Arvovalinta. Olen pettynyt. Sama sekoilu valtion politiikassa ja kuntien hallinnoissa. Eikä näiden valintojen irvokkuus ja mädännäisyys haittaa näitä meän päättäjiä. Rahat ja palvelut pois rahvaalta ja heitetään muille maille. Maakunta sote nostaa taviksen kuluja 150/kk, noin kuukauden käteen jäävä palkka vuodessa. Ja luuletteko että palvelut paranee. Odotin enemmän päättäjiltä joka tasolla. Aivan kauheaa porsastelua meidän tavisten rahoilla ketkä haluaa vaan ne palvelut kevyellä byrokratialla. Tätä ei täällä osata vaan pitää täyttää julkisen sektorin konttorit aateveljillä ja siskoilla toisten rahoilla.
Kaupungintalo vs pikkukoulut kiinni
2
59
Vastaukset
- Anonyymi
Olen koettanut jo muutaman vuoden ajan herättää keskustelua vammaisten aseman heikkenemisestä nykyisen maahanmuuttopolitiikan seurauksena. Sovelletut äärivasemmistolaisen identiteettipolitiikkaan perustuvat intersektionaalisuussäännöt ovat syrjäyttäneet aiemman sosiaalipoliittisen eetoksen, jossa käytännössä ainoa positiivista syrjintää lainvoimaisesti nauttiva ihmisryhmä oli vammaiset.
- Anonyymi
Siinä se pikkutyttömäisyys paljastui, oli liika isot saappaat Kulmunille. Sipilä kun tuli pääministeriksi oli erittäin tarkka noista asioista, kuka maksaa mitäkin, hän ei olisi ikinä astunut tuollaiseen miinaan.
Ei ollut Kulmunista noihin hommiin ja se epävarmuus oikein rällötti hänen olemuksestaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055721Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652562Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2401572- 941360
- 1241087
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8881- 66857
- 64853
- 72775
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741