Kuumassa Neuvokkaalla eli Kansalaistalolla ylijäämäruokaa jonottaessa on jo pari mummelia päätynyt lasarettiin.
Ystäväni oli ehdottanut, että laittaisivat tarjolle vesikanisterin ja kertakäyttömukeja. Ei kuulemma ole varaa mukeihin. No maksaahan ne 1,11€ 80 kpl Tokmannilla, ja neuvokas saisi ne ilman ALVtä.
Jos jollakulla on hanallinen vesiastia ja ylimääräisiä kertakäyttömukeja niin ne voisi tuoda tuonne Rovakatu 23:een vaikkapa ennen kello kymmentä jolloin ruokakassijako alkaa.
Muista kettuilijat että tekin vanhenette. Sillä on varmaa että kohta joku kuittaa tähän asiattomuuksia
KIITOS
Neuvokkaalla ei varaa kertakäyttömukeihin
8
74
Vastaukset
- Anonyymi
Ottakaa jonottajat vesipullo mukaa. En koskaan lähde ulos helteellä ilman vesipulloa. Ajatelkaa nyt vähän asioita...
- Anonyymi
Pitääkö vesiki tuoda valmiiksi. Eiköhän tuo ole kohtuutta ottaa tosissaan se vesipullo kotoa, vaan säästäiskö vedessäkin ku ruoanki saa ilmatteeksi.
- Anonyymi
Joo nuo saiturit vaikka pyörtyvät ennenku ottavat kotoa vettä mukaan..ovatpa pöljiä.
- Anonyymi
Ystäväni on auttamassa aisaa.. Rovaniemen Seudun Mielenterveysseura keskittyy vain rahan keräämisen, ja sen toimitus pomon nimen kehumiseen, nyt eräs puolue, mm lääkärien suosituksesta, tulee toimittamaa vesiastian jotta vanhuksille saadaan vettä. Pitää toki muistaa että Rovaniemen seudun mielenterveysseura sai 20211 avustuksia STEAlta vai 310 000€ joten miten heiltä nyt liikenisi rahaa veteen. No itää toki muista että heille tulee säännöllisesti tavaraa Kuiron leipomosta, joita ei todellakaan jaeta köyhille. Samoin ylijäämäkahvi ei päädy köyhille vaan sillä keskitetään Rovaniemen Seudun Mielenteysseuran asiakkaita. Ja samalla viedään asiakaita rehellisiltä yrittäjiltä
- Anonyymi
Pomo on kenties narsisti ku tekee vaalityötä köyhien siivellä
- Anonyymi
Näytä nyt Ovaskainen että olet kunnon Persu mene vesitynnyrin kanssa tuonne ja upotuskasta kaikki Persuiksi.
- Anonyymi
Henttusen hommia🤪🤪
- Anonyymi
Nyt siis vettä saa kello 10 jälkeen sisältä. kun oma vuoro on tullut. On silkkaa typeryyttä käskeä ottamaan vettä mukaan ja sillä tekosyyllä olla jakamatta vettä. Jos vesi unohtuu niin voi voi me kun käskettiin ihan isoon ääneen.
Ei tuollainen hurskastelu poista ongelmaa. Auta miestä mäessä, sano. Eli vettä tarjolle. Onhan Rinnekeskuksen Alkonkin edessä vesitarjoilu, koirille.
Ja ei ihme ettei Neuvokkaalla rahat riitä, rahat kun menee esimerkiksi kakkujen ostoon Lähtevänojan kotileipomoon. Kukaan ei vielä ole kertonut miten täytekakut liittyvät mielenterveystyöhön (Rovaniemen Neuvokas on Mieli Rovaniemen Seudun Mielenterveys Ry:n aputoiminimi)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie736538Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346483Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3786256Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3554055Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532462Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62389Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant341846Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1341482- 141414
- 1961192