Ulkonäköpaineita

Mitä asioita miehen komea ulkonäkö voi kompensoida?
Saako olla vähän tyhmä, nurkkakuntainen tai suvaitsematon?
32104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Jonkun mielestä tuo yhtälö olis varmasti ihan ok. Itselleni ei. Mun kohdallani ulkonäöllä ei saa anteeksi juuri mitään huonona pitämääni ominaisuutta.

Sanotaan näin, että mulle ulkonäöllä on ikäänkuin saturaatiopiste. Se on se määrä hyvää ulkonäköä, joka jo viehättää ja on riittävästi. Mikään siitä ylimenevä ei enää nosta pisteitä.

Äänestä

Jos et ole komea niin rikas tai julkkis. Silloin kellistät naisia.

Jos taas olet komea niin voit olla todellinen kusipää ja v**tuilla naisille. Silti naiset haluavat sinua.

Jos olet julkkis niin olet melko varmasti myös rikas ja vaikka olet ihan tavis ulkonäöltä niin naiset kehuvat sinua komeaksi, koska paksu lompakko ja julkisuus nostaa sinun viehätysvoimaa naisten silmissä.

Äänestä

""Jos olet julkkis niin olet melko varmasti myös rikas ja vaikka olet ihan tavis ulkonäöltä niin naiset kehuvat sinua komeaksi, koska paksu lompakko ja julkisuus nostaa sinun viehätysvoimaa naisten silmissä.""

Tämä on totta. Facessa oli kuva eräästä nuoresta lätkänpelaajasta joka ponnahti myöhemmin NHL:ään. Kuva täyttyi naisten viesteistä "söpö" ja "ihana" ja "komea."

Jos tuo sama lätkänpelaaja olisi nobody ja koulun luokkakuvassa paskanen flanellipaita päällä niin tuo jäbä ei olisi edes luokan halutuin kundi, mutta nyt se on suomen halutuimpia koska rahaa ja julkisuutta on.

Äänestä
  • Haluaisitko sinä elämäsi ihmisiä (naisia), jotka pitäisivät sinusta vain statuksesi tai rahan tähden? Olisiko sinusta ihanaa, kun jokainen sinua lähestyvä haluaisi vain lypsää sinusta rahaa ja oman hetkensä julkisuudessa, hyödyntääkseen sitä jotenkin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Haluaisitko sinä elämäsi ihmisiä (naisia), jotka pitäisivät sinusta vain statuksesi tai rahan tähden? Olisiko sinusta ihanaa, kun jokainen sinua lähestyvä haluaisi vain lypsää sinusta rahaa ja oman hetkensä julkisuudessa, hyödyntääkseen sitä jotenkin?

    Missä sanoin haluavani sellaisia naisia? En missään. Nyt valot päälle perkele!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Missä sanoin haluavani sellaisia naisia? En missään. Nyt valot päälle perkele!

    Miksi ihmeessä sitten olla kateellinen moisesta? Ovatko tuollaiset naiset tutustumisen arvoisia, jotka tuollaisten asioiden perässä lentävät?

    Äänestä

Ei mitään.
Ei komeankaan p-skaa voi syödä.

Äänestä

Tämä voi tulla miehille vähän yllätyksenä, mutta naiset eivät ole keskenään samanlaisia eivätkä myöskään siis arvosta miehessä samanlaisia asioita.

Toiselle naiselle ulkonäkö voi kompensoida ihan mitä vaan, toiselle raha, mutta useimmille ei mitään.

Äänestä
  • Naiset+kyllä+arvostavat+miehessä+paljon+samoja+asioita+ja+ulkonäkö+on+numero+yksi.Esim.+tinderissä+juhlii+paras+10%+miehistä+ja+ne+on+juurikin+komeimmistoon+kuuluvia,+niin+ihan+turha+väittää+muuta.Vai+pitäisikö+tinderissä+juhlia+paras+2%+jotta+voisimme+yhdessä+tuumin+todeta,+että+naiset+arvostavat+samoja+asioita+eli+siis+ulkonäköä?+Vai+pitäisikö+meidän+kenties+kutistaa+tuo+2%+yhteen+prosenttiin+jotta+voisimme+yhdessä+tuumin+todeta+naisten+arvostavan+samoja+asioita?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Naiset+kyllä+arvostavat+miehessä+paljon+samoja+asioita+ja+ulkonäkö+on+numero+yksi.Esim.+tinderissä+juhlii+paras+10%+miehistä+ja+ne+on+juurikin+komeimmistoon+kuuluvia,+niin+ihan+turha+väittää+muuta.Vai+pitäisikö+tinderissä+juhlia+paras+2%+jotta+voisimme+yhdessä+tuumin+todeta,+että+naiset+arvostavat+samoja+asioita+eli+siis+ulkonäköä?+Vai+pitäisikö+meidän+kenties+kutistaa+tuo+2%+yhteen+prosenttiin+jotta+voisimme+yhdessä+tuumin+todeta+naisten+arvostavan+samoja+asioita?

    sivusta ...

