Entisellä työpaikalla oli eräs opettajan poika, joka oli psykopaatti ja narsisti. Mutta onko mahdollista että sellainen voi salata omalta perheeltäänkin olevansa hirviö? Vai onko lapsesta tarkoituksellisesti kasvatettu hirviö?
Vastaukset 2
- Anonyymi
jospa kyseessä on sairaus eikä ihmisen pahuus
- Anonyymi
Seurustelin jokin aika sitten tällaisen ihmisen kanssa. En tiedä mikä hänen diagnoosinsa olisi, jos hänet psykiatri arvioisi, mutta täys ihmishirviö hän oli (on).
Kuvittelin, että minulla on hyvä parisuhde, olimme juuri ostaneet yhteisen kodin (molemmat myimme omat kotimme ja ostimme yhteisen) ja olimme menossa naimisiin. Tulevat appivanhemmat olivat todella mukavia ja lämpimiä ihmisiä, jotenkin he vain olivat kummallisen vaisuja siinä kohtaa, kun aloimme puhua yhteisen kodin ostamisesta, he eivät koko aikana kommentoineet uutta, yhteistä tulevaisuuttamme mitenkään. Minusta tämä oli tosi outoa, koska muuten olivat todella mukavia.
Sitten eräänä iltana koko karmea totuus hänen todellisesta luonteestaan selvisi minulle. Minulla ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin erota, tästä ihmisestä eroon pääseminen kesti aikansa (koska yhteinen kotimme piti myydä). Tämän eroprosessin aikana paljastui vielä lisää hänen sairaasta maailmastaan ja luonteestaan. Jälkeenpäin tajusin, että appivanhemmat tiesivät millainen heidän lapsensa oli eivätkä sen tähden kommentoineet yhteistä kotiamme mitenkään, varmaan aavistivat miten siinä tulee käymään.
Eli vastaus kysymykseesi: todennäköisesti vanhemmat tietävät millainen heidän lapsensa on. Ehkä ei ihan koko sairauden kirjoa, mutta aavistavat kyllä. Mutta mitä vanhempi voi tehdä asialle? Ei kai kukaan vanhempi halua edes itselleen myöntää, että hänen lapsensa on kasvanut (tai kasvatettu) ihmishirviöksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134752Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197710Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47657Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99644Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!27641- 61629
- 47580
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59525Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520