Vammaisvihaa EK-Yle:ssä, budjettiriihen kunniaksi, "supervammais"-äärioikeistoradikalismia

Anonyymi

Budjettiriihen "kunniaksi", vaiko ihan eduskunnan käskystä, EK-Yleisradio julkaisi tänään, köyhyyteen oikeusturvattomiksi pakotettuihin vanhuksiin, vammaisiin ja pitkäaikaissairaisiin kohdistetun, äärioikeistolaisen viha-väkivaltajutun, jossa poseeraa hyväosaisia yrittäjä-vammaisia, hevosineen ja shoppailuineen, ym rikkaiden vammaisten supervammais-elämineen, joissa tulehdukset ja kivut, ovat vain "korvien välissä" ja "asennekysymys", kun turvaverkot rientävät heti apuun, kun vähänkin kolottaa ja shoppailulla voi lievittää tuskia, käydä vähän hevosta harjailemassa, kun siltä tuntuu.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17090634/nalkaiset-ja-itkuiset-elakelaiskoyhat-suorittamassa-veroparatiisi-sote-ihmiskauppaa#comment-109999246

Todellisuus on toista. Selkeä, suuri enemmistö ikäihmisistä, vammaisista ja pitkäaikaissairaista, 775€/kk köyhyyseläkeläisistä, on yksinasuvia, turvaverkottomia, äärimmäiseen köyhyyteen, ilman aitoa oikeusturvaa jätettyjä, jatkuvassa hätätilassa nälissään kituuttavia, aitojen ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksien puutteesta kärsiviä ihmisiä, joille hallituksen kaikki puolueet ja poliitikot, lupasivat: "sairaus-kansaneläkeläisten köyhyys, tullaan siirtämään historiaan", "useita satoja euroja ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen", siis sitä aitoa perustuslaillista oikeusturvaa, joka pitäisi olla Suomessakin toteutettu jo, ilman erillisiä lupauksia ja perään kyselemisiä.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17107067/ei-euroakaan-veroparatiisi-sote-hoitajille-ensin-1-250ekk-minimielakkeet-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16963977/emme-tarvitse-quothoitoon-paasyaquot-vaan-1-250ekk-minimielakkeet-oikeusturvan

Emme vakavien sairauksien, iän ja vammaisuuden takia, tarvitse yhtäkään hyväosaista, edes varakkaita vammaisia, kertomaan meille, mitä me saamme tuntea ja mitä ajatella, vakavat mm. tulehdus- ja kipusairaudet, puute välttämättömistä perustarpeista, eli köyhyyteen, ilman aitoa oikeusturvaa pakottaminen, pitävät kyllä huolen siitä, ettemme unohda, puuttuvia perustuslaillisia oikeuksiamme.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16919087/aarioikeisto-vihreiden--ohisalon-koyhyyselakelaisten-kylma-pahoinpitely-jatkuu

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16889452/aarioikeisto-keskustan-saarikon-sairaus-kansanelakelaisten-raaka-hyvaksikaytto#comment-107531413

Budjettiriihessä hallituksen, on nyt viimeistään tehtävä, tarvittavat, konkreettiset tulojensiirrot, köyhyyseläkkeiden nostamiseksi, edes Pohjoismaiselle EU-demokratioiden tasolle 1 250€/kk minimieläkkeiksi. Tämä on äänestämisen hintalappu, tulevissa eduskuntavaaleissa, joiden kohtalosta hallitus nyt päättää, eläkeläisköyhien asiassa budjettiriihessä.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17073774/suomelle-ilmaiseksi-toita-tehneet-800ekk-orjuuselakkeilla-kerjuulla---haavisto-saisi-haveta

Mitä se Urpilainenkin siellä EU:ssa on tehnyt, kun kaikki muut EU-demokratiat, muut Pohjoismaat, ovat jo aikoja sitten, toteuttaneet 1 250€/kk MINIMIELÄKKEET, mutta Suomen ikäihmisten, vammaisten ja pitkäaikaissairaiden, pitää vieläkin sietää, äärioikeistolaista viha-väkivalta-"tiedonvälitystä" EK-Yle:stä käsin ja hallituksen toimesta.

2

757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sentään pakon edessä, tihkuu tietoja siitä todellisuudesta, johon köyhyyteen, ilman aitoa oikeusturvaa, orjuuseläkkeille ihmiskaupan välineiksi pakottaminen, tarkoittaa puolustuskyvyttömiksi tehdyille vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille:

      https://yle.fi/uutiset/3-12090500

      Hallituksen on nyt budjettiriihessä, tehtävä päätös 1 250€/kk MINIMIELÄKKEIDEN, aidon oikeusturvan minimin toteuttamisesta. Suomen sairaus-kansaneläkeläiset, tarvitsevat aidot ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeudet, että voivat puolustautua, taloudellista, fyysistä, seksuaalista ja henkistä hyväksikäyttöä ja ihmiskaupan välineiksi alistamista vastaan.

    • Anonyymi

      https://www.theguardian.com/society/2019/jun/24/austerity-and-inequality-fuelling-mental-illness-says-top-un-envoy

      EK-Yle revittelee nyt, Veroparatiisi-sote-ihmiskaupan välineiden, vakavista oireiluista ihmiskaupan välineinä, sosiaalipornon reippailla otteilla "veritekona", korruptiopäättäjiä ei edelleenkään vastuuteta mistään, saati syytetä, 775€/kk eläkeläisköyhien orjuuteen pakottamisesta,ihmiskaupan välineiksi alistamisesta.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17108634/hallituseduskunta-on-hesburger-oikeusturvattomien-kiduttaja-ja-tappaja

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17073774/suomelle-ilmaiseksi-toita-tehneet-800ekk-orjuuselakkeilla-kerjuulla---haavisto-saisi-haveta

      Missä tutkijat ja ihmisoikeuksien puolustajat, kun ihmisten Suomen perustuslakiin kirjatut ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeudet puuttuvat ? Missä syytteiden nostaminen korruptiopäättäjiä vastaan, ihmiskaupan välineiksi alistamisesta ?

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17108608/hallitus-toteuttaa-nyt-1-250ekk-minimielakkeet-budjettiriihessa---tai-eroaa

      Valtakunnanoikeus ja EU-tuomioistuin, ovat oikeita osoitteita, joissa korruptio-eduskunnan yksipuoluejärjestelmän, eläkeläisköyhien ihmiskauppaa, modernin orjuuttamisen välineiksi, köyhyyteen pakottamalla, tulee käsitellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      57
      6043
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      57
      5472
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      113
      4004
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      54
      3812
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3755
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3176
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2924
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2816
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      68
      2538
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1940
    Aihe