Vaikka niin kovasti on peloteltu:
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.1498291
-harmiseikirj-
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.1498291
-harmiseikirj-
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Viinakaan ei ole vaaraksi, sillä vain viinaa juomalla voi päästä naimisiin.
Wuppiksen koiratkin syövät lihaa. Ei voi olla siis kovin vaarallista, jos itse palstan kuningas vegetaristi syöttää lihaa koirilleen.
Ei minulla ole kuin yksi koira ja yksi kissa. Ja se liha mikä lemmikeille annetaan on teurasjätettä mikä kermapyllyille, eli lihaa syöville ihmisille ei kelpaa.
Ps. Sulla on paha pakkomielle musta.
W.
Tämä ei nyt sinänsä liity aiheeseen, mutta kerran avasin Latz purkin, jossa oli kampelaa ja jotain turskaa. Haisi niin pirun hyvälle, että oli ihan pakko maistaa sitä. Suolattomalle kalamurekkeelle maistui. Kissat olivat tyytyväisiä.
Itsepähän olet maineesi luonnut, toteaa yks perkeleen persu, jotka pitäis kokonaan hävittää yhteiskunnasta. Mä syön punaista lihaa n. kahdesti viikossa ja sekin usein riistaeläintä. Hirveä tai peuraa, vähimmässä määrässä nautaeläintä, vaikka maitotuotteita mä käytän surutta ruuanvalmistukseen ja ihan juomanakin.
Hiton hyvä ett muut käyttää lehmänlihaa, muutenhan se menisi kokonaisuudessaan lemmikkieläimille tai vaihtoehtoisesti, vaikkapa turkistarhoille! Tuskin siitäkään kovin riemuissasi olisit, luonnonsuojelijana!
On muuten asia josta me kaks´kin ollaan samaa mieltä, ehkä. Kyllä turkistarhauskin olisi lopetettava. Se on niin epäinhimillistä toimintaa, kuten häkkikanalatkin!
Itse ostan ns. vapaankananmunia. Mutt maito mainosta en ymmärrä, vapaan lehmän maitoa jotka laiduntavat kesät talvet!
Mistä ne oikein saa niin paljon pitkäkarvaisen ylämaankarjan maitoa, oikein kulutukseen asti? Ei noita tavallisia lehmäelukoita pakkasessa, tuulessa ja tuiskussa voi laiduntaa.
Mä tosin saan näiden ylämaanlehmien ternimaitoa ostaa, ihan henkilökohtaisilla suhteilla.
Ja jotten minä olisi pelkästään selkään puukottaja, niin wuwwelille tiedoksi;
trollikka
No niin pakkomielteiseni. Myönnät siis ettet ole eettinen ihminen, vaan osallistut eläinten kärsimykseen ja maapallon tuhoamiseen. Toivottavasti ostamasi liha on edes luomua ja vapaana kasvanutta karjaa.
Wuppis on ympäristön vihollinen no 1. Puputtaa salaatteja ja tuhoaa ympäristöjä enemmän kuin yksikään lihansyöjä:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000001056990.html
"Vihanneksista ja kasviksista kaikkein eniten päästöjä aiheutti vihreä salaatti. Sen päästöt olivat kutakuinkin samaa tasoa naudanlihan kanssa. Sianlihaan verrattuna salaatin päästöt olivat kolminkertaiset."
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/independent-salaatin-päästöt-kolme-kertaa-pahemmat-kuin-pekonin-1.135259
Lemmikitkin päästää ja wuppiksella niitä on useampia:
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/kotimaa/artikkeli-1.560320
-harmiseikirj-
Katsos kun nämä päästöasiat ei koske niinsanotusti "parempaa ideologiaa".
Lisäksi vihreät lennättävät toiselta puolelta maailmaa kaiken maailman erikoisevästä. Kyllä luonto kiittää kun sitä lentokoneilla tänne roudataan.
Kukaan kasvissyöjä salaattia syö, no ehkä kesällä itse kasvatettua. Sen ravintoarvokin aivan olematon. Talvella pitää syödä kaalta ja juureksia.
