Kyllä tässä on 40 ikään kerennyt jo näkemään mitä se avioliitto suurinpiirtein on ja mitä on ihmisen käyttäytyminen. Ilokseni voin todeta että on hienojakin avioliittoja mutta niitä on harvassa. Tänä päivänä ihmisillä ei mitään arvoja ja pitkäjänteisyyttä. Minä ja minun halut ensin. Huoraaminen puolin ja toisin on ihan uskomattoman yleistä. Kun näkee nuoria menemässä naimisiin niin hymyilyttää että odottakaahan kymmenen vuotta niin alkaa paskaa tulemaan. Pitkä liitto itselläkin menossa, asiat ihan mallillaan mutta on sitä meilläkin molemmat vieraissa käyty:) kriisiä siitä pukannut myös eli samanlaisia paskoja sitä ollaan mekin. Ehkä varoituksena voi todeta että ei kannata pettää ei ainakaan suhde parane. Ei ihmistä ole luotu yksiavoiseksi se on kristillistä huttua. Katotaan mitä elämä vielä vastaan tuo en tiedä. Ei tämä teksti oikeastaan mitään varten ole kunhan jaarittelin ajatuksia tänne.
Avioliitto yksi näkökulma
4
166
Vastaukset
Kyllä kai niitä on ihan hyviäkin liittoja 🤔
- Anonyymi
Siksi en ikinä halua naimisiin. Pelkkää kulissia koko homma. Kaikki kuitenkin jossain vaiheessa eroaa. Feikkiä ja seksittömiä liittoja. Omat halut ja tarpeet tukahdutetaan.
- Anonyymi
Myös ikäluokassamme, 40-luvun puolivälin kahden puolen syntyneiden liitoissa on laaja kirjo.
On eroja, on fyysistä väkivaltaa, on pelkkää julkisivun ylläpitämistä. Pettäminen lienee nykyistä harvinaisempaa koska moraali hieman jarrutteli ja tilaisuudet, eli viihdemaailma oli erilaista.
Olemme vaimoni kanssa omituisia fossiileja. 52 vuoden avioliiton aikana emme ole kumpikaan pettäneet vaikka tilaisuuksia olisi ollut ja minulla oli muutaman kerran "karvan" päässä.
Runsaat työstäni johtuvat erossa olot olivat haasteellisia mutta luottamus velvoitti uskollisuuteen.
Koko aikana liitossamme ei ole ollut yhtä ainoaa kriisiä eikä sellaisen poikastakaan.
Kaikki on ollut yhteistä. Tavoitteet, ponnistelut, todelliset niukkuuden vuodet, onnistumisten ilot jne.
Omat vanhempani olivat päivittäin riiteleviä perkeleitä.
Tunnemme yhden, meitä vanhemman pariskunnan jotka elivät uskottavasti tasapainoista elämää.
Rouva kuoli syöpään ja pari vuotta myöhemmin terve herra menehtyi ruokapöydän ääreen saatuaan sen katetuksi itselleen ja yrittäjä pojalleen. Kadonnut elämänilo? - Anonyymi
Näin ja jos se ikä on kriteeri sille, että "on jo kerinnyt näkemään" niin minä olen sitten kerinnyt 60 ikäisenä näkemään vähän enemmän. Ja onnekseni olen nähnyt niitä pitkiä ja toimivia avioliittoja enemmän kuin niitä "piiri pieni pyörii" -pettäjäporukoiden liittoja, jotka ei kestä ja joissa ajatusmaailma on se, että minä ensin ja aina pitää olla kivaa tai ainakin helppoa.
Ihminen on luotu, muusta ei kukaan voi mitään sanoa. Toisille sopii yksiavioisuus, toisille ei ja silloinhan niitä kahnauksia tulee kun on naimisissa ja tahtoisi myös käydä vieraissa; ei mitään järkeä mutta tässähän onkin yleensä kyse ihmisistä, joilla on heikko itsetunto ja seksuaali-identiteetti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131213Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49958- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721