    Sun on aivan turha yrittää länkyttää tuota juttua ainakaan mulle. Olen nainen ja miehen ulkonäkö ei mulle top kympissä, miehen tärkeimmissä ominaisuuksissa. Eli EI, ulkonäkö EI ole naisille miehen tärkein ominaisuus. Jollekin naiselle voi olla, osa naisista voi olla, mutta naisille se ei ole ja se siitä. Mun kokemukseni ei lässytyksilläs mihinkään muutu, ei myöskään mun sukupuoleni. Sorppa nyt vaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Naiset+kyllä+arvostavat+miehessä+paljon+samoja+asioita+ja+ulkonäkö+on+numero+yksi.Esim.+tinderissä+juhlii+paras+10%+miehistä+ja+ne+on+juurikin+komeimmistoon+kuuluvia,+niin+ihan+turha+väittää+muuta.Vai+pitäisikö+tinderissä+juhlia+paras+2%+jotta+voisimme+yhdessä+tuumin+todeta,+että+naiset+arvostavat+samoja+asioita+eli+siis+ulkonäköä?+Vai+pitäisikö+meidän+kenties+kutistaa+tuo+2%+yhteen+prosenttiin+jotta+voisimme+yhdessä+tuumin+todeta+naisten+arvostavan+samoja+asioita?

    tinder-miehet on panoa varten, elämänkumppanit sitte erikseen eri kriteerein

    Äänestä

komeassa miehessä nuo ärsyttää päinvastoin tavallista enemmän, ei ole vaivautunut kehittämään luonnettaan, vaikka saanut hyvät eväät elämään

Äänestä

Ulkonäkö ei minulle voi kompensoida mitään. Olen tavannut hyvännäköisiä miehiä, mutta jos luonne ei ole miellyttänyt, niin ei sitä muutamaa tapaamista pidemmälle ole jatkunut. Ulkonäkö on helppo suodatin alkuun, mutta heti sen jälkeen katsotaan luonnetta, että onko tällä mahdollisuutta jatkoon. Se on tietenkin harmillista, että tällä tavalla jää myös ihania luonteita vaille mahdollisuutta, mutta itselleni ulkonäöllä on myös väliä, joten minulle parempi näin.

Itse onnekseni löysin tällä taktiikalla piankin itselleni komean miehen, jonka luonne sattui sopimaan hyvin omaani. Jos ei olisi hetkeen alkanut löytyä, niin olisin joutunut keksimään toisen taktiikan ja ehkä myös laskemaan ulkonäkökriteerejäni, sillä luonnehan se on, joka eniten vaikuttaa yhteiseloon.

Äänestä

Miksi te miehet kysytte tällaisia asioita meiltä naisilta, kun ette kuuntele vastausta ja tiedätte itse paremmin?

Äänestä

""tinder-miehet on panoa varten, elämänkumppanit sitte erikseen eri kriteerein""

On havaittu, että selvästi suurin osa tinderin naisista etsii tinderistä elämänkumppania. Naiset eivät kuitenkaan "jousta" ulkonäkövaatimuksista eli se jonka he ovat mätsänneet tai saaneet seksiin: halutaan myös parisuhteeseen. Silloin suurella todennäköisyydellä mätsätty seksitykkääjämies joka haluaa vain seksiä ja kun nainen etsii parisuhdetta, niin eihän siitä silloin parisuhdetta tule.

Äänestä
  • Onneksi ne rumemmat miehet ovat siellä kirkasotsaisesti ainoastaan elämänkumppania hakemassa eivätkä missään nimessä kiinnitä huomiota naisten ulkonäköön eivätkä varsinkaan anna seksitykkäyksiä...

    Ainoa syy tuohon ainaiseen märinään komeiden miesten oletettuun naismenestykseen on KATEUS. Ette te rumilukset ole miehinä ja ihmisinä yhtään sen parempia, teitä vain vit***aa, kun ei pesää irtoa.

