Mitä unta näit viime yönä tai muistako unen joka on piirtynyt mieleesi lähtemättömästi ettei sitä unohda koskaan?
Minä heräsin tänä aamuna unesta, jossa kohtasin Agents-kitaristi Esa Pulliaisen näköisen miehen ja olin häneen tulisesti rakastunut. Hän oli täsmälleen E. P:n näköinen ja hänkin oli rakastunut minuun. Elimme siinä unessa suhteen alkuhetkiä ja olimme molemmat mykistyneitä siitä että viimein kohtasimme. Unesta jäi mieleen isoimpana asiana se, ettemme saaneet silmiämme irti toisistamme. Juuri ennen kuin heräsin olin aikeissa kysyä että voinko soittaa hänelle biisin Salattu Suru. Unessa ei puhuttu paljon mitään ja muistan kuinka minua viehätti "Esassa" se jäyhyys, että hän ei lässyttänyt mitään joutavaa vaan näytti ihastuksensa teoillaan, katseellaan ja eleillään. Jotenkin tuli olo kuin olisin ollut Kaurismäen leffassa. En näe ikinä mitään julkkisunia joten tämä oli erikoinen kokemus.
Oikeassa elämässäkin pidän kyllä E.P:sta ja Agentsista ja Salattu Suru on yksi lempikappaleitani sekä Topin, Jorma Kääriäisen sekä Dannyn että Renegadesien versiona.
Mitä unta näit viime yönä?
33
165
Vastaukset
En muista nähneeni unia viime yönä. Taisin nukkua kuin tukki.
Joskus joku uni on jäänyt kiertämään itsepintaisesti, yleensä ne on vielä ahdistavia unia liittyvät kuolemaan tai pelkoon jota unessa tuntee.- Anonyymi
Kuorsaat aika kovaa....
Tarkistapa ettei vain uniapneaa.?? Anonyymi kirjoitti:
Kuorsaat aika kovaa....
Tarkistapa ettei vain uniapneaa.??Voi ollakin, että välillä kuorsaankin. Mutta nukuttaa hyvin silti. :)
- Anonyymi
MCMLXXVI kirjoitti:
Voi ollakin, että välillä kuorsaankin. Mutta nukuttaa hyvin silti. :)
Käänny kyljelleen. Jos olet tuolla tapaa seljälleen, tulee hengityskatkoksia. Nukut liikaa selällään.
Anonyymi kirjoitti:
Käänny kyljelleen. Jos olet tuolla tapaa seljälleen, tulee hengityskatkoksia. Nukut liikaa selällään.
En nuku juuri koskaan selällään. :)
- Anonyymi
MCMLXXVI kirjoitti:
En nuku juuri koskaan selällään. :)
Et sinä unessa näe miten päin olet.
Anonyymi kirjoitti:
Et sinä unessa näe miten päin olet.
Puoliso näkee valveilla, että nukun kuulemma enimmäkseen joko vatsallaan tai oikealla kyljellä.
- Anonyymi
MCMLXXVI kirjoitti:
Puoliso näkee valveilla, että nukun kuulemma enimmäkseen joko vatsallaan tai oikealla kyljellä.
Mutta kuorsaat huolestuttavan paljon.
- Anonyymi
MCMLXXVI kirjoitti:
En usko. :)
Kuuluu.
- Anonyymi
Mä näin kerran sellaista unta, että jouduimme työkiireiden vuoksi nukkumaan työpaikalla kovalla lattialla. Mulle tuli niin kylmä, että unessa hivuttauduin selkä edellä hänen selkäänsä vasten ja laitoin hänelle peitoksi ohuen liinan. Unessakaan en uskaltanut koskettaa häntä, muuten kuin olemalla selkä selkää vasten. Muistan hipaisseeni hänen reittään ohutta liinaa asetellessani, ja tahtovani ottaa hänet kainalooni, mutta en kehdannut. Kunpa olisin tiennyt näkeväni unta, niin olisin saanut edes unissani halata häntä!
