Suhtautuminen puolison vanhempiin

Anonyymi

Suurimmalla osalla meistä on kunnioitettava ja hyväksyvä suhde puolisoidemme vanhempiin. Molemmin puolin.

Kuitenkin saattaa käydä että yhteisymmärrystä ei löydy.
Paras tapa suhtautua tuohon, on aina muistaa, että juuri he ovat saanet aikaiseksi ihmisen jonka minä itse olen valinnut puolisokseni. Heistä riippuen tai riippumatta puolisoni täyttä ne kategoriat jotka itse asetin etsiessäni kumppania.

Yhteisymmärryksen puuttuessa, vetää aina pidemmän korren kun pitää tuon mielessään. Kohtelias ja korreti käytös sopi jokaiselle, on helppo oppia ja omaksua. Tuo juuri on se käytös joka rakentaa pehmeän muurin liiallisiin henkilökohtaisuuksiin

Esim: et voi tajuta heidä käyttäytymistään tai kielenkäyttöään. Sinun ei tarvitsekkaan! Vain ohita ne ja neutraalin kohteliaasti vastailet myöntävästi. Sinä et halua riitaa aikaan!!

Auttaa suuresti jos vähennät henkilökohtaista kontaktia. Sallit heidän elää elämänsä haluamallaan tavalla, sinä puolisosi kanssa omallanne.

Vanhempia ei voi jättää oman onnensa nojaan elleivät he kykene huolehtimaan omasta elämästään. Muistaa moraalinen velvollisuus, se auttaa jo pitkälle.
Avun tarjontaa on monenlaista jos he sitä tarvitsevat. Voit puolisosi kanssa löytää heille juuri sopivanlaisen avun.

1

1009

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On myös itselle edullista harjoitta unohtamisen taitoa. Monta kertaa tulee sanoneeksi jonkin asiat töksäyttämällä. Voi käyttää vahingossa alatyylisiä sanoja, voi suistua juoruamaan tai motkottamaan poissa olevaa lähimmäistä. Nämä pitää painaa unohduksiin. Ei pidä koota itselleen ikäviä muistoja, jotka sitten putkahtavat esiin väärillä hetkillä.
      Jokainen joskus tyrii, se pitää muistaa ja antaa sen mennä ohi.
      Sitä paitsi emme ole koskaan valmiita. Kehitymme aina kokemuksien karttuessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      68
      2219
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1496
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1302
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      70
      1281
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      115
      1150
    6. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      1000
    7. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      69
      989
    8. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      943
    9. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      84
      899
    10. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      879
    Aihe