Osittain atooppinen hiuspohja, miten hoidan?

Anonyymi

Miten saisin kuivan hilseen pois? Leikkasin pitkän tukan lyhyeksi, että olisi helpompi hoitaa.

Olen kokeillut erilaisia shampoita ja myös aineita keittiökaapista. Mutta aina tuota kuivaa hilsettä tulee. Mitään vahvoja hilseshampoita ei kannata kokeilla, niistä ei ole tähän vaivaan apua.

Vuosia sitten hiuspohja mikrokameralla tutkittu erään kampaajan toimesta. Ostin kalliita aineita,joilla hoidin hiuspohjaa. Lopuksi sanottiin, että hiuspohjani on osittain atooppinen, eikä sitä kuulemma saa millään paranemaan. Onko asia näin peruuttamaton? Onko kokemusta tai tietoa asiasta?

4

148

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Apteekista saat hiuspojalle tarkoitettua hydrokortisoni pitoista hoitonestettä, hoida sillä puhdas hiuspoja ohjeen mukaan. käytä myöhemmin hiustenpesuun hajusteettomia ja ilman silikonia sisältäviä shamppoita. Hoitoaineeksi päänahalle käytä apteekin ei niin rasvaista humektan perusvoidetta.Hiero sitä puhtaaseenn päänahkaasi ja hiuksiisi ja anna vaikuttaa sen jonkin aikaa, lopuksi huuhtele viileähkollä vedellä kevyt rasvakerros pois.En suosittele sinun käyttävän minkäänlaisia hoito-muotoiluaineita ennenkuin päänahkasi hyvinvointi sen sallii.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Onko omakohtaista kokemusta asiasta? Tai jonkun toisen kokemukseen pohjautuvaa tietoa? Minkä nimistä tuollainen hydrokortisonipitoinen hoitoneste on?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Onko omakohtaista kokemusta asiasta? Tai jonkun toisen kokemukseen pohjautuvaa tietoa? Minkä nimistä tuollainen hydrokortisonipitoinen hoitoneste on?

        Hoiva-alalta on jäänyt mieleen henkilö jolla oli koko päänahka hyvin kuivä ärtynyt ja karstainen, kortisonipitoinen hoitoneste palautti päänahan ihon normaaliksi.


    • Anonyymi

      Myös Aqualan L-perusvoide on hyvä, millä voi pestä hiukset ja hiuspohjan. Huuhtoutuu hyvin, ja sillä pesee näppärästi myös kasvot ja meikit.
      Nestemäistä Hydrokortisonia löytyy apteekeista ihan kysymällä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3763
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      32
      2179
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2074
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1721
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1542
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1482
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      79
      1443
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1172
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1133
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    Aihe