niin kaikki on yhteistä
Kuule, mun "leikkimielisyys" on ollut poissa perjantaista lähtien. Jaksaminen on kortilla, kivut pahenee päivä päivältä. Mä kävin tänään postissa ja kaupassa. Koko matkan, postista kodin vieressä sijaitsevaan kauppaan, irvistelin tuskasta, enkä uskaltanut hetkeäkään pysähtyä lepäämään, koska jos sen olisin tehnyt, en olisi selvinnyt kotiin asti. En juurikaan kattonu sivuille, vaan keskityin liikkumiseen. Eikä helle ollut siihen syynä.
Oon ollu muutaman päivän aika herkillä itkun suhteen. Nukuin viime yönä hyvin, ja sainkin tarpeellisen määrän unta, mutta maksan siitä kalliisti. Rukoilemalla tajunnan menetystä. Ei ole juurikaan ruokahaluja. Seuraavat kaksi päivää pysyn kotona, jotta pystyn lähtemään perjantaina kaupunkiin hakemaan piikkiä. Sen jälkeen olenkin tiukasti viikonlopun kotona, koska se tulee olemaan yhtä helvettiä.
Sattuu ihan vitusti, eikä asialle voi tehdä mitään. Se on vaan pakko kestää. Ei ole vaihtoehtoja. Joten.....
Miehen ja kikkelin puute saa myös huumorin kukan pois ja ennen ei mikään naurata kunnes saa kikkeliä ja kunnolla
Ei kaljaa jatkuvasti kittaavalla seiso. Niin ettei sillai se tule hoidetuksi.
Hyvä nainen on läski työtön 4seinän istuja.
Helppo kontrolloida, ei jaa aina heti persettä kaikille.
naisiin pettynyt maalainen
Minä en edes pyytäisi tuollaista, pyytäisi ystävällisesti naiskumppiani tuomaan ehkä kaksikin pakettia voileipäkeksejä?
No ei tarvitse pyytää kun hyvä vaimo huolehtii omatoimisesti eli huolehtii että olutta on ja hänen miehensä ei kuivu janoon ja nestehukkaan ja suolakekseillä heitetään frisbii ja hyvä vaimo kysyy aina välillä haluuks pimppii
Olut aiheuttaa nestehukkaa, ei vähennä sitä.
Jotenkin saan sinusta kuvan että olet korkeastikoulutettu jännämies semmoinen kuin ylioppilas larvanto tulee ja ätmi sanoo ja menee niin mamma mamma mut larvanto tekee silti jännii asioita
Alkoholi kuivattaa kehoa ja helteellä huono juttu.
En yhtään. Alkkikset eivät kiinnosta.
Mies hommatkoon oluensa itse.
PS. Tuollaista juoppoa miestä en huolisi missään tapauksessa.
Ensimmäinen hyvä kysymys: Millä vuosituhannella menetit neitsyytesi?
Hyvä vaimo ei alkkista huoli alunperinkään.
Miksi jokainen poliisinainen ja mies ovat aina jo taidokkait ja tottuneita runkkareita?`
Taas yksi idioottimainen kirjoitus.
- Sheena
Koko kaljarekka pihaan kaljoineen ja teippaisin tratin suuhun, kädet selän taakse nippusiteellä ja kaljaa loputtomana virtana trattia pitkin ukon kurkkuun.
Viimeseen pulloon.
En kyllä tykkäisi jos rakkaani alkaisi kantamaan laatikoittain olutta kotiin.
Minun nimeni onkin idootti, joka on tttösten antama hellittely-nimeni itselle, olen idootti.
Mitä se mies sitten tekisi sen eteen, että olisi ne olueensa ansainnut? Ja kuka ne kaikki olueet maksaisi?
En kauaa kattelisi semmosta joka jatkuvalla syötöllä alkoholia kittaisi vaan haihtuisin aikas nopeaa paikalta. -.-"
Osta ja kanna itse oluesi, mä en tsuppariks ala. Mulla on tapana ostaa silloin tällöin pieni mäyräkoira Olvin ykkös olutta, eli lähes alkoholitonta. Olen tarjonnut sitä tai wiccyvettä laktoosittomana ruokajuomana vieraille.
Jotkut saunavieraat ovat myös saaneet tölkin olutta saunaan, janojuomaksi.
Oikein kuumana ja hikisenä kesäpäivänä saatan itsekin juoda ½tölkillistä Olvia.
Se ei kyllä ole kovin viisasta, vaikka maistuukin silloin, niin avaa hikihanat avoimiksi ja hiki tosiaan silloin virtaa. Siihen on tosin pelastus keino; sauna lämpiämään ja löylyjen kautta pesulle... sekä kylmällä vedellä huuhtelen lopuksi koko kehoni.
trollikka
Voileipäkeksejä ja levitteitä niille erilaisia juustoja ja jotain pihvijuttua...
Muuten tuli mieleen elokuvista uusi Dune, on valmis jo missä on tuo Rebecca Ferguson joka oli myös Rose The Hat -Stephen King -elokuvassa... noh se siitä.
Eipä tarvetta
Jokainen hakekoon itse kaljansa ja maksakoon ne myös.
Pystyishän noita, mutta yhtään en toisi. Hakekoon ite oluensa ja juokoon omassa kotonaan. Mun kämpässäni kaljaa ei kitata!
Eikä mua kyllä kukaan kykene kauppaan "lähettämään". Menen kun on kauppapäivä ja ostan viikon ruokatarpeet. Hyvin harvoin tulee käytyä kaupassa muuten vaan.
Juoppo trolli!
Kyllä, tosi juoppo. Muutama lasillinen per vuosi tai pari.
Reputettu. seuraava!