Tuntuuko siirtyminen sähköautoon vieraalta?

Anonyymi

Akkusähköauto on vaivalloinen sen pitkän latauksen vuoksi, eikä toimitamatkat ole kovin hääppöisiä.
Ratkaisu tähän tietysti olisi vetytankattava polttokennoauto (vetysähköauto, FCEV), jonka tankkaa 3-4 minuutissa ja sillä ajaa noin 700. Toyota Mirailla on päästy yli 1000 km yhdellä tankkauksella ja Hyundai Nexolla lähes 900 km.
Mutta jos sekin tuntuu vieraalta niin Toyota on tuomassa markkinoille vuonna 2023 Toyota Corollan, jossa on 3-sylinterinen polttomoottori.
Mielenkiintoista tässä on ettei siihen tankata bensiiniä tai dieseliä vaan vetyä.
Suomen ensimmäiset vetytankkausasemat avataan vuonna 2023.

9

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valheiden korjaukset:

      1) Vuonna 2024 tankkaus vaatii Suomessa tyypillisesti 3-4 minuuttia 100-200 km ajoa 20 minuuttia odottelua paineistuksiin edellisen jälkeen.
      2) Toimintamatka Mirailla on käytännössä 400-500 km.
      3) 1000 km on päästy vain tolkuttomalla 40 km/h himmauksella. Ei kovin yllättäen samalla tavalla sähköautoilla ajamalla pääsee myös 1000 km...
      4) Sähköautojen akut tuhoutuvat nopeasti JOS 20-30 vuotta on "nopeasti". Ei käytännössä ongelma vuoden 2015-16 (pl. Nissan) jälkeen valmistettujen sähköautojen osalta.
      5) Vetyautoilla sisätilojen lämmitys kuluttaa toimintamatkaa. Lisäksi kylmässä lisääntyvä kitka ja tiheämmän ilman vastus vaikuttavat rangeen aivan vastaavasti.
      6) Polttokennon elinikä on 3000-5000 tuntia, mutta voi se hajota aiemminkin. Toisin kuin sähköautojen akut, korjaus on täysin mahdotonta.
      7) Polttokennon teho laskee iän myötä, kun solut tukkeutuvat tai hajoavat. Esim. Miraissa näitä on 370 kappaletta.
      8) Vetyautojen polttoainetankki pitää uusia vähintään 15 vuoden välein.

      • Anonyymi

        Sori väärä ketju...


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Diesel autonkin ylläpito tulee halvemmaksi kuin vetyauton. Tutki ja totea sama myös itsekkin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Aja edelleen dieselillä. Ongelma ratkeaa näinkin yksinkertaisesti.
      Mikäli ajat ainoastaan sunnuntaisin kirkkoon ja muuten lähikauppaan sekä asut omakotitalossa niin silloin sähköauto saattaa olla hyvä vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe