Sähköauton akku saattaa haljeta pakkasessa

Patteriautoista paljastuu päivittäin huonoja ominaisuuksia.

"SLAC National Accelerator -laboratorion tutkimuksissa havaittiin, että paristokatodissa olevat hiukkaset voivat kutistua ja halkaista suojakotelon."

https://www.is.fi/autot/art-2000008255382.html
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Todella ikävää. Nyt täytyy uskoa että tämä on todellinen uhka vaikka Nissan Leaf (ja muutama muu vähemmän tunnettu merkki) on ollut jo 2010 alkaen myynnissä eli 11 vuotta.... ja NYT VASTA tälläinen huomataan monen talven jälkeen ympäri maailmaa. :D Ja sama juttu kännyköissä jotka ovat unohtuneet pakkasyöksi autoihin.... ei raportointia...

Oikea elämä (monta talvea) kertoo että tuon uutisen riskin todennäköisyys omalle kohdalle on todella pieni.

Äänestä
  • Eiköhän lähivuosina tule kestävä kunnon akku isommalla kapasiteetilla mutta sitä ennen en sähköihin koske. Miksi hankkia ongelmia kun voi välttää niitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eiköhän lähivuosina tule kestävä kunnon akku isommalla kapasiteetilla mutta sitä ennen en sähköihin koske. Miksi hankkia ongelmia kun voi välttää niitä.

    Ja vieläpä omalla rahalla. Ovatko ihmiset jo noin aivopestyjä?

    Äänestä

Paskoja kaikki akkulavetit, lämpöisessä betoni parkkihallissa pitäis säilyttää ja sehän taas maksaa?🤡🤡🤡

Äänestä

Kummasti noita liikkuu ympäri maailmaa ja määrät kaavaa kokoajan. Miten se on mahdollista?
Varmasti vetylobbreita harmittaa ja jotain "tutkimuksia" pitää teettää.
Kauanko se polttokenno kestikään, oliko peräti 160tkm?

Äänestä
  • "Kummasti noita liikkuu ympäri maailmaa ja määrät kaavaa kokoajan. Miten se on mahdollista?"

    Linkkiä vaan sitten kehiin, tai jotain muuta vastaavaa todistetta, että sähkäreitä liikkuu ympäri maailman, ja vieläpä kasvavissa määrin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Kummasti noita liikkuu ympäri maailmaa ja määrät kaavaa kokoajan. Miten se on mahdollista?"

    Linkkiä vaan sitten kehiin, tai jotain muuta vastaavaa todistetta, että sähkäreitä liikkuu ympäri maailman, ja vieläpä kasvavissa määrin.

    Woikoski ainakin lakkautti vedynjakelupisteensä, koska kukaan ei iljennyt ajaa edes sillä Suomen ainoalla vetyautolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Woikoski ainakin lakkautti vedynjakelupisteensä, koska kukaan ei iljennyt ajaa edes sillä Suomen ainoalla vetyautolla.

    Ja nyt ollaan sielläkin tultu ihan toisinlaisiin ajatuksiin.....

    Äänestä

GM:llä tulee kalliiksi vaihtaa kaikki 142000 Boltin ajoakut. Luulis että akkuvalmistaja LG? osallistuisi takaisin kutsun kuluihin.

Äänestä
  • Sähikäinen ei sovellu Pohjois-Suomeen.
    Fakta Homma.
    M.O.T.
    Vain Stadin pirssejä.

    Äänestä

Bensa-auto on maailman paras auto nyt ja 50 vuoden päästä.

Äänestä

Tuo on pyöreiden akkukennojen ongelma. Asiassa edelläkävijänä toimii Nissan, joka on jo 10 vuoden ajan varustanut sähköautonsa litteillä kennoilla, millä ei ole tuota ongelmaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Patteriautoista paljastuu päivittäin huonoja ominaisuuksia.

"SLAC National Accelerator -laboratorion tutkimuksissa havaittiin, että paristokatodissa olevat hiukkaset voivat kutistua ja halkaista suojakotelon."

https://www.is.fi/autot/art-2000008255382.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu