2-1-2. Miesten keihäs ja Samuli Vasala. Hopeaa naisten keihäs sekä pronssit O-P Karjalainen moukarissa ja miesten korkeus 2.30m-2.35m..... Voi olla, että kotikisat tulen katsomaan stadionilla.
Suomen mitalimäärä yu:n MM-2005 Helsinki
jurikka
6865
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miesten keihäästä voi kyllä tulla mitali, tai vaikka kaks(parviainen, mikkola), pitkämäki ei todennäkösesti pärjää päänsä takia. Hän juoksentelee välillä maratoonejakin, mikä on keihäsmieheltä varsin älyvapaata puuhaa. Toivon, että hän ei pääsis edes sinne.
Vasalan samppa ei mitalia saa!.Hänelle sen kyllä soisin, mutt mutt ku vauhti ei riitä. Toivotaan hänelle finaalipaikkaa.
naisissa voi tulla myös se hopeinen keihäässä. Ehkä Inberg.
Miesten korkeudessa ei valitettavasti tule mitalia. Oskarilla on senssejä kympin sakkiin, ei enempään.Valitettavasti. Ossihan on mukava poika.
Karjalainen voi VOITTAA KULTAISEN MITALIN!. Hänellä oli jo viime vuonna siihen senssit. Hän on maailman kärki lajissaan.
Kuulaukkelit kans voi tehdä yllätyksiä suuntaan jos toiseen. Onhan tiisanoja, Reinikainen, Harju ja ehkä Carssonkin edelleen huipputyöntäjiä
Lisäksi miesten pituus: Evilän tomppa on ainakin taistelija(viime maaottelu). Asennetta löytyy ja mies on aina tosissaan. Ainakin hyppypaikalla. Ja olihan hän madridissakin neljäs tiukassa kamppailussa. Taso oli sielläkin kova.TOIVON HÄNELLE MITALIA. HÄN ON TODELLINEN URHEILIJA.
Eli yht. veto:miesten keihäs: kulta
naisten keihäs: pronssi
miesten kuula: ? hmm. vaikka hopea
Miesten moukari: kulta
miesten pituus: pelottaa tää toive, että toteutuuko, mutta laitetaan pronssi.
SIINÄPÄ SE. KATOTAAN SITTE ELOKUUSSA.
joo, keihäässä pitkämäki ottaa mitalin. ja toisen tuo op. siinä mun ennustus.
harmittaa, että pitkämäki oli niin lähellä jopa olympiakultaa ateenassa, kun muu maailma oli rapakunnossa. no sit tuli toinen yllärimies ja vei goldin.
ja kommentti edelliselle kirjoittajalle: juuri keihäässä homman pitääkin olla "älyvapaata".
suomi on yleensä saanut 0-3 arvokisamitalia yleisurheilusta. mitalit ovat osa olleet yllätyksiä ainakin yksi mitali ja pari on tullut sitten joiltakin joilta on voinut odottaa sitä mutta vasta lähempänä kisoja. on tietenkin mukava pähkäillä että mitäs sieltä tulisi ja arvailla. Itse veikkaan kuitenkin että max 3 mitalia väreistä ei voi puhua mutta todennäköisesti 1-2. nolla mitalia on muuten todennäköisempi kun 4 mitalia.
terv. umpihullu
ja jaamme KAIKKI yleisurheilun MM 2005 -palkintomitalit vieraillemme?
Saan seurata mitalikamppailuja, en aitiopaikalta tosin vaan F-katsomosta.
KARJALAINEN
EVILÄ
MONONEN
PITKÄMÄKI
PARVIAINEN
MIKKOLA
FRÖSEN
UPPA
INGBERG
TIISANOJA
VEIKKAAN SIIS KYMMENTÄ MITALIA
Taisi olla listasi pelkkä HÄTÄHUUTO!