Ja lähde on maataloustuottajien kv. lobbausjärjestö. Pientä löhdekritiikkiä, kiitos! Sinä sorrut nyt samaan kun vilpittömät rokotevastustajat. Lääkäreiden sijaan kuuntelet lobbareita.
Ennemmin uskon järki puhetta kuin vihervasemmiston omia lobbausjärjestöjä jotka ajavat joka suunnalta täysillä omaa asiaa.
Järkipuhetta on sellainen mikä miellyttää omaa korvaa. Juuri tässä on covidioottien ja persujen tragedia. Ei kuunnella tiedettä vaan niitä, jotka sanovat sen, mitä halutaan kuulla.
No sinä timppa olet viimeinen arvostelemaan kenenkään järkipuheita, kun lukee sinun tekstejäsi jotka ovat mielisairaan tuotoksia.
Tuo kommentti ei ollut minulta, mutta sinulla on selvästi pakkomielle minuun. Valitettavasti en ole homoseksuaali, joten jatkahan ihan vain runkkailuasi lukiessasi viestejäni.
Ja sillähän ei ole mitään kotiinpäin vetämistä kun vihervasemmisto lobbaa omia aiheitaan näennäistutkimuksilla joihin vastaus on jo valmis ennen tutkimustakin. xD
Nämä oman alan ideologistithan tätä maata kahtia jakaakin.
Teikäläiset julistavat näennäistutkimuksiksi kaikki ne tutkimukset, joiden tulokset eivät teitä miellytä. Ongelma on siinä, että persuporukoissa on tosi vähän väkeä, jolla on minkäänlaisia edellytyksiä arvioida mitään tutkimustietoa. Tämä ongelma on hoidettu tiedettä ja tutkimustietoa vähättelemällä. Koronarokote- ja koronarajoitusvastaisuus kumpuaa tuosta samasta mentaliteetista. Oikeiden akateemisten tutkijoiden sijasta mieluummin uskotaan netin huru-ukkoja, jotka mukavasti kertoilevat "oikeat" näkemykset youtube-videolla. Ei tarvitse lukeakaan mitään. Se on niin tylsää.
Ja rokotemyönteiset taas ovat lööppitasolla, eli…mitä tahdoit sanoa.
Selvityksen laati 15 riippumatonta tutkijaa ympäri maailmaa.
Ongelma on se, kun "teikäläiset" vihervasemmistossa teette vain teidän mielipiteitä tukevia näennäistutkimuksia. Tutkimus on silloin aito, kun sen tekee puolueeton taho.
Esimerkiksi hakkuuaukon maan hiilensidota kyky on puolueettomasti tutkittu ja todettu toimivaksi, mutta kun se ei tue vihervassari ideologiaa, niin nämä ohittavat sellaiset tutkimukset olkaansa kohauttamalla.
Koska maailma on jakautunut jo nyt kahtia odottaen vain bensaa liekkiin on asenteelliset ja ideologiset näennäistutkimukset lähinnä riidan haatamista.
Kai jokainen "tutkii" itselleen mieluisan asian mieluisaksi ja vastavuoroon asenteellisesti ei omaa agendaa palvelevat asiat epämieluisaksi.
Kuka tahansa voi kouluttautua akateemiseksi ja tehdä näennäistutkimuksen.
Itsekin olen aikoinaan tutkielman tehnyt, mutta kun tämäkin keskustelupalsta on polarisoitunut vain kahden vihollisleirin juoksuhautoihin on yhtätyhjän kanssa edes ottaa puheeksi mitä aihe koski.
No hieman eri asia, jos maataloustuottajat omaa kestämätöntä elinkeinoaan promoavat. Vihervassareilla ei samassa määrin oma lehmä ojassa kuitenkaan ole.
Kuule yks ulos heitetty Ano, ei edusta persujen arvoja ja se covidiootti on ihan samainen mies. Joten älä yleistä, me ollaan ihan jokaisesta kansanryhmästä perustuva joukkue! Muutama keskustalainen on porukkaamme liittynyt ja moni ns. vihervasemmistolainen.
Kiitokset vaan ulkoministerillemme, alkaa pian moni muukin ymmärtää mihin tämä kehitys on johtamassa!
Lohi on epäterveellistä koska kalan punaista lihaa se on monesti.
