Avioliitto yksi näkökulma

Anonyymi

Kyllä tässä on 40 ikään kerennyt jo näkemään mitä se avioliitto suurinpiirtein on ja mitä on ihmisen käyttäytyminen. Ilokseni voin todeta että on hienojakin avioliittoja mutta niitä on harvassa. Tänä päivänä ihmisillä ei mitään arvoja ja pitkäjänteisyyttä. Minä ja minun halut ensin. Huoraaminen puolin ja toisin on ihan uskomattoman yleistä. Kun näkee nuoria menemässä naimisiin niin hymyilyttää että odottakaahan kymmenen vuotta niin alkaa paskaa tulemaan. Pitkä liitto itselläkin menossa, asiat ihan mallillaan mutta on sitä meilläkin molemmat vieraissa käyty:) kriisiä siitä pukannut myös eli samanlaisia paskoja sitä ollaan mekin. Ehkä varoituksena voi todeta että ei kannata pettää ei ainakaan suhde parane. Ei ihmistä ole luotu yksiavoiseksi se on kristillistä huttua. Katotaan mitä elämä vielä vastaan tuo en tiedä. Ei tämä teksti oikeastaan mitään varten ole kunhan jaarittelin ajatuksia tänne.

4

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä kai niitä on ihan hyviäkin liittoja 🤔

    • Anonyymi

      Siksi en ikinä halua naimisiin. Pelkkää kulissia koko homma. Kaikki kuitenkin jossain vaiheessa eroaa. Feikkiä ja seksittömiä liittoja. Omat halut ja tarpeet tukahdutetaan.

    • Anonyymi

      Myös ikäluokassamme, 40-luvun puolivälin kahden puolen syntyneiden liitoissa on laaja kirjo.
      On eroja, on fyysistä väkivaltaa, on pelkkää julkisivun ylläpitämistä. Pettäminen lienee nykyistä harvinaisempaa koska moraali hieman jarrutteli ja tilaisuudet, eli viihdemaailma oli erilaista.

      Olemme vaimoni kanssa omituisia fossiileja. 52 vuoden avioliiton aikana emme ole kumpikaan pettäneet vaikka tilaisuuksia olisi ollut ja minulla oli muutaman kerran "karvan" päässä.
      Runsaat työstäni johtuvat erossa olot olivat haasteellisia mutta luottamus velvoitti uskollisuuteen.
      Koko aikana liitossamme ei ole ollut yhtä ainoaa kriisiä eikä sellaisen poikastakaan.
      Kaikki on ollut yhteistä. Tavoitteet, ponnistelut, todelliset niukkuuden vuodet, onnistumisten ilot jne.

      Omat vanhempani olivat päivittäin riiteleviä perkeleitä.
      Tunnemme yhden, meitä vanhemman pariskunnan jotka elivät uskottavasti tasapainoista elämää.
      Rouva kuoli syöpään ja pari vuotta myöhemmin terve herra menehtyi ruokapöydän ääreen saatuaan sen katetuksi itselleen ja yrittäjä pojalleen. Kadonnut elämänilo?

    • Anonyymi

      Näin ja jos se ikä on kriteeri sille, että "on jo kerinnyt näkemään" niin minä olen sitten kerinnyt 60 ikäisenä näkemään vähän enemmän. Ja onnekseni olen nähnyt niitä pitkiä ja toimivia avioliittoja enemmän kuin niitä "piiri pieni pyörii" -pettäjäporukoiden liittoja, jotka ei kestä ja joissa ajatusmaailma on se, että minä ensin ja aina pitää olla kivaa tai ainakin helppoa.

      Ihminen on luotu, muusta ei kukaan voi mitään sanoa. Toisille sopii yksiavioisuus, toisille ei ja silloinhan niitä kahnauksia tulee kun on naimisissa ja tahtoisi myös käydä vieraissa; ei mitään järkeä mutta tässähän onkin yleensä kyse ihmisistä, joilla on heikko itsetunto ja seksuaali-identiteetti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      183
      3076
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      53
      2440
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      239
      2272
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      257
      2046
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      37
      1763
    6. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      55
      1660
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1490
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      137
      1324
    9. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      9
      1212
    10. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      14
      1121
    Aihe