Tuntuuko siirtyminen sähköautoon vieraalta?

Anonyymi

Akkusähköauto on vaivalloinen sen pitkän latauksen vuoksi, eikä toimitamatkat ole kovin hääppöisiä.
Ratkaisu tähän tietysti olisi vetytankattava polttokennoauto (vetysähköauto, FCEV), jonka tankkaa 3-4 minuutissa ja sillä ajaa noin 700. Toyota Mirailla on päästy yli 1000 km yhdellä tankkauksella ja Hyundai Nexolla lähes 900 km.
Mutta jos sekin tuntuu vieraalta niin Toyota on tuomassa markkinoille vuonna 2023 Toyota Corollan, jossa on 3-sylinterinen polttomoottori.
Mielenkiintoista tässä on ettei siihen tankata bensiiniä tai dieseliä vaan vetyä.
Suomen ensimmäiset vetytankkausasemat avataan vuonna 2023.

9

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valheiden korjaukset:

      1) Vuonna 2024 tankkaus vaatii Suomessa tyypillisesti 3-4 minuuttia 100-200 km ajoa 20 minuuttia odottelua paineistuksiin edellisen jälkeen.
      2) Toimintamatka Mirailla on käytännössä 400-500 km.
      3) 1000 km on päästy vain tolkuttomalla 40 km/h himmauksella. Ei kovin yllättäen samalla tavalla sähköautoilla ajamalla pääsee myös 1000 km...
      4) Sähköautojen akut tuhoutuvat nopeasti JOS 20-30 vuotta on "nopeasti". Ei käytännössä ongelma vuoden 2015-16 (pl. Nissan) jälkeen valmistettujen sähköautojen osalta.
      5) Vetyautoilla sisätilojen lämmitys kuluttaa toimintamatkaa. Lisäksi kylmässä lisääntyvä kitka ja tiheämmän ilman vastus vaikuttavat rangeen aivan vastaavasti.
      6) Polttokennon elinikä on 3000-5000 tuntia, mutta voi se hajota aiemminkin. Toisin kuin sähköautojen akut, korjaus on täysin mahdotonta.
      7) Polttokennon teho laskee iän myötä, kun solut tukkeutuvat tai hajoavat. Esim. Miraissa näitä on 370 kappaletta.
      8) Vetyautojen polttoainetankki pitää uusia vähintään 15 vuoden välein.

      • Anonyymi

        Sori väärä ketju...


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Diesel autonkin ylläpito tulee halvemmaksi kuin vetyauton. Tutki ja totea sama myös itsekkin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Aja edelleen dieselillä. Ongelma ratkeaa näinkin yksinkertaisesti.
      Mikäli ajat ainoastaan sunnuntaisin kirkkoon ja muuten lähikauppaan sekä asut omakotitalossa niin silloin sähköauto saattaa olla hyvä vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11416
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5894
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4809
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4681
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4203
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3250
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe