YLE: Asiantuntijalausunto: "Asunnottomuus on ihmisoikeusrikos."- Helsinki, Suomi on ihmisoikeusrikos

Anonyymi

Lailani Farha YLEllä: "Asunnottomuus on ihmisoikeusrikos." Helsinki ja Suomi on ihmisoikeusrikos JA TÄMÄ KUN HELSINGILLÄ ON 600 MILJOONAA euroa YLIJÄÄMÄÄ 200 miljoonaa korona-talouden ongelmien hoitoon...-

Ja kaupunki tekee ihmisoikeusrikoksen ettei asunnottomuutta lopeteta- hommata kansalaisille asuntoja- tai majoituksia.

on myös ihmisoikeusrikos että pakkoirtisanotaan eli pakkohäädetään asunnosta- jos ei ole paikkaa jonne muuttaa- voidaan asukas pakkohäätää vaikka kadulle, jos ei ole mitään paikkaa jonne muuttaa.

Ennen EU-kapitalismia suomessa oli hyvät
lait- VALTION tuli taata ihmisille työpaikat- laki muutettiin kun tuli EU.- EU-Suomessa EI OLE ENÄÄ OLLENKAAN VALTION VELVOLLISUUS TYÖLLISTÄÄ kansalaisia.-
SAMATEN OLI LAKI JOKA KIELSI HÄÄDÖN JOS ASUKKAALLA ei ollut paikkaa jonne muuttaa.

Miksi suomi sallii ihmisoikeusrikokset?-

Asunto on ihmisoikeus- kansalaispalkka on ihmisoikeus- valta ja valtion rahat ja maat ja omaisuudet kuuluu kansalle-

kapitalisti on ryöstänyt nuo kaikki itselleen. NYT on aika palauttaa nyo kaikki kansalle- MEILLÄ on valta- julkiset maa-alueet ja kiinteistöt ja varat kuulvat kansalle- eikä päättäjien edustmalle valtakoneistolle.

Jokaine asunnoton voi majoittua valtion a kuntien kiinteistöihin tai maille vapaasti? NYT TARVITAN SITÄ ELOKAPINAA- kansan ja köyhien puuolesta.

8

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      elokapinaa

    • Anonyymi

      Rikos on myös se ettei työllistetä kantasuomalaisia työttömiä oikeisiin palkkatöihin yrityksiin, vaan tempputyöllistetään paskahommiin ja aputyö pelleiksi erilaisin verukkkein vain ja ainoastaan siitä syystä että kaupunki säästyy Valtion sakkomaksuilta.

      Eikös tämä ole jo ihmisoikeusrikos jos mikä kun kielletään ihmiseltä päättäjien taholta palkkatyö ja pakotetaan rangaistuksen uhalla pakkotyöhön ilman palkkaa kun vankilassakin saadaan oiketa palkkatyötäkin vankilan ulkopuolelta jos on halua tehdä työtä?

      Työtön on Suomessa rikollistakin halveksutumpi ja potkitumpi ihminen, vaikka olisit tehnyt töitä koko ikäsi ja YT:ssä laitetaan ulos niin statuksesi muuttuu samantien paskakasaksi ja kiusaamisen kohteeksi.

      • Anonyymi

        VALTIOVALLAN tehtävä on työllistää kansalaiset- eli m ahdollistaa heille työpaikkoja-

        tämä unohdetttiin kokonaan kun EU-fasismia alkoi suomessa.

        Aiemmin mm kun oli 100 000 työtöntä Kekkonen hajotti hallituksen- potki äijät ulos- ja asetti virkamies hallutuksen jole tehtäväksi työllistää kansa- luotiin työllisyystöitä eli esim risusavottaa, jne.

        Nyt on 2 miljoonaa uusköyhää, työttömiä heistä ehkä puolet ja porvari-hallitukset ei ole tehneet yhtään mitään koko asialle 20 vuoteen paitsi pahentaneet tilannetta halpatyövoima-turismillaan ja yritystuki-korruptiollaan.


