Norjalaiset eivät usko vetyautoihin

Anonyymi

Norjassa ollut useampi vuosi vetytankkausasemia. SILTI vetyautojen suosio ei ole lähtenyt nousuun kun vielä vähemmän oli silloin tietoa vetyauton huonoista puolista. Uutinen vuodelta 2019, joka on varmasti suuntaa antava kirkkaasti mihin käyttövoimaan norjalaiset uskoo. Linkissä myös lista eri automerkeistä ja moni plugarikin menee kirkkaasti ohi vetyautoista rekisteröintitilastossa.

"Nollapäästöisiä autoja rekisteröitiin kaikkiaan 46 143 autoa. Kasvua edelliseen vuoteen oli 39,5 prosenttia. Nollapäästöisten markkinaosuus 2018 oli 31,2 prosenttia. Tähän ryhmään kuuluu sekä sähköautot että vetyautot (51 kpl)."

https://autotoday.fi/sahkoauto-nousi-taas-norjan-suosituimmaksi-henkiloautoksi/

Kannattaa nyt suosiolla ottaa mallia suomen naapurimaasta, jossa suurinpiirtein sama ilmasto kuin meillä kuin alkaa vetyverkostoa rakentamaan tehden samat virheet: Ihmiset eivät halua ostaa vetyautoja, TODISTETUSTI. Vetyasemat jäävät melko vähäiselle käytölle ja sijoittajien on vaikeata saada rahojaan takaisin eli tekevät tappiota.

10

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä tilastoa Norjan vetyautojen myynnistä.

      2018 51kpl
      2019 29kpl
      2020 15kpl

      Eli vetyautojen myynti on vain vähenemään päin ja todella onnetonta, sillä:

      "Norjassa rekisteröitiin viime vuonna 141 412 uutta autoa.
      Näistä autoista peräti 54,3 prosenttia ovat sähköautoja ja 29,1 prosenttia jonkinlaisia hybridejä."

      Eli noin 77000 kpl sähköautoja vuonna 2020 ja vetyautoja 15kpl. Kyllä tämän pitäisi olla aivan selvä signaali ettei vetyverkostoa kannata rakentaa ja sijoittaja häviä vain rahansa.

    • Anonyymi

      Jaa jaa, uusi yritys Norjassa haluaa ruveta toimimaan!
      Kuulemma tavoitteet 400kg/vrk.
      Vissiin haamuautoille rakentelevat asemia?

      https://www.h2-view.com/

      • Anonyymi

        400 kg ajelee noin 40000 km eli 400 autoa 100 km tai 800 autoa 50 km päivässä. Ei tuolla vielä maailmaa mullisteta. Lataus ja paineennosto per auto kestää ainakin 15 min.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        400 kg ajelee noin 40000 km eli 400 autoa 100 km tai 800 autoa 50 km päivässä. Ei tuolla vielä maailmaa mullisteta. Lataus ja paineennosto per auto kestää ainakin 15 min.

        Nykyisillä järeimmillä tankkausasemilla kapasiteetti on vain 45 autoa vuorokaudessa per letku


    • Anonyymi

      Taitaa harvemmassa maassa uskoa vetyyn.

    • Anonyymi

      Voidaanhan niitä vetytankkausasemia rakentaa ja toivoa että surkeat vetyautojen myyntiluvut "kymmenkertaistuisivat", mutta ovat SILTI todella kaukana merkittävistä myyntiluvuista sähköautoihin verrattuna.

      Toistetaan nyt varmuuden vuoksi uudestaan jos Norjan vetyautojen myyntiluvut eivät jääneet mieleen:

      2018 51kpl
      2019 29kpl
      2020 15kpl

      Huomatkaa että luvut ovat vain laskemaan päin... ja silloin tuumataan "Hei, tää on hyvää bisnestä, tehdään lisää asemia!" :D

      .... Ja miten ihmeessä vain muutamilla autoilla voidaan tehdä KANNATTAVAA vedyn myyntia asemilla? Pohdintaa myös muuallakin asemien kannattavuudesta.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17055385/vetyaseman-kulujen-kuolettaminen-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17044486/vetytankkausaseman-perustaminen

    • Anonyymi

      Kohta vuosi vaihtuu. Mistä löydän Norjan vetyautojen myyntitilastot vuodelta 2021?

    • Anonyymi

      Eihän vetyautoiluun usko kukaan muukaan. Vain muutama taho hypettää vetyä omien taloudellisten intressiensä vuoksi.

    • Anonyymi

      Vanhaa tilastoa, mutta vertailukelpoista kuitenkin kertoen ettei vetyautot jaksa kiinnostaa. Norjassa missä on sekä sähkö että vetyinfraa, joten voidaan vertailla mikä on vetyautojen suosio.

      "Vuoden 2019 lopussa Norjassa oli rekisteröity 149 vedyllä toimivaa autoa, 1 kevyt pakettiauto, 5 vetybussia ja 1 vetykuorma-auto. Vertailun vuoksi samaan aikaan Norjassa oli rekisteröity 260 581 sähköautoa, 7331 sähköpakettiautoa, 199 sähköllä toimivaa bussia ja 21 sähkökuorma-autoa."

      https://finlandabroad.fi/web/nor/ajankohtaista/-/asset_publisher/TV8iYvdcF3tq/content/norjan-hallitus-julkaisi-vetystrategian/384951

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2774
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2027
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1756
    4. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      49
      1693
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1491
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1184
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1070
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1029
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      194
      997
    Aihe