Tuntuuko siirtyminen sähköautoon vieraalta?

Anonyymi

Akkusähköauto on vaivalloinen sen pitkän latauksen vuoksi, eikä toimitamatkat ole kovin hääppöisiä.
Ratkaisu tähän tietysti olisi vetytankattava polttokennoauto (vetysähköauto, FCEV), jonka tankkaa 3-4 minuutissa ja sillä ajaa noin 700. Toyota Mirailla on päästy yli 1000 km yhdellä tankkauksella ja Hyundai Nexolla lähes 900 km.
Mutta jos sekin tuntuu vieraalta niin Toyota on tuomassa markkinoille vuonna 2023 Toyota Corollan, jossa on 3-sylinterinen polttomoottori.
Mielenkiintoista tässä on ettei siihen tankata bensiiniä tai dieseliä vaan vetyä.
Suomen ensimmäiset vetytankkausasemat avataan vuonna 2023.

9

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valheiden korjaukset:

      1) Vuonna 2024 tankkaus vaatii Suomessa tyypillisesti 3-4 minuuttia 100-200 km ajoa 20 minuuttia odottelua paineistuksiin edellisen jälkeen.
      2) Toimintamatka Mirailla on käytännössä 400-500 km.
      3) 1000 km on päästy vain tolkuttomalla 40 km/h himmauksella. Ei kovin yllättäen samalla tavalla sähköautoilla ajamalla pääsee myös 1000 km...
      4) Sähköautojen akut tuhoutuvat nopeasti JOS 20-30 vuotta on "nopeasti". Ei käytännössä ongelma vuoden 2015-16 (pl. Nissan) jälkeen valmistettujen sähköautojen osalta.
      5) Vetyautoilla sisätilojen lämmitys kuluttaa toimintamatkaa. Lisäksi kylmässä lisääntyvä kitka ja tiheämmän ilman vastus vaikuttavat rangeen aivan vastaavasti.
      6) Polttokennon elinikä on 3000-5000 tuntia, mutta voi se hajota aiemminkin. Toisin kuin sähköautojen akut, korjaus on täysin mahdotonta.
      7) Polttokennon teho laskee iän myötä, kun solut tukkeutuvat tai hajoavat. Esim. Miraissa näitä on 370 kappaletta.
      8) Vetyautojen polttoainetankki pitää uusia vähintään 15 vuoden välein.

      • Anonyymi

        Sori väärä ketju...


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Diesel autonkin ylläpito tulee halvemmaksi kuin vetyauton. Tutki ja totea sama myös itsekkin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Aja edelleen dieselillä. Ongelma ratkeaa näinkin yksinkertaisesti.
      Mikäli ajat ainoastaan sunnuntaisin kirkkoon ja muuten lähikauppaan sekä asut omakotitalossa niin silloin sähköauto saattaa olla hyvä vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1058
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      972
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    Aihe