Mediassa julkaistuissa jutuissa ja keskustelupalstoilla kuten tällä kuuluu vain paikallisten ääretön kateus kun toiset on tehokkaampia jahtiporukoita. Itse ongelmaan ne ei ota kantaa kun eivät ymmärrä sitä.
Ongelma on siinä että etelän seuroissa ja myös lapin seuroissa pyytävät hakevat valtion maille lappiin hirvilupia, eivätkä ilmoita omaa seuroissa pyyntiä kenellekään.
Tästä esimerkkinä yksi etelän seura jossa noin 20 pyytäjää, lupia noin 20 siellä etelässä. Niistä hakee noin 15 lapin valtionmaille luvat ja viisi jää nimeksi etelän lupaan. Sitten pyytävät lapissa tehokkaasti hirvet ja menevät etelään pyytämään kun siellä ei ole lunta.
Tämä on vieläpä sallittua koska viran omaisille on väännetty rautalangasta todisteiden kera asia, eivätkä ne halua siihen puuttua.
Paras keino estää tällainen salailu ja toiminta on että toukokuun ensimmäinen päivä olevat nimet ovat hirvenpyytäjiä anotussa luvassa ja siihen ei voi ketään lisätä jälkeenpäin. Silloin estyy edellä kuvattu toiminta. Jos siis tavataan muualla metsällä niin on salapyynnissä.
Siis jos hakee lappiin hirviluvan ja on samaan aikaan yksityisessä seurassa niin sitä ei lasketa lisäämään lupamäärää siinä valtion luvassa kuten nyt.
Eihän tämä estä hakijaa metsästämästä hirviä lapissa jos muut hyväksyvät tavallaan vapaamatkustajan joka ei lisää lupamäärää.
Eikä estä myöskään koiramiehenä oloa kun ei ole kivääriä mukana.
Mutta eihän sitä Lappilaiset hyväksy tällaista keinoa.
Hirvenpyynti ja metsästys
5
816
Vastaukset
- Anonyymi
Onko tuostakin vielä jotkut kateellisia? Minussa ei ainakaan herätä minkäänlaista kateutta, jos toisella on vaikka 200kg pakastimessa hirveä. Tuommosta 'raskasta' syötävää, kuin hirveä, meillä ei syödä kuin pari kertaa vuodessa.
- Anonyymi
Meidän koira kyllä tykkää hirvikäristyksestä. Se sopii koiran elimistölle hyvin, koska koira ja sen esi-isät ovat aikojen alusta asti olleet lihansyöjiä.
- Anonyymi
Etelän metsästäjät juu,näin heitä kaupassa 5'6 miestä pukeutuneet samanlaisiin maastoasuihin olivtki ihan mannekiinejä vai olisko tuo porukka lähteneet jahtiin ja samalla antaneet toisilleen poikarakkautta!!?? Että tollaisia etelän jahtimiehiä!
- Anonyymi
Ookko koskaan aatellu hakeutua hoitoon ?
- Anonyymi
Menisit takaisin etelään,siellä ne mannekiinit pyörii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1533889Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,883283SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.862678Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2682466Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392256Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1031921- 421009
- 95988
- 53879
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16830