Moni olisi ikionnellinen, jos saisi lähihoitajan palkkaa eli rapiat 2000/kk. 1500-1600 saa kuitenkin riittää monessa työssä. Mitenkäs sillä sitten pärjää? Syömättäkään ei jaksa raskaita töitä tehdä.
Vain hyvätuloisten palkoista jauhetaan
8
180
Vastaukset
- Anonyymi
Itse saan 2480€/kk brutto, ja netto on 1984€/kk. Itse en koe olevani hyvä tuloinen vaan ok tuloinen
- Anonyymi
Miten tuo on mahdollista?
Siis onko veroprosentti noilla tuloilla todellakin luokkaa reilu 10%?
Itse saan 4000 brutosta 2400 käteen....veroprossa siis reilu 30% ja muut pakolliset maksut vajaa 10%
- Anonyymi
Kannattaa käydä kouluja.
- Anonyymi
Niin, silloin tienaa 1900 netto, kun eroaa kirkosta.
- Anonyymi
ytk on ratkaisu,ja kaikille maksetaan tasapuolisesti 1200e/kk
- Anonyymi
Jätit hyvät lisätpois. Lähihoitaja saa viikonlopputöitä viikon palkan. Heillä ainoastaan HELVETINHUONOTYÖYMPÄRISTÖ.
- Anonyymi
Moni saa vielä vähemmän kuin sen 1500-1600 euroa/kk. Sillä ei pidetä autoa, sillä ei matkustella lähimpään isompaan kaupunkiin.
Harkitaan tarkkaan, milloin on varaa ostaa esim talvikengät. Kyllä sillä juuri ja juuri tulee toimeen, kun ei mistään haaveile mikä maksaa.
On vuosia, kun kävin missään. Silloin oli kaverina toinen ihminen jakamassa kuluja, ja niin omatoimireissu kuin vain suinkin.
Kuluneena kesänä huomasin ajoissa, etten voi missään matkustaa. Hintojen nousu pitää kyllä pienipalkkaisten rahoista hyvän huolen.
Ilman pientä asumistukea ei pärjää. - Anonyymi
Todella outo aloitus? Jos saa 1500-1600€/kk niin ei pysty syömään kun rahat ei riitä ja ei pärjää elämässään ollenkaan???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1435988
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4282983- 1532971
- 262324
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv202171- 781507
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo641416Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141194Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101122- 531040