Poliisia pakoon

Anonyymi

Onkohan kukaan koskaan päässyt poliisia pakoon takaa-ajossa?
Siinä säästyisi kummasti pakoonyrittäjän ja poliisin aikaa ja muutenkin turhaa stressiä jäis pois. Samalla se rangaistuskin jäisi pienemmäksi.
Vaan kukapa sitä vastauksen tietää?

9

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En usko että on päässyt. Minä hävisin juoksukilpailunkin nuorena miehenä ja kalliiksi tuli.

    • Anonyymi

      monen monta kertaa nuorena poikana mopolla.

      • Anonyymi

        Ennen meininki oli hurjempaa, Espoossa tulloin mopoilia yritti karkuun. Poliisi yritti osua rankaaseen, osuiki selkään. Mitähän mopoilijalle mahtaa nykyisin kuulua:"Onkohan selkä vielä kipeä?"

        Olisi aika hyvä, jos nykyäänki ampuisivat sellaisia sarjoja ettei pahimmillaa alelua jatku satoja kilometrejä.

        Menetin todella, todella hyvän ammatti ihmisen kun eräällä seudulla mootoritiellä tuli vastaan auto joka törmäsi rajulla nopeudella nokikkain hänen autoon. Myöhemmin kuuli takaa ajon kestäneen niinki pitkään, että samainen auto oli jo törmäillyt sillä tieosuudella kahteen autoon vai oliko kolmeen. Siinäki "ehkä" olisi poliisin räjähdeammus ohjaamoon pelastanut ihmisen/ihmisiä ennen aikaiselta eläkkeeltä. Kun maailmalla tilanteet rajuuntuvat, pitäisi kunnon teurastuspysäytys sallia poliisille tilanteissa joissa on todennäköistä ihmisten terveys on vaarassa.

        Mitä näyttävämpiä raahauksia näkyisi mediassa pysäytetyissä poliisioperaatioissa, vaikuttaisi monen luonteeltaan pakenevan ihmisen kohdalla uusiin hänen itsensä kannalta järkevämpiin valintoihin?


    • Anonyymi

      Nuorna tuli ajettua karkuun kevarilla. Kevarilla pääsee sinne minne autolla ei. Mopolla en päässyt karkuun vaan sain sakot.

      • Anonyymi

        Kohta pääsee poliisia karkuun, koska määrärahat eivät enää riitä takaa-ajoon!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kohta pääsee poliisia karkuun, koska määrärahat eivät enää riitä takaa-ajoon!

        Enää ei tarvi ajaa karkuun, koska poliiseja ei ole ja vaikka jossain olisikin, perseet on liimattu portterin penkkiin kiinni. Poliisit ovat laiskistuneet 30 vuodessa 100 %. Vapaat nopeudet ovat palanneet. Peltipoliisi-pöntöt ovat tyhjillään ja vaikka jossain kamera olisikin, tietojärjestelmät on paskana.


    • Anonyymi

      Karkuun on päästy, ei ole edes kummoinen temppu

    • Anonyymi

      Polliiseille pittää olla ystävällinen niin ne ei välitä jos teet jonku rikoksen.

    • Anonyymi

      En yrittänytkään pakoon, antauduin heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      175
      4951
    2. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      33
      4537
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      254
      4522
    4. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      16
      4325
    5. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      205
      3573
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      88
      3227
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      81
      3169
    8. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3067
    9. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      247
      2894
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2832
    Aihe