Sisarukseni hylkäsi

Anonyymi

Veljelläni on ylempi amk-tutkinto ja siskoni kävi yliopiston.
Itselleni ei oppi mennyt päähän ja 6,5 keskiarvolla pääsin rakennuspuolelle ammattikouluun.
Meillä meni ihan hienosti kunnes alkoi nämä sosiaaliset mediat yleistyä. Seurasin heitä ja aina vain hienompia kuvia tuli instagramiin ja elämää hehkutettiin.

Kun olimme juhlissa niin he halusivat kuviin kaikkien paitsi minun kanssa. Ajattelin että ei siinä mitään.

Sitten he eivät enää vastanneet puheluihin eikä tekstiviesteihin.
Kun oltiin samaan aikaan vanhemmillamme ja yritin jutella niin eivät he oikeastaan edes päin katsoneet. Ajattelin taas että ihmisillä on omia huolia ja ehkä heilläkin. He ottivat paljon kuvia toisistaan yhdessä ja vanhempiemme kanssa. Itse en kuviin päässyt.

Mutta sitten päätin kysyä vanhemmiltani että miksi he eivät enää ole kanssani tekemisissä. Sain kuulla että he eivät pidä työläisistä. Vahempani ovat myös paremmin koulutettuja joten ehkä sen vuoksi he ovat väleissä.

Tajusin että en ole heidän arvoinen heidän mahtavaan somessa jaettavaan elämään.
He viettävät aikaa todella paljon keskenään ja kuvien teksteissä on aina "ihana sisko" ja "rakas veli" ja paljon sydämiä ja paljon viiniä ja hienoja juustoja ja hyviä ystäviä.

En ole kuitenkaan enää katkera ja olen hyväksynyt sen että olen heitä huonompi ihminen.
Onneksi minulla on harrastuksena hyväntekeväisyys (josta en huutele muille somessa) ja tapaan lapsia ja vanhuksia. He ovat hyviä ihmisiä jotka ottavat aina vastaan hymyllä.

5

937

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei, tiedän tunteen kun sisaret hylkäävät. Itselläni senkin ollut monen vuoden vaikea prosessi. Meillä kävi niin, että vanhemmat antoivat ennakkoperinnön ettei sitten josku tulisi riitaa, mutta riitaahan siitä tuli jo monta vuotta aikaisemmin. Sain heidän mukaansa enemmän. Jos sisaruksesi ovat korkeasti koulutettuja luulisi, että he osaisivat myös käyttäytyä. Ja heillä olisi ymmärrystä, että kaikkia ammatteja tarvitaan, että tämä maailma pyörii. Todella hieno juttu, että teet hyväntekeväisyys työtä. Se on varmasti palkitsevaa ja tuo itsellesikin hyvän mielen. Paljon jaksamista sinulle ja todellakaan et ole sen huonompi kuin kukaan muukaan. Minusta on todella naurettavaa, että vielä nykypäivänä joku jaottelee ihmiset työn perusteella, ihan naurettavaa!!

    • Anonyymi

      Olen itse akateemisesti koulutettu. Ei sukulaisistani läheskään kaikki ole koulutettuja, jokunen kyllä on. Tuo, mitä kerrot, on todella surullista. Missä on ihmisyys ? Missä on sydämen sivistys? Näiltä ihmisiltä puuttuu se tärkein eli sydämen sivistys. Tutkinnot ja muu materia on vain materiaa. Tärkeintä on olla ihminen ihmiselle. Kaikki ihmisiä ja ammatteja tarvitaan, jotta tämä yhteiskunta pyörisi. Hienoa, että teet vapaaehtoistyötä. Uskon, että nämä ihmiset, ehkä vasta valitettavasti vuosien päästä, havahtuvat omaan typeryyteensä ja sydämettömyyteensä. Sinua tarvitaan, meitä kaikkia tarvitaan tämän yhteiskunnan pyörittämiseen. Ei ihmisen arvoa mitata rahalla tai muulla. Ihminen on tärkeä pelkästään siksi, että on syntynyt ihmiseksi tänne maailmaan. Ylpeys käy aina lankeemuksen edellä. Jokaisen meidän pitää tuntea oma arvomme ja luulisi, ettei sukulaisten välillä ole tuollaista typerää jaottelua. Mutta näköjään on. Sietäisivät hävetä.

    • Anonyymi

      Minulla taasen aikanaan kävi niin että amiksen jälkeen työllistyin heti vakituiseen työsuhteeseen. Rakensin talon ja asuntolaina oli maksettu 36-vuotiaana, velaton uusi BMW pihassa ja vaimollani melkoisen tuore Mersu.
      Meillä on pari lasta jotka harrastavat ratsastusta ja muutamaa joukkuelajia.
      Vanhempi sisareni kävi lukion jonka jälkeen vielä 6-v lisää opintoja. Hän valittelee aina opintovelastaan, vuokralla asumisestaan ja työttömyysjaksoistaan.
      Heillä on myös kaksi lasta eikä kuulemma ole varaa harrastaa mitään.
      Yläasteelta päästyämme oli meillä todistusten keskiarvot melkein samat, menin ammattikouluun koska olen enemmän tekijä kuin lukija vaikka koulu on aina helpolta tuntunutkin.
      Nyt aikuisena sisareni on minulle avoimen katkera kaikesta mitä olen elämässäni aikaan saanut. Ikävintä on se että katkeruus ulottuu myös lapsiimme.
      En tiedä miten voisin korjata välimme
      Että edes lapsemme voisivat iloita serkuistaan puolin ja toisin.

    • Anonyymi

      Näköjään ns. elintasokilpailu pilaa monia ihmissuhteita.

    • Aika julmaa sillai..
      Ei ketään pidä arvostella ammatin takia syrjiä.
      Säkin vain yrität tienata elantos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2543
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      188
      907
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      445
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      440
    Aihe