Joo, ei ole helppoo olla nainen

Anonyymi

Tuossa kun on lähdetty muijan kanssa istumaan vuosien saatossa iltaa niin oon miettinyt kuinka hankalaa on puolison pukeutua. Välistä sovittanut sukkahousuja jalkaan ja taas pois, joskus stay uppejakin laittanut ja kironut illan aikana kun ei tahdo pysyä kunnolla ylhäällä ja taas johonkin piiloon vetämään ylöspäin, hameetkaan ei tahdo "istua" aina päälle. Sit meni muijalta hermo, paras ja helpoin ratkaisu housut ja sukat, helppo paita jossa ei nappeja tai hörhelöitä enää. Noiden vaatekokonaisuuksien kanssa muijalla meni noin 15 vuotta sit riitti. Mulle sanoi et kyllä miehillä on helppoa, no ei siitä tarvii vaikeeta tehdä vastasin. Sanoin et sulla on liikaa vaatetta, olis vähemmän niin helpottaa valintaa ja sain katseen jota ei tarvinnut sanoiksi pukea.

9

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muijan kanssa vaatekaupassa on ihan killeri. Taannoin olin ns. makutuomarina. Siinä ei mies voi sanojansa oikein laittaa. Kolmen raastavan tunnin jälkeen oli pakko sanoa, että miksi sinä raahaat minut tänne sanomaan mielipiteitä, joita et halua kuulla.

      • Anonyymi

        Mulla on samoja kokemuksia, tosin muija vaatettaa ne ostoksensa kotona mun nähden ja sanoo eiks olekin hyvä, ihan sama mitä sanoo muija ei kuulemaansa usko. Nuorena kun suhde oli vielä tuore menin vielä mukaan kun muija pyysi, siihen kertaan jäi ja sit muija tunkee makutuomariksi kun minä sovitan jotakin ja sieltähän piisaa, ei sovi sulle, koita tuota seuraavaks, ei toinen oli parempi ja hei sovita tuotakin vielä, siinä sekoo pää. Pahinta tai raastavinta on olla vaateostoksilla naisen kanssa.


    • Anonyymi

      Ootteko te naisten kanssa vaateostoksilla käyvät 17-vuotiaita ja ensimmäisessä parisuhteessa? Jokainen aikuinen mies tietää olla lähtemättä siihen ansaan mukaan.

      Vaimo vihaa shoppailua muakin enemmän ja jos joutuu käymään fyysisesti kaupoilla, niin suoriutuu nopeammin kuin kukaan muu tuntemani nainen. En silti ikimaailmassa menisi mukaan sinne ostoksille.

      • Anonyymi

        Paljon helpompaa, kun ostelee netin kautta.
        Sillon, kun ostin vielä kivijalkakaupasta, naiskaverini oli mukana, ei mieheni, sillä ei ole mitään makua.


      • Anonyymi

        Monet naiset tykkää shoppailla kuten muijani.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paljon helpompaa, kun ostelee netin kautta.
        Sillon, kun ostin vielä kivijalkakaupasta, naiskaverini oli mukana, ei mieheni, sillä ei ole mitään makua.

        Niin nyt, minä tutustuin naiseeni 92, silloin olutkaan nettiä kellään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Monet naiset tykkää shoppailla kuten muijani.

        Kiitos tiedosta, kapteeni Itsestäänselvyys.

        Kyse olikin siitä että pitääkö sun väkipakolla änkeä sen muijas mukaan sinne kaupoille kitumaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos tiedosta, kapteeni Itsestäänselvyys.

        Kyse olikin siitä että pitääkö sun väkipakolla änkeä sen muijas mukaan sinne kaupoille kitumaan?

        Minä en edes huolisi ukkooni mukaan vaateostoksille, itselleni mä vaatteet ostan, samoin ukkoni ostaa itse vaatteensa.
        Ompelen myös itse vaatteita, saan mieluisia.


    • Anonyymi

      Kuten todettu joka parilla oma tyyli hoitaa asioita. Kiva nähdä monellako samoja ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2515
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      184
      2182
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      47
      2103
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2064
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1855
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      194
      1565
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      220
      1505
    8. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1361
    9. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1275
    10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

      Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
      Lieksa
      198
      1056
    Aihe