Meille tulossa lapsi. Mies saattaa heittää tavaroita ja huutaa, kokee kai olonsa uhatuksi. Jos minä sanon jotain väärää, hän huutaa ja heittää tavaroita. Mies käskee painua vi.... n ja sanoo että olisi parempi erota. Sitten katuu ja pyytelee anteeksi, tajuaa kyllä että tekee väärin, mutta äkkipikaisena heittää oman puhelimensa tai vaikka tuolin seinään. Mietin että miten ottaa sen, kun vauva syntyy ja itkee ja jos ei rauhoitu hänen kanssaan.
Milloin lähteä suhteesta
12
924
Vastaukset
- Anonyymi
Pistä stoppi tohon homman heti. Jos elää liian kauan olosuhteissa, jotka ei ole normaalia, niin siitä tulee normaalia.
- Anonyymi
Älä ota noin suuria riskejä, tämä on neuvoni.
Vauva tulossa ja sinulla tuollainen kumppani. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä ota noin suuria riskejä, tämä on neuvoni.
Vauva tulossa ja sinulla tuollainen kumppani.Edellinen kommentoija viittaa suurella riskillä varmaankin parisuhteeseen jäämisen riskiin. Samaa mieltä, nyt on oikea hetki lähteä suhteesta. Suhteesta lähteminen ei ole helppoa, mutta ei ole jääminenkään, jos käyttämistä ei saada muuttumaan.
Sivusta samankaltaisia suhteita seuranneena sanoisin, että käytös tulee vain pahenemaan, varsinkin lapsen syntymän jälkeen. Käyttäytymisen muutos vaatii todella paljon työtä, aikaa ja ulkopuolista apua. Ja ennen kaikkea omaa halua muuttua. Sitä harvemmin näiltä lopulta löytyy. Jos haluat antaa miehelle vielä mahdollisuuden, nyt on viimeinen hetki hakea tilanteeseen ulkopuolista apua.
Lapsesi on ansainnut turvallisen kodin ja aikuiset. Hae tukea tilanteeseesi tarvittaessa lähipiiriltäsi, perheneuvolasta ja neuvolasta. Oman asunnon saaminen kunnan kautta onnistuu tilanteessasi varmasti helposti.
Mietit varmasti mikä on normaalia ja minkälainen käytös tulisi vielä sietää. Tuollainen käytös ei ole normaalia puolisolta suhteessa, johon on tulossa vielä jälkikasvuakin.
Toivon kaikkea hyvää sinulle ja tulevalle lapsellesi. Elämä kyllä kantaa ja kaikki järjestyy, kun löydät tilanteeseesi parhaat ratkaisut.
- Anonyymi
Menkää perheneuvolaan juttelemaan, jos mies ei muuten ymmärrä rauhoittua.
- Anonyymi
Sieltä saa myös terapiaa tarpeen mukaan.
- Anonyymi
Onko tuo mies tulevan lapsesi siittäjä?
Oli tai ei, hän on aivan liian vaarallinen sinun ja ennenkaikkea pienen, sinusta täysin riippuvan, ihmisen turvallisuudesta.
Miksi maailmassa hankkiuduit raskaaksi eläessäsi tuon tason riehujan kanssa?!
Teet niin tai näin, se aina keksii syyt riehumiseensa. Tuosta on vain pieni askel fyysiseen kontaktiin ja sinun lapsesi vioittamiseen.
Onko tuo mitä sinä haluat???????
Osallistut rikokseen jos jäät tuon riehuja loukse. Syyllistymisesi jo yksistään pakottaa sinut heti poistumaan tuosta yhtälostä. Sinun on, jo velvollisuudesta lastasi kohtaan, poistuttava tuon riehujan läheisyydestä. Mitä kaemmaksi, sitä parempi.- Anonyymi
Rikokseen osallistuu rikoksen tekijä, eli esimerkiksi väkivaltainen mies, ei kukaan muu. Ei oikein nappaa tuo kiihkomielinen syyllistämiseen. En ole aloittaja. ja lähdetään siitä, että aloitus on aito, eikä esimerkiksi jonkun misogyynisen puupään kirjoittama, joka haluaa päästä syyllistämään naisia keinotekoisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rikokseen osallistuu rikoksen tekijä, eli esimerkiksi väkivaltainen mies, ei kukaan muu. Ei oikein nappaa tuo kiihkomielinen syyllistämiseen. En ole aloittaja. ja lähdetään siitä, että aloitus on aito, eikä esimerkiksi jonkun misogyynisen puupään kirjoittama, joka haluaa päästä syyllistämään naisia keinotekoisesti.
Osasyyllinen rikokseen on ihminen joka auttaa rikoksen teossa.
Raskaana oleva nainen kuuluu osasyylisenä rikokseen -ryhmään.
Hän tietää että pahoinpitelijä 99%.n varmuudella tulee vioittamaan vielä syntymätöntä ihmistä! Ja lapsen synnyttyä, vielä pahimmalla tavalla - henkisen kauhun ylläpitämisellä!
Ellei tuo ole rikos, mikä sitten on!!!?
- Anonyymi
Oliko lapsen hankkiminen yhteinen ja harkittu päätös.
- Anonyymi
Miksi ihmeessä kyseisenlaisten sekojen kanssa mennään lisääntymään?!
- Anonyymi
Lähde autiomaahan
- Anonyymi
Kongoon
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813182Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823639Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952904Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361379Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1491312Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141184- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin200973