Poliisia pakoon

Anonyymi

Onkohan kukaan koskaan päässyt poliisia pakoon takaa-ajossa?
Siinä säästyisi kummasti pakoonyrittäjän ja poliisin aikaa ja muutenkin turhaa stressiä jäis pois. Samalla se rangaistuskin jäisi pienemmäksi.
Vaan kukapa sitä vastauksen tietää?

9

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En usko että on päässyt. Minä hävisin juoksukilpailunkin nuorena miehenä ja kalliiksi tuli.

    • Anonyymi

      monen monta kertaa nuorena poikana mopolla.

      • Anonyymi

        Ennen meininki oli hurjempaa, Espoossa tulloin mopoilia yritti karkuun. Poliisi yritti osua rankaaseen, osuiki selkään. Mitähän mopoilijalle mahtaa nykyisin kuulua:"Onkohan selkä vielä kipeä?"

        Olisi aika hyvä, jos nykyäänki ampuisivat sellaisia sarjoja ettei pahimmillaa alelua jatku satoja kilometrejä.

        Menetin todella, todella hyvän ammatti ihmisen kun eräällä seudulla mootoritiellä tuli vastaan auto joka törmäsi rajulla nopeudella nokikkain hänen autoon. Myöhemmin kuuli takaa ajon kestäneen niinki pitkään, että samainen auto oli jo törmäillyt sillä tieosuudella kahteen autoon vai oliko kolmeen. Siinäki "ehkä" olisi poliisin räjähdeammus ohjaamoon pelastanut ihmisen/ihmisiä ennen aikaiselta eläkkeeltä. Kun maailmalla tilanteet rajuuntuvat, pitäisi kunnon teurastuspysäytys sallia poliisille tilanteissa joissa on todennäköistä ihmisten terveys on vaarassa.

        Mitä näyttävämpiä raahauksia näkyisi mediassa pysäytetyissä poliisioperaatioissa, vaikuttaisi monen luonteeltaan pakenevan ihmisen kohdalla uusiin hänen itsensä kannalta järkevämpiin valintoihin?


    • Anonyymi

      Nuorna tuli ajettua karkuun kevarilla. Kevarilla pääsee sinne minne autolla ei. Mopolla en päässyt karkuun vaan sain sakot.

      • Anonyymi

        Kohta pääsee poliisia karkuun, koska määrärahat eivät enää riitä takaa-ajoon!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kohta pääsee poliisia karkuun, koska määrärahat eivät enää riitä takaa-ajoon!

        Enää ei tarvi ajaa karkuun, koska poliiseja ei ole ja vaikka jossain olisikin, perseet on liimattu portterin penkkiin kiinni. Poliisit ovat laiskistuneet 30 vuodessa 100 %. Vapaat nopeudet ovat palanneet. Peltipoliisi-pöntöt ovat tyhjillään ja vaikka jossain kamera olisikin, tietojärjestelmät on paskana.


    • Anonyymi

      Karkuun on päästy, ei ole edes kummoinen temppu

    • Anonyymi

      Polliiseille pittää olla ystävällinen niin ne ei välitä jos teet jonku rikoksen.

    • Anonyymi

      En yrittänytkään pakoon, antauduin heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      68
      4490
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3749
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      111
      3377
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      28
      1931
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1185
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      90
      939
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      895
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      892
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      817
    Aihe