Sähköautojen vakuutukset melkoisen hintavia

Vakuutusyhtiöiden mukaan suurempi onnettomuustodennäköisyys ja kalliimmat korjauskustannukset vaikuttavat sähköautoille myönnettävien vakuutusten hintaan. Täyssähköautojen ja ladattavien hybridien vakuuttamista on pidetty suhteellisen kalliina.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yrittavatko-vakuutusyhtiot-vedattaa-maksukykyisia-sahkoautoilijoita-eivat-kuulemma-vaan-niiden-mukaan-sahkoauton-kolaririski-on-50-prosenttia-korkeampi/7999454
5466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei se ole hölmö, joka pyytää, vaan se, joka maksaa.....

Äänestä

Eletään markkinataloudessa. Kilpailu on pitänyt huolen, että sähköautojen vakuutukset ovat nykyisin edullisia.
Vaihdoin 10-vuotiaan TDI-Passatini ID4:ään ja yllätys yllätys, laajin kasko liikennevakuutus halpeni muutaman kympin. Passatin vakuutuskin oli mielestäni edullinen verrattuna moneen muuhun samankokoiseen autoon.

Äänestä

Tuossahan se on sanottu. Teslan tyyppisten kalliiden ja tehokkaiden autojen vakuutukset ovat aina kalliita. Riippumatta mistä se voima tulee.

"Polttomoottoriautoihin verrattuna tehokkaamman – ja hintavamman– pään sähköautojen vakuuttaminen tuleekin melko kalliiksi."

Äänestä

Kuka nyt sähköautoa ostaa jonka jälleenmyynti arvo heikkenee nopeasti kuten elektroniikka vempeleissä konsanaan.
Sähkö ei ole turvallinen liikennöivissä välineissä jos jotain yhtäkkistä sattuisi tulemaan. Akut voivat rikkoontua jos ajokeli on liukas ja ajoneuvo suistuu ajoradalta syvään ojaan jossa on vettä niin paljon että akut saavat kylvyn. Kaasuuntuuvat akkuhöyryihin autossa olijat tai tulipalo on räjähdyksenomainen.
Sähköauton turvallisuus on kyseenalainen.

Äänestä

Sähkö autoille tulee tietysti oma vakuutus luokka, ettei viattomat joudu kärsimään törky tekniikan takia?💸💸💸

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vakuutusyhtiöiden mukaan suurempi onnettomuustodennäköisyys ja kalliimmat korjauskustannukset vaikuttavat sähköautoille myönnettävien vakuutusten hintaan. Täyssähköautojen ja ladattavien hybridien vakuuttamista on pidetty suhteellisen kalliina.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yrittavatko-vakuutusyhtiot-vedattaa-maksukykyisia-sahkoautoilijoita-eivat-kuulemma-vaan-niiden-mukaan-sahkoauton-kolaririski-on-50-prosenttia-korkeampi/7999454

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu