Onko kellään tietoa tai kokemusta kuinka selvitä rakkaan ihmisen poismenon jälkeisestä ajasta? Pitäis yrittää tehdä kaikkee mutta kun ei vaan onnistu. Jos joillakin on kokemusta tälläsesta niin kerrotko mullekkin miten tästä eteenpäin.
Rakas nukkui pois
Anonyymi
1474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Elossa ollaan vielä että, jospa nyt vaan tulet rakastamaan minua loppuun asti. 😘💖
Oikeesti nyt vähän tilanne tajua 🙄
Hetki ja asia kerrallaan eteenpäin. Ei kai siinä muuta oikein ole.
Jos kiitos saisin asiallisia vastauksia.
Kokemusta on, liiankin kanssa. Ei siihen muu auta kuin aika. Itseään voi yrittää pitää työn touhussa, ettei ole liikaa aikaa ajatella. Niille tunteillekin täytyy silti antaa tilaa, eikä yrittää tukahduttaa niitä. Itku pitää itkeä, kun itkettää. Vaan siihen suruun ei silti kannata jäädä vellomaan. Iloakin pitää elämässä olla ja oikeus on myös nauraa, vaikka sureekin.
Jos ihan mahdottomaksi menee niin lääkärin puheille. Anna itsellesi aikaa ja tunne se suru, itke, iloitse. Mene kävelylle, järjestä tavaroita, siivoile, kuuntele musiikkia. Ikkunat saa olla likaiset ja altaassa voi olla tiskit yön yli koska se ei ole tärkein. Syö ja juo, näe ystäviäsi, huolehdi itsestäsi ja ihan kaikkea ei tarvi jaksaa tehdä mutta hyvä on jos jaksaa tehdä ne pakolliset. Ole itsellesi armollinen. Aika on se tehokkain lääke. Apua saa pyytää jos sitä tarvitsee eikä se tee sinusta huonoa tai tarvitsevaa ihmistä.
Se että murtuu kyyneliin jonkin kappaleen kuullessaan tai kun jokin esine muistuttaa hänestä niin se on ihan okei . Ajan kanssa kuitenkin tilanne helpottuu, usko pois.
Aika. Vaikka se on vaikeaa alkuun. Tunteet nousee pintaan mitä oudoimmissa paikoissa. Itku, viha, suru, haikeus ja jossittelu...
Ensin on shokkivaihe sitten reaktio, käsittely- ja uudelleen suuntausvaihe. Voi olla myös: tapahtuman kieltäminen, tunteiden pois sulku, epätodellinen ja ulkopuolinen olo ja huutaminen/itku/paniikki.
Alkuun voi saada muutamaksi päiväksi nukahtamislääkkeet että pääsee alkuun mutta jatkossa, tunteita ei kannata lääkkeillä vaimentaa ettei surun käsittely tukahdu ja sitä kautta veny.
Jokainen käsittelee asioita omaan tahtiin. Puhu ystäville vaikka se olisi samojen asioiden taistelua. Hae puheapua ammattilaiselta. Ota itsellesi aikaa mutta älä syrjäydy. Anna surun tulla ja jossain vaiheessa se muuttaa muotoaan muistoiksi. Niitä ei voi kukaan sinulta viedä
Otan osaa!
Joskus se on helpotus
Ei enää koske
Miksi vain eläimiä nukutetaan
Menehtyikö sairauteen (saitko valmistautumis aikaa) vaan äkillisesti ilman ennakkovaroitusta?
Voimia!
Eihän ihminen elä ikuisesti
No, olipas fiksu vastaus. Tottakai sillä on vähän merkitystä miten ihminen kuolee, äkillisesti vai pidemmän sairauden uuvuttamana.
Äkillisesti. Itse löydin ja nyt mielesäni ja kuvassa on hän.
Kiitos teille jotka on laittaaneet viestiä.
En aanu mitään ennakkoa.
Hän sanoi samana päivänä kun lähti, niin että kohta hän kuolee. Siihen vaan totesin ettet sinä mihinkää kuole.