Miehen kanssa oltu n. 17 vuotta yhdessä niistä 5 naimisissa (yksi lapsi)
Olen nyt pohdiskellut eroa, miehen epäkunnioittavan käytöksen takia minua kohtaan plus kaikkea, muuta ns paskaa suhteessa.. Asumme talossa minkä mieheni omistaa(sukutila) mies on tekemässä avioehtoa, että kummallakaan ei ole oikeutta toisen omistamaan omaisuuteen(itselläni pieni osake huoneisto) Meillä on yhteinen asuntolaina plus kulutus laina jota mies on aina lyhentänyt itse.
Kysymys kuuluu jos eroamme ja on avioehto, miten ositus menee ja velat? Voiko mies ottaa kaikki velat omiin nimiinsä?
Itselläni ei ole varaa muuttaa vuokralle ja maksaa vielä velkaa siihen päälle..
Anteeksi sekava teksti
Avioero ja lainat
9
1106
Vastaukset
- Anonyymi
En nyt ole aivan varma mitä laki tuosta sanoo, mutta mä en allekirjottaisi tuollaista sopimusta. Voisin allekirjoittaa sopimuksen siitä, että molemmat pitävä oman omaisuutensa, mutta vasta sitten kun jokikinen yhteinen laina on siirretty miehen nimiin. En laskisi tuota osituksen varaan, kun asian voi hoitaa valmiiksikin. Ei muuta kun pankkiin ja muuttamaan ne lainat ja sitten vasta avioehto kuntoon.
- Anonyymi
Joo eli ole kunnon nainen ja haasta hänen suku oikeuteen. Varasta kaikki.
- Anonyymi
Ei, en halua mitään tästä paska tönöstä, en halua myöskään maksaa lainaa talosta missä, en asuisi..
- Anonyymi
Ei se mitään varastamista ole, jos ottaa oman puoliskonsa.
- Anonyymi
Osituksessa lasketaan aviovarallisuus ja se jaetaan yleensä tasan.
Varallisuus yleensä realisoidaan ja sitten maksetaan pois yhteiset velat. Toinen osapuoli voi myös lunastaa osuuksia aviovarallisuudesta maksamalla tasinkoa.
En näe mitään järkeä laittaa nimeä avioehtoon tuossa vaiheessa. Avioehto tehdään yleensä liittoa solmittaessa.
Sen sijaan voitte osituksessa sopia myöhemmin miten sukutilan ja velkojen suhteen tehdään ja voit olla äiti teresa siinä yhteydessä, jos vielä kiinnostaa.
t.avioeroja pro - Anonyymi
Avioehto tavallisesti kirjoitetaan ennen avioliiton solmimista.
Avioliion solmimisen jälkeen kaikki omaisuus muuttuu yhteiseksi (ellei testamentin laatija evää toisen puolisoa testamentissaan). Sinun ei missään tapauksessa kannata allekirjoittaa minkään valtakunnan avioehtosopimusta tässä vaiheessa.
Miehesi heräsi liian myöhään. Juna meni jo!
Miksi et ottaisi omaa asuntoa omaan käyttöösi? Miksi menisit vuokralle?
Olisiko sopivinta että miehesi pitäisi talon ja teidän yhteisen velan Ts. sinä pois velkakirjasta. Miehesi voisi myydä osan sukutilastaan maksaakseen sinulle yhteisesti sopimanne osan .
Sopikaa yhteisesti . Parasta olisi jos pääsisitte sopuisaan tulokseen ilman lakiasiantuntijaa.
On tapauksia joissa hyvätkin lakimihmiset venyttävät asioden puintia hamaan ikuisuuteen . Se tulee kovin kalliiksi avioparille ja hyväksyttävä lopputulos ei välttämättä ole kaikille paras.
Paitsi lakiasiantuntijalle. - Anonyymi
Yhteyttä juristiin, suolen palstalta asiantuntemus hukassa.
Sorry sovinnistinen kommenttini - Anonyymi
Samaa mieltä kuin edellisistä suurin osa.
Tässä vaiheessa ei kannata ruveta tekemään avioehtoa. Ei miehesi hyvää hyvyyttään suunnitttele sen tekemistä, vaan yrittää suojella esimerkiksi sukutilaansa sillä.
Ymmärräthän, että sinulle kuuluu puolet tuosta sukutilastakin, elleivät miehesi vanhemmat ole sitä "testamentanneet" hänelle.
"Kysymys kuuluu jos eroamme ja on avioehto, miten ositus menee ja velat? Voiko mies ottaa kaikki velat omiin nimiinsä?"
Se riippuu avioehdosta, ja mitä siinä on sovittu, mutta kuten sanottu, parempi olla tekemättä sitä avioehtoa. - Anonyymi
Avioehto pitää tehdä hyvissä ajoissa ennen eropolkua... Mutta kun elämässä on muutakin kun "maallinen mammona" että anna mennä tai tuu ota mut nm Mäm-72
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html584334Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424102Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1453223Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat223204Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis653034Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos752839Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1012505Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1512276- 472142
- 241800