Metsurityyli?

Alkaa taas olla poliisin tuntomerkit huipussaan
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008194338.html

Jos ei ole kypärä päässä eikä turvasaappaita, niin millainenhan mahtaa olla metsurityyli?

Onko teillä jokin mielikuva, miten pukeudutaan metsurityylisesti?

26

105

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      • scrg kirjoitti:

        Itselleni pälkähti mieleen lähinnä Monty Python ja Kummeli:
        https://www.youtube.com/watch?v=3gwPybu86Oc
        https://www.youtube.com/watch?v=FshU58nI0Ts

        Mutta ehkäpä monitulkintaisuudesta huolimatta joku on osannut yhdistää nähdyn tyypin metsurityyliseksi.

        Toivottavasti Kanta-Hämeen poliisilla on myös jemmassa sellaiset punaiset Kanadan kuninkaallisen ratsupoliisin univormut, että pääsivät oikeaan tunnelmaan raiskaajaa jahdatessa.


      • Anonyymi

        Pitääköhän silminnäkijöidenkin nyt soittaa poliisille että näni kyllä yhden vähän metsurin näköisen tyypin mutta en uskalla tässä nyt sen kummemmin mainita mitään fyysisiä tuntomerkkejä kun tekään ette uskalla. Ei kai kannata ottaa mitään vihapuhesyytteitä niskaansa jos vaikka sattuu väärä tunnistus ja olikin ihan väärä ruutupaitaukko minkä oli nähnyt.

        -harmiseikirj-


      • Just tuollainen ruutu paita.



    • Anonyymi

      Texas Chainxaw Massacrer.

      • Oliko tuo vitsi? Sellaiseksi tulkitsin =D


    • Punamusta-ruudullinen flanellipaita, saappaat, musta lakki, pussihousut. Parta kuuluu asiaan, mutta se ei ole vaate.

      • Henkselit.☝️


      • Anonyymi

        Ei kai pussihousut metsurin vaatetukseen kuulu.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai pussihousut metsurin vaatetukseen kuulu.

        Sanotaan mielummin semmoset pussittavat lökäpöksyt? Tai ei nyt ainakaan mitkään pillihousut.


    • Anonyymi

      Aika ääliö pitää olla jos ei metsurityyliä noin muuten tiedä.

      • Nähtävästi palstan naisoletetuilla on sittenkin aika hyvin hanskassa mitä on metsurityyli. Ehkä vain tarpeeksi kaupunkilainen voi sen tietää. Näin maalaisena kuvittelen metsurityylin viittaavan sellaiseen asuun, jossa oikeasti voisi nähdä jonkun moottorisahan tai raivaussahan kanssa metsässä. Esim. Kärkkäisen verkkokaupasta saa tällaisia:
        https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/nordforest-metsurintakki?id=101902090&gclid=CjwKCAjw9uKIBhA8EiwAYPUS3CklKAV3sryKoCmr9xK0nBzls7Z-N80d72sRMfjRdWeEQxlON2Bd3BoChnUQAvD_BwE


      • scrg kirjoitti:

        Nähtävästi palstan naisoletetuilla on sittenkin aika hyvin hanskassa mitä on metsurityyli. Ehkä vain tarpeeksi kaupunkilainen voi sen tietää. Näin maalaisena kuvittelen metsurityylin viittaavan sellaiseen asuun, jossa oikeasti voisi nähdä jonkun moottorisahan tai raivaussahan kanssa metsässä. Esim. Kärkkäisen verkkokaupasta saa tällaisia:
        https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/nordforest-metsurintakki?id=101902090&gclid=CjwKCAjw9uKIBhA8EiwAYPUS3CklKAV3sryKoCmr9xK0nBzls7Z-N80d72sRMfjRdWeEQxlON2Bd3BoChnUQAvD_BwE

        Tuo nyt muodissa oleva niin sanottu metsurityyli on vähän samantyyppistä mikä oli muodissa 1970-luvulla, esim. lyhyt pusakkamainen ruututakki (villakankainen yleensä). Se on vähän kaupunkilaistunut versio metsurin tyylistä ja ehkä sellainen, jota oikea metsuri nykyaikana käyttäisi niinä päivinä kun ei ole työmaalla, jos siis tykkää tuollaisesta tyylistä. Ehkä vielä joskus 1900-luvun alkupuolella oikeat metsurit käytti metsässä ruutupusakkaa ja vaikka karvalakkia, mutta ei nykyään, kun suojavetimetkin on kehittyny ja laitteet ja muut turvaohjeet.


    • Korjaus: ehkä yksinkertaisimmillaan ja klassisimmillaan

      • Englantilaiset metsurit ovat maailmankuuluja tehokkuudestaan. Jo sata vuotta sitten he olivat kaataneet kaikki metsät ja muuttaneet ne lampaanjärsimiksi nummiksi.


    • Anonyymi

      Suomalaisittain poliisin kuvailemaan metsurityyliin kuuluu ilmeisesti paljaat jalat tai eri paria olevat lenkkarit ja mt- avohuolto.

    • Anonyymi

      Minulla on mielestäni kohtuullinen pukeutumistyyli, aina kauluspaidat erivärisiä ja pidän esiintyä ihmisille kohtuullisesti enkä tennarit tai sandaalit jaloissa, aivan senkin takia että kun ihmisillä on mukavaa katsella toista kun kunnioittaa toista ihmistä itse pukeutumalla jotenkin eikä tuulihousuilla.

      Tottakai asunnossa itse voin liikkua pelkät mustat boxeritkin jaloissa.

    • Anonyymi

      Poliisi kaipaa tietoa musta sortsisen ja sinipaitaisen henkilön olinpaikasta.

      • Anonyymi

        Alennusmyynnit täyttyvät mustista sortseista ja sinisistä paidoista.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tuollainen juttu jos jotain nopeata kaupunkipyöräilyäkin harrastaa, pikkuisia luunmurtumia sellaista aika tavallista, mutta paranee sitten jos on vain proteiiniravintoa tarpeeksi elimistössä, nopeastikin, eli härän sisäfilettä kilokaupalla.'

    • Anonyymi

      Metsurityyliin kuuluu esim k raudasta hankittu oranssin värinen viiltosuojattu metsurin takki ja housut ja metsurin kypärä ja metsurisaappaat ja reksiviittaa moottorisaha tukkisakset kombikannu viiloja ja raivaussaha ehkä mies oli ottanut takin ja kypärän pois eli katsokaa k raudan sivuilta metsurin vaatteet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      87
      2106
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2021
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      38
      1642
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      212
      1438
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1329
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      29
      1226
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      94
      1115
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      966
    10. Aivottomat

      Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie
      Kuhmo
      23
      857
    Aihe