    Näin naisena taas asian voi kiteyttää, että sama paska eri kuorissa. Otan mieluummin ne paremmat kuoret, niin on edes jotain iloa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onneksi ne rumemmat miehet ovat siellä kirkasotsaisesti ainoastaan elämänkumppania hakemassa eivätkä missään nimessä kiinnitä huomiota naisten ulkonäköön eivätkä varsinkaan anna seksitykkäyksiä...

    Ainoa syy tuohon ainaiseen märinään komeiden miesten oletettuun naismenestykseen on KATEUS. Ette te rumilukset ole miehinä ja ihmisinä yhtään sen parempia, teitä vain vit***aa, kun ei pesää irtoa.

    Näin naisena taas asian voi kiteyttää, että sama paska eri kuorissa. Otan mieluummin ne paremmat kuoret, niin on edes jotain iloa.

    "Näin naisena taas asian voi kiteyttää, että sama paska eri kuorissa."

    Erinomaisen hyvin kiteytetty. Just noinhan se on. Helmet viedään hetkessä päältä ja paska jää pohjalle lillumaan.

    Äänestä

Senkus oot..🤩😋😂

Äänestä

""Näin naisena taas asian voi kiteyttää, että sama paska eri kuorissa. Otan mieluummin ne paremmat kuoret, niin on edes jotain iloa.""

Ja sit kun se panoalfa haluaa vain pesää, niin kitiset lehtien sivuilla kuinka kaikki miehet etsivät vain seksiseuraa:D Tai kun kaikkien himoitsema panoalfa lähtee parin vuoden yhdessäolon jälkeen lätkimään, niin sinulle jää pienet lapset ja sitten taas sama laulu ja joudut tyytymään johonkin betaan:D

Äänestä
  • Mihin nainen muka jotain parisuhdetta tarvii? Te miehethän sitä lähinnä koko ajan vongutte. Miehestä on vaiselle vaan vaivaa, harmia ja vielä ennenaikanen kuolema päälle. 😅

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mihin nainen muka jotain parisuhdetta tarvii? Te miehethän sitä lähinnä koko ajan vongutte. Miehestä on vaiselle vaan vaivaa, harmia ja vielä ennenaikanen kuolema päälle. 😅

    Ai niin ja nyt ei muuten puhuta mistään "tappavista jännämiehistä" ... parisuhde ylipäänsä heikentää naisen elämänlaatua ja lyhentää elinikää.

    Äänestä

Kun tinder tuli niin ihmisille tuli ihan selkeät tasot mutta naiset kuvittelevat että tasot ei koske ollenkaan heitä. Kun tavisnainen saa kellistettyä komean panoalfan sänkyyn niin se kuvittelee olevansa samantasoinen.

Äänestä
  • Ahaa ... eli ne tasot eivät olekaan mikää bioginen juttu, vaan ihan Tinderin luoma keinotekonen järjestelmä. No ei mikään ihme, että se koko kuvio tuntuu niin typerältä.

    Äänestä

Kun tavismies lataa tinderin niin se saa muutamat hassut mätsinsä ensimmäisten päivien aikana ja sen jälkeen se onkin sitten pakan pohjilla kun ei saavuttanut sitä suosiota jota panoalfat saavuttavat. Muutama hassu mätsi tuossa ajassa ja jokaisella miehen mätsillä on kymmeniä, ehkä jopa satoja tai tuhansia miehiä niin miten tavismies erottuu joukosta? Ei mitenkään. Ihan hemmetin työlästä saada edes keskustelua aikaan. Treffeistä puhumattakaan.

Kun tavisnainen lataa tinderin niin se saa hemmetisti tykkäyksiä ja saa samanlaisen suosion kuin kymppitason naiset ja tavisnainen pääsee kilpailemaan niistä samoista kymppitason miehistä joista kymppitason nainen kilpailee. Vielä kuukausienkin jälkeen swaipattavaa riittää ja lisää tulee. Tykkäykset ei lopu kun niitä on tuhansia ja tavisnainen voi treffaa vaikka kymmenen miestä samana päivänä.

On se niin väärin, että tavisnaiset pääsevät maiskuttelemaan itseään tasokkaampia kun tavismiehet joutuvat tyytymään alempitasoisiin. Tuon takia tinder onkin seksiseuran hakuun.

Äänestä
  • Hei.. Soo, soo. Et sä voi paljastaa naisten ja komeiden panoalfojen juonia!

    Äänestä

  • Jos se on väärin, niin itsehän te miehet olette sen vääryyden saaneet aikaan. Mitäs olette rynnänneet sankoin joukoin Tinderiin ja mitäs svaippaatte liikaa oikealle. Ei ole pakko.

    Äänestä

Ap: taas tähän tultiin ulisemaan tasoista ja alfamiehistä. Mistä ihmeestä te tiedätte toisten mätsit ja panot, harvat niitä kylillä huutelee? Vaatimattomamman näköinen mies voisi panostaa vaikkapa kuviin ja niihin ei tungeta autoja, veneitä, kaloja vaan kuvia itsestä niin, että saa jonkunlaisen kokonaiskuvan. Läheltä otettu naamakuvakin on yleensä vaan typerän ja pelottavan näköinen.

Ja sitten siihen kysymykseeni. Tämä kyseinen komistus valittaa, että naiset haluaa vain seksiä ja loppupelissä hän jää aina yksin. Tunnistan viat, hän ei. Se komeus ei siis todellisuudessa kompensoi yhtään mitään vakavaan suhteeseen haluavien naisten mielessä. Ja kuka haluaa olla koko ikänsä panokone?

Äänestä
  • "Ja kuka haluaa olla koko ikänsä panokone?"

    Se, joka ei tajua miten tylsäksi se muuten vaan paneskelu aikaa myöten käy. Siitä jatkuva ulvonta mistä puute.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Ja kuka haluaa olla koko ikänsä panokone?"

    Se, joka ei tajua miten tylsäksi se muuten vaan paneskelu aikaa myöten käy. Siitä jatkuva ulvonta mistä puute.

    Se haluaisi olla painokone, joka ei ole päässyt panemaan vielä ensimmäistäkään kertaa. Tai oikeammin luulee haluavansa, kun ei tiedä mitä on toivomassa. Hän luulee että seksi on jotain jumalaista nautintoa johon ei voi koskaan kyllästyä.

    Kyllä voi.

    Äänestä

""Jos se on väärin, niin itsehän te miehet olette sen vääryyden saaneet aikaan. Mitäs olette rynnänneet sankoin joukoin Tinderiin ja mitäs svaippaatte liikaa oikealle. Ei ole pakko.""

Naisethan ne viime kädessä päättää ketä mätsäävät ja tapailevat, niin miten niin muka miesten syy? Naiset vedättää miehiä ulkonäkö edellä ja ihmettelevät sitten kun kaikki miehet haluavat vain seksiseuraa. Komeita miehiä ei mitenkään riitä joka naiselle. Jos tuhansistä tykkäyksistä ei löydy miestä parisuhteeseen, niin vaatimukset suhteessa omaan tasoon on liian korkeat ja peiliin katsomisen paikka monilla naisilla.

Äänestä

Tätä+tapahtuu,+koska+se+kannattaa+sekä+naisten+että+top+10%+panoalffojen+kohdalla.+Huoruleiden+kannattaa+kahmia+alfageenit.+Panoalffojen+kannattaa+siittää+niin+monta+mukulaa+kun+pystyy.+Sinkkuäitiys+ei+ole+ongelma,+koska+beta-aisurit+huolehtii+niistä+kakaroista.+Jossei+suoraan+pariutumalla+näiden+YH:den+kanssa,+niin+sitten+verorahoista+sosiaaliturvan+myötä.+Millaiset+kannustimet+asetetaan,+sellainen+yhteiskunta+saadaan.+Vaikea+syyttää+huoruleita+ja+panoalffoja+siitä+että+pelaavat+omaan+pussiinsa.

Äänestä
  • https://m.youtube.com/watch?v=DZTIbHIsIYw

    Voin hieman avata silmiä miksi monet miehet ovat nykyään turhautuneita.

    Tuossa videossa käy täysin selväksi että naiset haluavat vain testata ovatko miesten silmissä viehättäviä ja siksi hakevat matcheja. Se on heille dopamiinia. Naisia ei kuitenkaan kiltti ja kunnollinen mies kiinnosta vaan haluavat sen parhaimman näköisen miehen, mutta itse kylläkin aina jaksavat valittaa siitä että miehet ovat vain ulkonäön perässä. Naiset ovat itse rahan, statuksen ja ulkonäön perässä ja jotkut jopa pyytävät seurustelurahaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä asioita miehen komea ulkonäkö voi kompensoida?
Saako olla vähän tyhmä, nurkkakuntainen tai suvaitsematon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu