Miten tulen toimeen jos joudun työttömäksi? Olen yksinasuva. Googlella ei löydy tarkkoja tietoja.
Miten tulen toimeen jos joudun työttömäksi?
Anonyymi
692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kysäse Työministeriltä
Ilmoittaudut työkkäriin. Lue kelan sivut. Jos kuulut kassaan, lue sivut sieltä.
yllä googlella löytyy vaikka mita
https://www.mielenterveystalo.fi/aikuiset/itsehoito-ja-oppaat/itsehoito/taloudellisen_ahdingon_omahoito/Pages/default.aspx
tai https://tyoelamaan.fi/toimeentulo/tyottoman-toimeentulo/
https://elamassa.fi/tyo-ja-toimeentulo/pitkaaikaistyottoman-kokemuksia-toimeentulotuesta/
Miten tulet toimeen? Sehän riippuu ihan vain sinusta itsestäsi ja elämäntyylistäsi. Moni tulee toimeen niin hyvin, ettei suostu töihin työttömyyteen totuttuaan.
Yksinkertaisesti vähennät menojasi tuloihin sopivaksi. Onhan peruskoulun matikka hallussa?
hyvä kysymys. Osaat jo varmaan laittaa rahaa säästöönkin ja ymmärrät järkevän rahankäytön ja henk. koht taloudenhoidon periaatteet. Toivottavasti ei ole lehittynyt "raha polttaa taskussa "ongelmaa. Jos tupakki ja alkoholi kuuluu elämäntapaan niin sellaisen rahaa uppoaa ihan lappamalla. Niin ja liityt ainakin työttömyyskassaan. Sillä varmistat että saat ansiosidonnaista päivärahaa. Fiksu etsii työssä ollessaankin uutta työtä. Sillä tavalla pysyy tikissä. Tuntematta ihmistä on varsin mahdotonta neuvoa asiassa tarkemmin.
Mene solariumiin,kuuma peruna suuhun.Sitte kelaan kyllä rahaa tulee