Tavarateline ?

kumpi

Olen hankkimassa hybridiin tavaratelinettä. Kumpi olisi parempi, perinteinen malli vai tuollainen satulaputkeen kiinnitettävä ? Kestääkö tuo satulaputkimalli miten isoa kuormaa ja onko niihin mahdollista laittaa sivulaukkua ?

3

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Putkiteline

      Satulaputkeen kiinnyttivätelineita on joissakin kaupoissa mut ne kestää noin 10 kiloa eikä siihen saa laitettua mitään laukkuja!!! Joskus euromarketissa oli abu U lukko joka toimii samalla tavaratelineenä! (putkeen kiinnittyvä maksoi jotai 40 egeä)´kiinnitysosa on aina kiinni putkeen mutta jos haluut irrottaa u lukon lukittakseen pyörän ( kiinnitysosa jää tietenkin vain U lukko otetaan pois)

      Perus tavarateline on parempi ja se myös kestää jopa 30 kiloa (Katso ostettaessa jostain telineen päältä niin siinä pitäis lukea suurin sallittu kuormamäärä! Se riippuu tavaran määrästä et kuin paljon kuljetat tavaraa! Jos kuljetat suunnilleen 10 kilsaa kanna´ttaa ostaa putkeen kiinnittyvä (sinne ei voida kiinnittää laukkuja!)
      Jos taas kuljetat painavampia tavaroita kandee ostaa perus tavara teline!
      ÄLÄ osta tavaratelineitä biltemasta! (aika huonoja) tavaratelineen hinta on suunnilleen 5 - 30 euroo!

    • Filo

      Hybridin ollessa kyseessä saattaa ulkonäkö ratkaista ja silloin voiton vie sporttisempi satulaputkeen kiinnitettävä teline.
      Perinteisen telineen etu on suurempi kuormausmäärä, mutta jos tavarat ei paina yli 10 kg, riittää toi sporttisempi versio.
      Ulkonäöllisesti satulaputkeen kiinitettävä malli on mielestäni niin paljon paremman näköinen, että valitsin aikanaan itse sen. Siihen muuten löytyy pieni laukkukin eräältä valmistajalta.
      Perinteinen malli tuo minulle mieleen pappapolkupyörän... Mutta, makuasioita..

      • T.K.

        Itse oon ollut tyytyväinen tuohon Blackburnin tarakkaan. Se on alumiinia ja hyvin jämäkkää tekoa, mutta silti kevyt. Pyöränä on täysjousto Kona, joten perinteinen malli ei toimi siinä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2350
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2293
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      35
      1650
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1648
    6. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    7. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      18
      939
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe