Mediassa julkaistuissa jutuissa ja keskustelupalstoilla kuten tällä kuuluu vain paikallisten ääretön kateus kun toiset on tehokkaampia jahtiporukoita. Itse ongelmaan ne ei ota kantaa kun eivät ymmärrä sitä.
Ongelma on siinä että etelän seuroissa ja myös lapin seuroissa pyytävät hakevat valtion maille lappiin hirvilupia, eivätkä ilmoita omaa seuroissa pyyntiä kenellekään.
Tästä esimerkkinä yksi etelän seura jossa noin 20 pyytäjää, lupia noin 20 siellä etelässä. Niistä hakee noin 15 lapin valtionmaille luvat ja viisi jää nimeksi etelän lupaan. Sitten pyytävät lapissa tehokkaasti hirvet ja menevät etelään pyytämään kun siellä ei ole lunta.
Tämä on vieläpä sallittua koska viran omaisille on väännetty rautalangasta todisteiden kera asia, eivätkä ne halua siihen puuttua.
Paras keino estää tällainen salailu ja toiminta on että toukokuun ensimmäinen päivä olevat nimet ovat hirvenpyytäjiä anotussa luvassa ja siihen ei voi ketään lisätä jälkeenpäin. Silloin estyy edellä kuvattu toiminta. Jos siis tavataan muualla metsällä niin on salapyynnissä.
Siis jos hakee lappiin hirviluvan ja on samaan aikaan yksityisessä seurassa niin sitä ei lasketa lisäämään lupamäärää siinä valtion luvassa kuten nyt.
Eihän tämä estä hakijaa metsästämästä hirviä lapissa jos muut hyväksyvät tavallaan vapaamatkustajan joka ei lisää lupamäärää.
Eikä estä myöskään koiramiehenä oloa kun ei ole kivääriä mukana.
Mutta eihän sitä Lappilaiset hyväksy tällaista keinoa.
Hirvenpyynti ja metsästys
5
831
Vastaukset
- Anonyymi
Onko tuostakin vielä jotkut kateellisia? Minussa ei ainakaan herätä minkäänlaista kateutta, jos toisella on vaikka 200kg pakastimessa hirveä. Tuommosta 'raskasta' syötävää, kuin hirveä, meillä ei syödä kuin pari kertaa vuodessa.
- Anonyymi
Meidän koira kyllä tykkää hirvikäristyksestä. Se sopii koiran elimistölle hyvin, koska koira ja sen esi-isät ovat aikojen alusta asti olleet lihansyöjiä.
- Anonyymi
Etelän metsästäjät juu,näin heitä kaupassa 5'6 miestä pukeutuneet samanlaisiin maastoasuihin olivtki ihan mannekiinejä vai olisko tuo porukka lähteneet jahtiin ja samalla antaneet toisilleen poikarakkautta!!?? Että tollaisia etelän jahtimiehiä!
- Anonyymi
Ookko koskaan aatellu hakeutua hoitoon ?
- Anonyymi
Menisit takaisin etelään,siellä ne mannekiinit pyörii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512432- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per55979- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731