Vähärasvainen jauheliha ja tonnikala, niillä lihakset kasvavat ja vahvistuvat.
Hyviä proteiinilähteitä jo monessa sukupolvessa.
Tai sitten raaka broileri eli punainen kananliha.
Toinen ajatus kaloihinkin liittyvä juttu: entä jos ihminen on merten syvyyksistä tullut sinihain jälkeläinen, evät ovat muuttuneet käsiksi?
Maataloustuottajat sanoo. Eiköhän siinä ole oma lehmä ojassa.
Lihan syöminen ei varmasti ole terveysriski kerran kuukaudessa 100g jauhelihaa. Moniko lihansyöjä siihen pystyy?
Mistäköhän tuo sanonta tulee?
Kerran vihaat ihmisiä jotka syövät lihaa, niin sinua tuskin liikuttaa vaikka söisivät puolikiloa päivässä. Ei se, että olisit huolissaan heidän terveydestä, vaan se että ajat omaa sairasta ideologiaasi.
Ojassa oli kylläkin 15:n riippumattoman tutkijan lehmät.
"Miesten lautasilla on liikaa varsinkin punaista ja prosessoitua lihaa, kuten leikkeleitä, makkaroita ja nakkeja. Miehistä lähes kahdeksan kymmenestä syö niitä suosituksia enemmän, naisistakin neljännes. Suomalaisten ravitsemussuositusten mukaan punaista ja prosessoitua lihaa saisi syödä enintään 500 grammaa viikossa."
https://yle.fi/uutiset/3-10586847
W.
"Syöpäsäätiön ja Maailman syöpätutkimussäätiön punaisen lihan suositus on korkeintaan 300 grammaa viikossa."
W.
Minäpäs+tein+itse+lihamureketta.+Sekaan+tuli+toki+herkkusieniä+ja+juureksia+pakaste+altaasta.+Laskin,+että+jauhelihan+osuus+on+noin+40%,+joten+sitähän+saa+syödä+yli+kaksinkertaisen+määrän+normipihviin+verrattuna?
Kissat syövät jo enemmän, eihän tuo tee kuin 45 grammaa päivässä.
Luulen että tämäkin ohje kannattaisi suhteuttaa ihmisen kokoon ja painoon.
Käy varmasti 45 kiloiselle naiselle mutta ei 100 kiloiselle miehelle.
Ai niin, niistä "herkkusienistä". https://www.keskipohjanmaa.fi/uutiset/314231/syksy-toi-huumesienet-kuusi-rikosilmoitusta-viikossa
Minä kyllä yleensä paistan lihat ja väri muuttuu. Toki saahan sitä syödä raakana ja punaisena, mikäli siltä tuntuu. Söihän Mr Bean, tai yritti syödä tartarpihviä eräässä jaksossa.
Maailmalla on esiintynyt huonosti kypsennettyjen jauhelihapihvien vuoksi useampia laajoja EHEC-bakteerin aiheuttamia ruokamyrkytysepidemioita.
😂😂... Edelleenkin _kohtuullisesti_ käytettynä. Ei mitään uutta...
xLiner
Eli THL:n ohjeilla mennään. 500 g punaista lihaa viikossa. Moni vaan vetää tuon määrän jo päivässä tai kahdessa.
xLiner
Ei silti kannata grillata Mauria, eikä raakanakaan syödä.
Kannibaali vatsanpuruissaan..
Punaviini on maailmankaikkeuden pahin terveysriski.
JA viiksihai on ihmiskunnan esi-isä.
Punaista lihaa saadaan aikaiseksi kun lihaan lisätään näitä trikiinejä, kuten tehtiin Maalaisliiton aikana 1970-luvulla.
Ota nyt ensin selvää mikä on trikiini ennen kun kirjoitat mitään.
No mitä ne syöpää aiheuttavat väriaineet sitten olivat mitä 1970-luvulla lihaan lisättiin, jos eivät kerran olleet trikiinejä. Tietääkö milleniaali tämän asian kaikkitietävyydessään ? Eikö googlesta löydykkään oikeaa vastausta ?