- Anonyymi
Selkeä enneuni!
- Anonyymi
Sittikuoriainen pyöritti lantapalloa.
- Anonyymi
Lantapallo tietää rahaa.
- Anonyymi
Korona-pelin nappulat, ne kiekot olivat piirittäneet ihmiset, eivätkä ihmiset pääseet menemään niiden läpi.
- Anonyymi
Usein näen jotain aivan kovin kummallista unta. Esimerkiksi puolisen vuotta sitten näin unta, jossa olin lasten kanssa reissussa jossain päin Aasiaa ja menimme tavaratalon vessaan. Avasin vessan oven, ja siellä oli kamalasti käärmeitä lattialla - ratkaisuksi nousinkin ilmaan, ihan kattoon asti 👀🐍. Lapset tulivat siihen sitten huhuilemaan minua alas "ne on vaan käärmeitä" ja sitten laskeuduin.
Toisinaan herään aamulla herätyskellon soittoon ja se keskeyttää päässäni/unessani soivan biisin. Biisit ovat hyvinkin tavallisesti jotain sellaisia, joita en ole kuullut kymmeniin vuosiin. Viimeksi herättyäni päässä soi Iltatuulen viesti, joka oli listaykkösenä pitkään 70-luvulla... inhosin sitä silloin. Mitä se teki päässäni nyt? Minkälaista unta näin? Kyllä on mystistä.
- Sheena Minun sormet oli semmoisista pienistä puuhelmistä tehty, sitten siinä tapahtui jotain jonka takia ne puuhelmet alkoivat purkautumaan ja ropisivat yksi kerrallaan maahan. Minä vain kummissani katselin näytöstä, enkä edes yrittänyt estää sitä.. 🤔
Ai niin.. Uudet sormet sain, kun laitoin ne semmoiseen laitteeseen millä jossain kynsistudioissa tehdään rakennekynsiä. 🤷♂️
- Anonyymi
Wwuwuw kirjoitti:
Ai niin.. Uudet sormet sain, kun laitoin ne semmoiseen laitteeseen millä jossain kynsistudioissa tehdään rakennekynsiä. 🤷♂️
Ai sä olet se kynsifriikki. Nyt selkis. Kuin pitkät nyt? Ja mikä sulla on huoltoväli niille?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai sä olet se kynsifriikki. Nyt selkis. Kuin pitkät nyt? Ja mikä sulla on huoltoväli niille?
Miten niillä saa tehtyä töitä?
Anonyymi kirjoitti:
Ai sä olet se kynsifriikki. Nyt selkis. Kuin pitkät nyt? Ja mikä sulla on huoltoväli niille?
Ei, en ole. En ole ikinä käynyt missään kynsistudiossa.
- Anonyymi
Wwuwuw kirjoitti:
Ei, en ole. En ole ikinä käynyt missään kynsistudiossa.
Kerran sanoit. Punaiset pitkä tekokynnet.
- Anonyymi
Wwuwuw kirjoitti:
Höpöhöpö.
Laitoit aijaan kautta kuvankin. Mikset muista nyt?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerran sanoit. Punaiset pitkä tekokynnet.
Siis rakennekynnet. Se oli wuwwuwin kommenttikentässä.
- Anonyymi
Wwuwuw kirjoitti:
Lol.
Kummallinen suhtautuminen 🤔
- Anonyymi
Tuo on kyllä kuvaava uni jos korona-pelin ne nappulat eli kiekot ovat eri maiden välisiä liikkumisrajoituksia, niin ne estävät ihmisiä liikkumasta :)
- Anonyymi
Näin monta kertaa unta että joku rekka törmännyt sillan kaiteeseen ja siellä virtaa joki kivikköinen myöskin niin sillan alla on verinen nainen.
Itse kattelen sillalta alas kun siellä on kuollut ihminen.
Toistuu joskus ~ - Anonyymi
Palstakamu oli muuttunut kirjavaksi kumipalloksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5462076Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3851672Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H211499Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641398JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191076- 561072
- 1181067
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16838Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11824Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66813