Hevosen säikähtäminen

Anonyymi

Sanotaan tähän nyt alkuun, että en syytä mistään todellakaan hevosta. Hevoset ovat hienoja, oppivaisia ja älykkäitä eläimiä. En tosin ole ikinä kiinnostunut kouluratsastuksesta. Olen enemmän ravimiehiä.

Tämä viittaa nyt siis Kouluratsastukseen näissä kisoissa, joissa Suomen edustajan hevonen säikähti jostain syystä ilmeisesti huputettua kameraa, ja suoritus kärsi siitä.
Vikahan ei ole yleensä eläimessä vaan omistajassa tai koulutuksessa.

Pitikö tämäkin taas meille sattua? Eikö meillä osata antaa eläimille psykologista/henkistä valmennusta? Se on niin perisuomalaista, että ihmisen lisäksi jo hevonenkin pelkää kameraa. Jopa silloin kun se on huputettuna. Hah...

Lennätetään Japaniin asti joku Pihtiputaalainen hevonen varmaan jossain pilkkopimeässä luxus-luokassa, ja sitten kun se pääsee näyttämään kykynsä, niin se näkee ensikertaa elämässään kameran ja ihmisiä enemmänkin, kuin ne tutut 14.

Toisaalta kuka urpo kuvaa huputetulla kameralla? Haukutaan nyt vähän ulkomaalaisiakin. :)

4

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taito laji en kiistä sitä mutta haastava

    • Anonyymi

      Kaakki on kasvatettu varmaan lasikaapissa, kun tuollain alkoi hirnumaan?

    • Anonyymi

      Aika monissa kisoissa jo käynyt ja hienosti on useimmiten mennyt. Lupaava ja näyttävä ratsukko. Harmi, että säikähtäminen sattui juuri tähän paikkaan.

      Ei kaikkia mailman asioita voi kouluttaa tai totuttaa pois, hevoset on kuitenkin eläimiä. Jos valitsee luonteeltaan lehmänhermoisen hevosen kisaratsuksi on liikkeetkin usein löysiä ja reagointi hidasta. Reaktiivinen ja luonteeltaan eloisampi hevonen taas on liikkeiltään näyttävämpi ja herkkä ratsastajan avuille, mutta kääntöpuolena saattaa reagoida myös vääriin asioihin helposti. Onnistuessaan on ainutlaatuisen hyvä.

    • Anonyymi

      Tiukkaa mut miespuolisia kouluratsastajia Suomella on vaan ruoste

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      178
      4638
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2514
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2182
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1719
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      81
      1338
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1271
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1183
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      145
      1170
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      103
      945
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      117
      877
    Aihe