    • Anonyymi

      Asuntoloita paljon lisää ja asumistuet pois.
      Sossutuet maksimi sata euroa kuukaudessa.

      • Anonyymi

        Asuntola EI OLE ASUNTO.

        Asuntoloiden tarkotus on olla VÄLIAIKAINEN HÄTÄMAJOITUS- nyt kokoomus teki niistäkin bisneksen ja suomalais-reservaatteja, joissa asunnottomia rahattomia alamaisia

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17109606/helsingin-kaupungin-asunnottomuus--ihmisoikeusrikoksista-tutkinta

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/206146/suomi-on-fasistinen-maa

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/16967869/fasisti-helsinki-800-milj-rahaa--40000-asunnotonta!


        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17693547/kaupunki-syytteessa-emasunnottoemmien-heitteillejatos

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17272473/suomi-on-rkp-diktatuurinen--fasistien-rasismiin--perustuva--alempaa--kansaa--syrjiva--fasistivaltio-

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17109606/helsingin-kaupungin-asunnottomuus--ihmisoikeusrikoksista-tutkinta

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/206146/suomi-on-fasistinen-maa

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/9921151/rkp-fasistien-helsinki-tuhlaa-rahat-pois-suomalaisilta-

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/6531446/fasismi-rotuoppi

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17859896/ihmisia-ajetaan-ahtaalle-helsingin-kaupungin-asunnoissa

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/13606888/helsingin-suosiminen-lopetettava-ruuhkasuomi


    • Anonyymi

      Killcore Troutt varmaan valittaa, että Hesan rahat menee maatalouden tukemiseen...

    • Anonyymi

      Rikollista on se että maahantunkeutujat asutetaan uusiin asuntoihin ja kustannetaan sinne kaikki mitä tarvitaan. Pitää olla laki jolla tunkdugujilla ei olisi asiaa 50v nuorempiin asuntoihin. Silloinkin kaiken tarvittavan voi hakea kierrätyskeskuksesta työpanosta vastaan.

    • Anonyymi

      Mitäs niille pitäisi tehdä, jotka ei halua asuntoa? Pitääkö heidät pakkoasuttaa ja kuinka se onnistuu? Joillekin se oma vapaus kuusen juurella on mukavampi majapaikka, josta on helppo lähteä alkoon.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      No miksi se teidän ihanne vihervassarihallitus ei tehnyt asialle mitään? xD

    • Anonyymi

      Asunnottomat on saatettava vastuuseen asunnottomuudestaan.
      Kyseessähän on sentään ihmisoikeusrikos.

      • Anonyymi

        Valtion kuuluu turvata asunto jokaiselle. (perustuslaki määräsi että ei voida häätää jos ei ole toista asuntoa johon voi muuttaa.)

        Tuo oli oikein Suomen perustuslaki- mutta kun EU tuli ja kokoomus-rikolliset pääsi valtaan- niin ensimmäisenä tuo perustuslain kohta poistettiin... täällä maailman kylmimmässä maassa...

        tuostakin voitte päätellä mitä sakkia kokoomus on....?

        ... natseja, fasisteja, RKPersu-rasisteja, jne?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valtion kuuluu turvata asunto jokaiselle. (perustuslaki määräsi että ei voida häätää jos ei ole toista asuntoa johon voi muuttaa.)

        Tuo oli oikein Suomen perustuslaki- mutta kun EU tuli ja kokoomus-rikolliset pääsi valtaan- niin ensimmäisenä tuo perustuslain kohta poistettiin... täällä maailman kylmimmässä maassa...

        tuostakin voitte päätellä mitä sakkia kokoomus on....?

        ... natseja, fasisteja, RKPersu-rasisteja, jne?

        Valtion kuuluu turvata asuntolapaikka jokaiselle.
        Viinaanmeneville ei kuitenkaa vaarallisia yläpetipaikkoja !


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      58
      5395
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      121
      4253
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3683
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      32
      3333
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      50
      3321
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      40
      3101
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      2850
    8. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      23
      2507
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2277
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2226
    Aihe