No googleta nyt herranjumala ensin trikiini ennen kuin alat henkilöhyökkäilemään. Miten joku voi olla noin hiekkalaatikolle jämähtänyt dorka??
Onko google joku Jumala ? Muisteleppa 1970-lukua ja sen aikaisia lihanvärjäysjuttuja. Millä lihoja silloin värjättiin. Miten joku voi olla noin hiekkalaatikolle jämähtänyt dorka.
Lihatuotteiden kirkkaan punainen väri nitraateista
Myös esim pakasteherneitä värjätään
Nitraatti mm häiritsee hapen kulkua elimistössä myös syöpiin yhdistetty
Kyllä MIEHEN kokoinen mies voi ostaa jauhelihaa 1000 grammaa viikossa ja syödä sen pois ihan hyvin mielin. Kypsennettynä tuosta tulee 750 grammaa, vähän yli 100 grammaa päivässä.
Ohjeen mukaan tehdyt grillijuhlat tulevat kyllä halvaksi, ei tarvitse ostaa kuin yksi paketti Wilhelmiä niin 6 henkisen perheen sallittu päivittäinen lihamäärä olisi jo siinä. Uskokoon ken haluaa. Kyllä sitä yhden makkaran voi kai aina syödä:)
Suorastaan lämmittää sydäntä se miten paljon tässä yhteiskunnassa on voimia, joiden ensimmäisenä ajatuksena on huolehtia valkoisen autoilevan lihaa syövän heteromiehen terveydestä.
Kyllä, ja paljon hyviä 5 tähden ravintoloita joiden tehtävänä on tappaa asiakkaansa sillä 150-200 gramman pihvillä:)
Meni nyt maku jopa tuosta Kobe-härkäannoksesta joka on usein 200 grammainen.
Jos se olisikin huoli, niin kuinka auvoista täällä olisikaan, mutta kun se on ideologia jolla ei ole terveyden kannalta tuon taivasllista merkitystä.
Ensin pitää keksiä ideologia ja oma kupla ja sitten perustella muille kuinka huono heidän tapansa elää on ja ylistää omaansa.
Tämähän on vihervasemmiston tyypillisin toimintamalli.
Itse syön 3-4kg lihaa viikossa ja itse sen myös pyydystän.
Syön harmaata lihaa, koska tapana on kypsentää se ennen syömistä.
Hassu idea sinänsä työttää jotain tyynenmeren sekä atlantin hai-kaloja kuin akvaariossa heittelemällä veteen hammastahna-purkkeja ja sähköhammasharjoja, ladattuna.
Jotta kalat voiva pestä hampejaan.
Nainen on terveysriski eikä mikään liha. Jos otat naisen niin masennut koska se alkaa pihtaamaan ja terveytesi huononee.
Yksi riisinjyvä tai salaatinlehti vuodessa on terveellinen ravinto.
Niinniin mutta sen riisinjyvän on yleensä polkenu kiinalainen maahan ja lentorahti sekä kiinan pojan huono palkka ei oo hyvä juttu. Ja yhden salaattikilon tekemiseen menee kymmenen kiloa torjunta aineita, niin ei ole hyvä juttu. Ja yleensä tohmajärven maajussi ajaa sen vielä hyvällä tuntiliksalla helsinkiin kauppaan, niin minä kyllä tuen mielummin etelä-amerikan soijaviljelmillä kasvanutta salaattia.
Lihalla on ollut silmät en syö, vaikka olisi takapihan hirvi. Siksi on eettistä tilata yksi jyvä riisiä kiinasta ja salaatinlehti amerikasta. Ilmasto kiittää, kun hirvi ei pieraise vai miten se meni.
Salaatti yleensäkin on aika paha, hiilijalanjälki yhtä iso kuin naudanlihassa:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000001056990.html
-harmiseikirj-
Ystävällisin Terveisin kirjoittelee...
t. Tiina-Elmeri Ilmarinen.
Niin, kohtuullisissa määrissä, kuten lukee. Ei sokerikaan ole kohtuullisissa määrissä haitallista.
Vuonna 1960 suomalainen söi lihaa noin 30 kiloa
Nykyään noin 80 kiloa henkeä kohti
Globaalisti 35 kiloa vuodessa