Joo, ei ole helppoo olla nainen

Anonyymi

Tuossa kun on lähdetty muijan kanssa istumaan vuosien saatossa iltaa niin oon miettinyt kuinka hankalaa on puolison pukeutua. Välistä sovittanut sukkahousuja jalkaan ja taas pois, joskus stay uppejakin laittanut ja kironut illan aikana kun ei tahdo pysyä kunnolla ylhäällä ja taas johonkin piiloon vetämään ylöspäin, hameetkaan ei tahdo "istua" aina päälle. Sit meni muijalta hermo, paras ja helpoin ratkaisu housut ja sukat, helppo paita jossa ei nappeja tai hörhelöitä enää. Noiden vaatekokonaisuuksien kanssa muijalla meni noin 15 vuotta sit riitti. Mulle sanoi et kyllä miehillä on helppoa, no ei siitä tarvii vaikeeta tehdä vastasin. Sanoin et sulla on liikaa vaatetta, olis vähemmän niin helpottaa valintaa ja sain katseen jota ei tarvinnut sanoiksi pukea.

9

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muijan kanssa vaatekaupassa on ihan killeri. Taannoin olin ns. makutuomarina. Siinä ei mies voi sanojansa oikein laittaa. Kolmen raastavan tunnin jälkeen oli pakko sanoa, että miksi sinä raahaat minut tänne sanomaan mielipiteitä, joita et halua kuulla.

      • Anonyymi

        Mulla on samoja kokemuksia, tosin muija vaatettaa ne ostoksensa kotona mun nähden ja sanoo eiks olekin hyvä, ihan sama mitä sanoo muija ei kuulemaansa usko. Nuorena kun suhde oli vielä tuore menin vielä mukaan kun muija pyysi, siihen kertaan jäi ja sit muija tunkee makutuomariksi kun minä sovitan jotakin ja sieltähän piisaa, ei sovi sulle, koita tuota seuraavaks, ei toinen oli parempi ja hei sovita tuotakin vielä, siinä sekoo pää. Pahinta tai raastavinta on olla vaateostoksilla naisen kanssa.


    • Anonyymi

      Ootteko te naisten kanssa vaateostoksilla käyvät 17-vuotiaita ja ensimmäisessä parisuhteessa? Jokainen aikuinen mies tietää olla lähtemättä siihen ansaan mukaan.

      Vaimo vihaa shoppailua muakin enemmän ja jos joutuu käymään fyysisesti kaupoilla, niin suoriutuu nopeammin kuin kukaan muu tuntemani nainen. En silti ikimaailmassa menisi mukaan sinne ostoksille.

      • Anonyymi

        Paljon helpompaa, kun ostelee netin kautta.
        Sillon, kun ostin vielä kivijalkakaupasta, naiskaverini oli mukana, ei mieheni, sillä ei ole mitään makua.


      • Anonyymi

        Monet naiset tykkää shoppailla kuten muijani.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paljon helpompaa, kun ostelee netin kautta.
        Sillon, kun ostin vielä kivijalkakaupasta, naiskaverini oli mukana, ei mieheni, sillä ei ole mitään makua.

        Niin nyt, minä tutustuin naiseeni 92, silloin olutkaan nettiä kellään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Monet naiset tykkää shoppailla kuten muijani.

        Kiitos tiedosta, kapteeni Itsestäänselvyys.

        Kyse olikin siitä että pitääkö sun väkipakolla änkeä sen muijas mukaan sinne kaupoille kitumaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos tiedosta, kapteeni Itsestäänselvyys.

        Kyse olikin siitä että pitääkö sun väkipakolla änkeä sen muijas mukaan sinne kaupoille kitumaan?

        Minä en edes huolisi ukkooni mukaan vaateostoksille, itselleni mä vaatteet ostan, samoin ukkoni ostaa itse vaatteensa.
        Ompelen myös itse vaatteita, saan mieluisia.


    • Anonyymi

      Kuten todettu joka parilla oma tyyli hoitaa asioita. Kiva nähdä monellako samoja ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      217
      1582
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1571
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1164
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      46
      858
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      720
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe