https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-missa-jarki-deltamuunnos-jyllaa-ja-festareilla-juhlii-tuhansia-ihmisia-ilman-turvavaleja-samaan-aikaan-pohditaan-etakouluun-siirtymista/8203194#gs.7c9x5a
Qstockin kuvassa sentään ainakin yksi näkyy. Mutta noin äkkiä päätellen ehkä osa ihmisistä ansaitsee longcovidinsa.
-harmiseikirj-
Qstockin kuvassa sentään ainakin yksi näkyy. Mutta noin äkkiä päätellen ehkä osa ihmisistä ansaitsee longcovidinsa.
-harmiseikirj-
Vastaukset 45
Vanhimmat
Isäntäkin kävi siellä. Pelkäänpä, että saamme koronan. :(
Ja nyt kurvas kotipihaan.
Videon ja kuvan perusteella ei mitenkään yllättävää olisi jos saatte :( Paljon ollut muitakin tapahtumia nyt joissa levinnyt, Turussakin ollut down by the laituri, eipä näy maskeja sielläkään:
https://www.youtube.com/watch?v=_I34P5bmAJc
-harmiseikirj-
Laita pannuhuoneeseen karanteeniin :D
-harmiseikirj-
Juu, kyllä mä jo räpätin sille että aivokuollut idea. Pidän mekkalan, jos toit koronan mukanas.
Hiljaa on ollu.
Kellariin ja ovi säppiin. :)
Sapuskaa pudottaa luukusta pari kertaa päivässä kahden viikon ajan, oppiipahan lähtemään reissuilleen :D
-harmiseikirj-
Yym, en kyllä tykännyt yhtään nyt festari tempusta. Vituttaa. Täällä kökitään himassa koko kesä, ettei vaan saada tauteja ja yks vesittää kaiken hillumalla festareilla. >:(
Joo no jollain tapaahan sen kyllä ymmärtääkin että helposti tulee "en minä mutta pojat halusi mennä"-tilanne ja siinä porukan mukana on sitten helpompi lähteä kuin jäädä pois. ymäärrän kyllä keljutuksenkin kun nyt varmaan kannattaa sitten ainakin vanhuksia vältellä niin kauan että varmasti tietää ettei ole virusta perheessä kellään. No laitat sinne kellariin niin sillähän se ratkeaa :D
-harmiseikirj.-
Sukulaisia oli kenen kanssa kävi. Ei kavereita. No vanhukset tässä pyörii. Nyt mun vanhemmat käskin pysyä pois täältä viikon pari.
En tiiä. Ärsyttää vaan olla itse huolellinen ja sitten yksi sooloilee.
Voihan tuota joutua itsekin sairaalaan, jos rankan taudin saa. Sittenpä vasta vituttaakin hillumiset, jos lasaretiin joutuu joku sen takia.
Voi tuoda muutakin…
Idioottimaista kyllä!
Eipä poikaparka sitte paljoa ajatellut.
No ei todellakaan. :(
Mulle tuli kans mieleen, et kannattaa tsekata muutkin tautituliaiset ku korona.
Ei tartte, sisarustensa kanssa liikenteessä.
Juu. Juttelin heidänkin kanssaan on the phone.
Taitaa olla sama meno joka puolella Suomea. Jostain syystä näitä maskittomia on nyt aivan liikaa taudin nykytilaan nähden.
Niinpä. No nuo bilettäjät voi syyttää vain itseään jos sitten sattuu long covid iskemään ja siitä korjaamattomat vaivat loppuiäksi, mutta hallituksen touhut kyllä ihmetyttää kun eivät taida tahtoa tehdä mitään linjausta lasten ja nuorten suhteen:
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/f79f22cc-4e0e-4233-b504-e31130247c8b?ref=ampparit:8b17
Jos ajatellaan vaikkka sikapiikin aiheuttamia ongelmia, ne saattaa silti olla vielä pientä siihen nähden mitä pitkittyneet koronatartunnat aiheuttaa.
-harmiseikirj-
Samaa mieltä, nyt se oma käyttäytyminen olisi tärkeämpää saada kontrolliin ja kun sen tekisivät kaikki ei tauti niin kolovalkean tavoin leviäisi. Olen miettinyt ihmisten tulkinneen rokotuksia väärin, he uskovat piikien pelastavan maailman siten ettei enää tartu kun piikin olisi saanut.
Eivät näytä tekevän, vaikuttaa ihan kuin joltain massahysterialta että nyt voidaan irrotella kun viimeinkin on tapahtumia, ikäänkuin unohdettu koko koronan olemassaolo. Varmaan tulee syksyn mittaan korjausliike kun alkaa sairaalat täyttymään.
-harmiseikirj-
Olen aivan samaa mieltä.
Näyttää aika toivottomalta..
xLiner
Eipä nyt kyllä noihin festareihin kannattais mennä.
En kyllä löytänyt yhtään maskia.
yritin kyllä etsiä varmaan järjestyksen valvojilla jos oli.
Aika ikävää on varmaan taas festariliput ostettu ja menty sen vuoksi kun ne on ostettu ja just sen rokotuksen ansiosta uskottu tie vapauteen.😰 ehkä ajateltu ei kukaan mene korona mutta sit kuitenkin menty.
Kyllä me saatiin tämmöinen kaikukortti kun sosiiaali kävi (ja lupaili sängyn ja kaapinovia eli katsotaan nyt) mutta suunittelin kyllä mennä vasta kun rauhoittuu tilanne lapsien kanssa museoon. Sinäänsä lottovoitolta taas tuntui.
https://kaikukortti.fi/ Sekin voi vaikuttaa jos just tuohon saatu liput. Ei hajua mutta mahdollista kyllä
Joo ja sitten varmaan siellä alueella tuumittu että eipä tuota maskia taida tarvita kun ei muillakaan näytä olevan, helposti isossa porukassa tulee semmoinen ajatus varmaan. Järjestäjiltä kyllä vähän odottaisi vastuullisuutta vaikka eipä sitä porukkaa kai mikään estä lavan eteen työntymästä vaikka miten muistuttelisi.
-harmiseikirj-
Tuohan on hyvä juttu :) Itse käväisin yhdessä museon tapaisessa ohimennen, niin siellä oli ainakin jo sisäänmennessä seinällä pyyntö käyttää maskia ja pitää turvavälejä, veikkaan että kaikissa tuollaisissa varmaan aika hyvin huomiotu asiat.
-harmiseikirj-
En nyt siltikään pahimpaa koronaketju aikaa vaikka houkutus on kyllä kova kun ilmaiseksi pääsee koko perhe.
Täytyy odottaa että itsehillintä ihmisiin iskee.🤔
Eripurankylväjä suorastaan tienaa.
Ei ole mikään maski pakko missään.
Ei kai se sitten pakko ole jos ei välitä itselleen aiheutuvasta aivovauriosta ja dementiasta:
https://www.clinicaltrialsarena.com/comment/covid-19-brain-damage-dementia-risk/
-harmiseikirj-
Pitäisikö sun vaan pysyä jossain ydinsotabunkkerissa?
Kukaan ei mene homoksi.
Botyakselta irtoaa formuloissa pyörä ja tulee moni-kolari kuin rekka-auton irronnut peräväyny moottoritiellä, tekee kolareita toisille.
Hyvä kun on tuollaista jännitystä ja kolareita formuloissakin välillä jännitystä, mainostajat pitäväty.
Joo, no fiksu ihminen ens viikon näissä festarikaupungeissa hyvin hissukseen, kauppaan maski, ja hanskatki ois hyvät.
Tää on vähän tällainen nollasummapeli, toi aikuisten ilonpito voi viedä sitte lapset taas etäopetukseen ja vanhukset eristyksiin palvelutaloihin kun vierailut kielletään.
kotona ihan kiva olla kun on liiton päivärahat vasta alkanu , taitaa moni haluta koronan lind ring mallin että pääsee sairaseläkkeelle heti , ei tarvii perunoita kaivaa firmojen mielikx 72 vuotiaakx
tuodaan ulkomailta osaavaa ja amatitaitoista , tehkööt ne noi pers vaon lipitykset .
Kyllä täytyy ihmetellä ihmisiä.
Onko järki karannut. Varmaan.
Eihän tuossa enää koronat sitten paljoa paina kun valmiiksi ollaan holtti pois.
Jos nyt tyhmiä, pieni lisäys taudin myötä ei kai haittaa.
Suurin osahan alkaa olla rokotettuja niin mitä se haittaa. Tauti saa jyllätä läpi kaikki, kyllähän se rokote suojaa?
Tee häsi-heilutin-treeni, eli vaikka katsotoistat itse sitten peilistä mille näyttää kun heilutat toista kättä rentona toisella kädellä, hassun näköistä sinänsä mutta on myös terfveellistä.
Miksi mennä juhlan jälkeen korona testiin?
Se on ihan turhaa. Jos sulla onkin vähän flunssainen olo ja se on minkä tahansa viruksen aiheuttama, siihen ei ole lääkettä. Juo nesteitä ja lepää.