Norjalaiset eivät usko vetyautoihin

Anonyymi

Norjassa ollut useampi vuosi vetytankkausasemia. SILTI vetyautojen suosio ei ole lähtenyt nousuun kun vielä vähemmän oli silloin tietoa vetyauton huonoista puolista. Uutinen vuodelta 2019, joka on varmasti suuntaa antava kirkkaasti mihin käyttövoimaan norjalaiset uskoo. Linkissä myös lista eri automerkeistä ja moni plugarikin menee kirkkaasti ohi vetyautoista rekisteröintitilastossa.

"Nollapäästöisiä autoja rekisteröitiin kaikkiaan 46 143 autoa. Kasvua edelliseen vuoteen oli 39,5 prosenttia. Nollapäästöisten markkinaosuus 2018 oli 31,2 prosenttia. Tähän ryhmään kuuluu sekä sähköautot että vetyautot (51 kpl)."

https://autotoday.fi/sahkoauto-nousi-taas-norjan-suosituimmaksi-henkiloautoksi/

Kannattaa nyt suosiolla ottaa mallia suomen naapurimaasta, jossa suurinpiirtein sama ilmasto kuin meillä kuin alkaa vetyverkostoa rakentamaan tehden samat virheet: Ihmiset eivät halua ostaa vetyautoja, TODISTETUSTI. Vetyasemat jäävät melko vähäiselle käytölle ja sijoittajien on vaikeata saada rahojaan takaisin eli tekevät tappiota.

10

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä tilastoa Norjan vetyautojen myynnistä.

      2018 51kpl
      2019 29kpl
      2020 15kpl

      Eli vetyautojen myynti on vain vähenemään päin ja todella onnetonta, sillä:

      "Norjassa rekisteröitiin viime vuonna 141 412 uutta autoa.
      Näistä autoista peräti 54,3 prosenttia ovat sähköautoja ja 29,1 prosenttia jonkinlaisia hybridejä."

      Eli noin 77000 kpl sähköautoja vuonna 2020 ja vetyautoja 15kpl. Kyllä tämän pitäisi olla aivan selvä signaali ettei vetyverkostoa kannata rakentaa ja sijoittaja häviä vain rahansa.

    • Anonyymi

      Jaa jaa, uusi yritys Norjassa haluaa ruveta toimimaan!
      Kuulemma tavoitteet 400kg/vrk.
      Vissiin haamuautoille rakentelevat asemia?

      https://www.h2-view.com/

      • Anonyymi

        400 kg ajelee noin 40000 km eli 400 autoa 100 km tai 800 autoa 50 km päivässä. Ei tuolla vielä maailmaa mullisteta. Lataus ja paineennosto per auto kestää ainakin 15 min.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        400 kg ajelee noin 40000 km eli 400 autoa 100 km tai 800 autoa 50 km päivässä. Ei tuolla vielä maailmaa mullisteta. Lataus ja paineennosto per auto kestää ainakin 15 min.

        Nykyisillä järeimmillä tankkausasemilla kapasiteetti on vain 45 autoa vuorokaudessa per letku


    • Anonyymi

      Taitaa harvemmassa maassa uskoa vetyyn.

    • Anonyymi

      Voidaanhan niitä vetytankkausasemia rakentaa ja toivoa että surkeat vetyautojen myyntiluvut "kymmenkertaistuisivat", mutta ovat SILTI todella kaukana merkittävistä myyntiluvuista sähköautoihin verrattuna.

      Toistetaan nyt varmuuden vuoksi uudestaan jos Norjan vetyautojen myyntiluvut eivät jääneet mieleen:

      2018 51kpl
      2019 29kpl
      2020 15kpl

      Huomatkaa että luvut ovat vain laskemaan päin... ja silloin tuumataan "Hei, tää on hyvää bisnestä, tehdään lisää asemia!" :D

      .... Ja miten ihmeessä vain muutamilla autoilla voidaan tehdä KANNATTAVAA vedyn myyntia asemilla? Pohdintaa myös muuallakin asemien kannattavuudesta.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17055385/vetyaseman-kulujen-kuolettaminen-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17044486/vetytankkausaseman-perustaminen

    • Anonyymi

      Kohta vuosi vaihtuu. Mistä löydän Norjan vetyautojen myyntitilastot vuodelta 2021?

    • Anonyymi

      Eihän vetyautoiluun usko kukaan muukaan. Vain muutama taho hypettää vetyä omien taloudellisten intressiensä vuoksi.

    • Anonyymi

      Vanhaa tilastoa, mutta vertailukelpoista kuitenkin kertoen ettei vetyautot jaksa kiinnostaa. Norjassa missä on sekä sähkö että vetyinfraa, joten voidaan vertailla mikä on vetyautojen suosio.

      "Vuoden 2019 lopussa Norjassa oli rekisteröity 149 vedyllä toimivaa autoa, 1 kevyt pakettiauto, 5 vetybussia ja 1 vetykuorma-auto. Vertailun vuoksi samaan aikaan Norjassa oli rekisteröity 260 581 sähköautoa, 7331 sähköpakettiautoa, 199 sähköllä toimivaa bussia ja 21 sähkökuorma-autoa."

      https://finlandabroad.fi/web/nor/ajankohtaista/-/asset_publisher/TV8iYvdcF3tq/content/norjan-hallitus-julkaisi-vetystrategian/384951

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      140
      2610
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      360
      1967
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1677
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1523
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1350
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      927
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      918
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe