Isä on kovakourainen

Anonyymi

Oon 12v kohta 13v ja isä on kovakourainen. Isäni esim. tukistaa, läpsii ja tönii. Hän itse sanoo, että tekee niin, koska en usko mitään. Välillä, jos mä ja pikku veljeni (11v) ollaan tapeltu niin hän tukistaa tai läppäsee, jotta osaisin käyttäytyä. Itse en vain anna periksi ja saatan läppäistä takaisin, jolloin hän raivostuu vielä enemmän ja käy kovakouraisemmaksi. Tiedän, että joskus olen itsekäs, mutta onko isäni käytös teidän mielestä oikein? Mua aina rupee pelottaa, kun huomaan, että isäni raivostuu. Tämä on jo toka kerta tällä viikolla ja hän ei ole ennen ollut yhtä väkivaltainen. Olen isääni huomauttanut, että hänen ei pitäis tolla lailla omaa lastaan kohdella. Isäni ja äitini ovat eronneet, eikä äitini ole lähellekkään tollainen suuttuessaan, enemmänkin aina vain karjasee. Itseäni pelottaa se, että kun kasvan ja en halua antaa periksi, niin mitäköhän isäni silloin tekee.. Tiedän, että isäni rakastaa mua, mutta musta hänen väkivaltaisuus ei ole oikein.

9

1337

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No mikset sä sitte usko mitää?

    • Anonyymi

      Kun sä kasvat ni sä lähdet omasn elämääsi. Väkivalta ei ole oikein. Kun koulut alkaa niin juttele koulun terkkarin kanssa.

    • Anonyymi

      Ei ole..Kerro se hänelle ja tee selväksi että jos pahoinpitelee.tuot asian ilmi. Ole rohkea ja pidä puolesi🧡

    • Anonyymi

      Tämä sama trolli on jauhanut tätä jo varmaan toista vuotta, milloin esiintyy tyttönä milloin poikana.
      Tarina on joka kerya lähes sama tai ainakin hyvin saman lainen.
      Pistää miettimään millä lailla sairas pitää päästään olla että jaksaa vuodesta toiseen?

    • Anonyymi

      Sinun kannattaa ottaa heti asia puheeksi äitisi kanssa. Hänen täytyy pitää tässä puoliasi.

    • Anonyymi

      Oot ehkä vähän nuori ajattelee näin pitkälle, mutta jos oot itsepäinen lapsi ja jopa läpsit isääsi takaisin, niin mitä keinoja sitten itse käyttäisit aikuisena jos sulla olis itsepäinen lapsi?

      Kerro mulle mitä sun isän pitäis tehdä sulle että tottelisit? Mitä keinoja ehdottaisit itse ?

      Lapset on kuitenkin vanhempien vastuulla ja vanhempien tehtävä on laittaa säännöt kotiin.
      Sellainen että "ei mua saa käskeä" ja "teen just mitä haluan "on ihan viimeinen turmion tie. Jos sellainen asenne sallittaisiin se johtaisi siihen että susta kehittyisi todella hankala ja yhteistyökyvytön luonne.
      Koita kunnioittaa isääsi niin kaikki varmaan on onnellisempia. Sit ei tarvii isinkään menettää hermojaan.

    • Anonyymi

      Ennen oli sanonta, että joka kuritta lapsen kasvattaa, ei lastaan rakasta? Siinä on omat hyvät ja huonot puolensa, nuoren lapsen pelko toki estää sinua näkemästä asiaa laajemmin? Mut aikuisena osaat arvostaa kovaa kuria enemmän kuin nyt?

      Tämä 50 ikäisen mielikuva, joka on kurissa kasvatettu. En toki sano, et se on paras tapa toimia isänä lapsia kohtaan, minulla oli myös rakkauden puutetta, joka taas nykyisin on paremmin huomioituna kasvatuksessa, mut jollei kuriton kasvatus ole tuonut toivottua tulosta, silloin vaihtoehtoja on vähemmän tarjolla?

      Isälle pitää pystyä puhua myös peloistaan, jos hän käsittelee mm. liian kovakouraisesti? Toivottavasti löydätte paremmat pelisäännöt kotona, jossa ei tarvetta pelolle?

    • Anonyymi

      Ei ole. Toista ei pidä lyödä eikä haukkua. Ei saa satuttaa. Varsinkin aikuisen se tulisi ymmärtää, lapsi vasta opettelee.

    • Anonyymi

      Hyvin pohdittu ja mietitty. Ei ole oikein käydä käsiksi. Pystyisitkö uskomaan isääsi paremmin, ilman oikuttelua jotta asiat hoituisivat nätimmin? Kun kasvat on tosiaan vaarana että yhteenotot ovat rajumpia. Onko isäsi aina käyttäytynyt noin? Onko hän myös veljeäsi kohtaan samanlainen? Jos ongelma on yhä perheessäsi, kerro äidillesi tilanteesta. Voisit myös pyytää isääsi ottamaan yhteyttä perheneuvolaan, siellä voisi käydä asiaa läpi ja miettiä muita toimintamalleja ongelmatilanteisiin.
      Jos tilanne on pahentunut, mene kouluterveydenhoitajalle puhumaan tai vaikkapa opettajallesi. Yksin ei pidä asian kanssa jäädä. Kaikkea hyvää sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      790
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      73
      600
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      49
      600
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe