Tervetuloa Kemijärvelle

Kemijärvi on syvältä ripuliperseestä, mutta siellä ei ole pakko olla tai mennä. Viisas kiertää kaukaa. 👻
1263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kemijärvi on kaunis ja upea paikka. Ihmisten korvien välissä on vikaa jos muuta väittää.

Äänestä
  • Mikä siellä on kaunista ja upeaa ???????????

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä siellä on kaunista ja upeaa ???????????

    Luonto, ihmiset ja naiset.

    Äänestä

Paikkakunta on kyllä komea ja niin poispäin. Paikkakunta on vain pilattu ihmisillä jotka ovat äärikonservatiivisiä hulluja.

Äänestä

https://www.kemijarvi.fi/fi/

Kävin ensimmäistä kertaa Kemijärven kotisivuilla
sanovat että sivuista näkee paikan hengen

mielenstäni on väärin että etusivulla on auringon lasku koska kemijärvi ei ole loppu

kivat värit punainen-sininen-merisininen-musta-valkoinen
omaperäiset värit

mutta asiateksti on simppeli laatikossa
ehkä on pieni paikka eikä paljon ole tapahtumia
kuin vain muutama vakio

Äänestä
  • Kemijärvi on kaupunki Lapin maakunnan kaakkoisosassa. Kaupungissa asuu 7 161 ihmistä[2] ja sen pinta-ala on 3 931,14 km2, josta 426,78 km2 on vesistöjä.[1] Väestötiheys on 2,04 asukasta/km2.

    Kemijärven keskusalueella asuu noin 5 300 ihmistä, josta noin 4 300 keskustaajamassa ja noin 1 000 Kallaanvaara-Isokylä-alueella


    ensimmäinen pysyvä uudisraivaaja-asukas[8] oli Paavali Ollinpoika Halonen, joka muutti Utajärvenlähde? Niskankylästä Kemijärvelle noin vuonna 1580. Hänen vaimonsa oli Anna Laurintytär Halonen ja lapsia Paavo, Olli ja Pekka Halonen.


    Kemijärven kunta perustettiin vuonna 1871

    Kemijärven sellutehtaan

    Kemijärven suurin järvi on Kemijärvi. Se on samalla myös Suomen 19. suurin järvi.[16] Noitatunturi on Pyhä-Luoston tunturijonon korkein kohta, noin 540 metriä.[

    Yöttömät yöt -musiikkifestivaali

    Kemijärven Perävaarassa sijaitsee huvikeskus

    Ystävyyskaupungit
    Norja Vuoreija, Norja
    Norja Vesisaari, Norja
    Venäjä Kantalahti, Venäjä
    Japani Sobetsu, Japani
    Kiina Yichun, Kiina[39]
    Alueen urheiluseuroja
    Kemijärven urheilijat, suunnistus[40]
    KeKi, jääkiekko
    Kemijärven Kaiku ry, uimaopetus kilpauinti
    KP-55 jalkapallo

    Äänestä

jännää et kun tahdotaan tutustuttaa paikkaan, niin näytetään kulttuurin tuotteita, vaikka todellisuudessa ei ole mitä näyttää koska kukaan halua panostaa taiteeseen

Äänestä

kuka tietää, mitä ongelmia liittyy pieneen kuntaan niin tietää mitä ongelmia liittyy siihen

Äänestä
  • äänestys : ei muuttoa kemijärvelle

    Äänestä

valtion teollisuuden manööveri

Äänestä

Tervetuloa Kemijärvelle! Ensimmäiset 100 kaunista naista saa reikihoito lahjakortin.

Äänestä

Kurjala on Kemijärvi, siinä se, eikä muuksi muutu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kemijärvi on syvältä ripuliperseestä, mutta siellä ei ole pakko olla tai mennä. Viisas kiertää kaukaa. 👻

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu