Työn saaminen kaatuu yhteen juttuun

Anonyymi

Olin kauan samassa paikassa ja opin tuntemaan työni arvon.
Minä sanon aina että alle 16 euron tuntipalkalla en lähde kotoani. Kyllä työstä pitää palkkaa saada.

6

118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi niitä yli 16 euroa/tunti hommiakin on runsaasti olemassa. Turhaan siis kotona kykit. Toki niin että mitä isompaa palkkaa on hakemassa niin sitä enemmän joutuu ponnistelemaan elämässä. Opiskelua ja itsensä monipuolista kehittämistä. Sitähän se on.

      • Anonyymi

        Näin juuri jos ikärasismi vähän helpottuisi niin kannattaisi opikella 100 vuotiaksi asti.


    • Anonyymi

      Kun liian kauan polkee paikoillansa samoissa hommissa samassa firmassa sitä laitostuu. Helposti uskottelee itsellensä että itsellä on jotain spesiaaliosaamista. Sinulle löytyy kuitenkin helposti korvaaja.

    • Anonyymi

      Näin juuri kävi roskakuskin hommassa. Todella yksinkertaista hinkkausta vuodesta toiseen. Laitostuin täysin. Kyllä siinä oli tunne, että on todella korvaamaton mutta harhaa se vain oli. Tuohon typerään hommaan oppii päivässä.
      Koulutus riittää kun on kuorma-auton ajokortti. Mitään muuta tuo ei vaadi, vaikka sellaista yritetään valehdella. Ammattikoulua ja ammattipätevyys korttia ja korttia kortin päälle, joilla ei ole mitään merkitystä mihinkään työn kannalta.

    • Anonyymi

      Hei kaikki teidän ei tarvitse uskoa, tähän propakandaan, jolla yritetään nostaa verokertymää isommilla palkoilla. Voitte työskennellä niin pienellä palkalla kuin pystytte, teidän tehtävä ei ole pitää systeemiä pystyssä

    • Anonyymi

      Juurikin näin, ei kiinnosta mennä talkoilla tekemään yhtään mitään.

      Koululaiset ja muut opiskelijat voivat tehdä TET-jaksoja mutta jos työntekijää ei arvosteta eli ei makseta asianmukaista liksaa niin mielummin ollaan kotona vaikka eläkkeelle saakka.

      Siinä juurisyy "työvoimapulaan" eli alipalkkaus ja toinen painava syy on ikärasismi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      69
      3114
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      45
      3003
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2331
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      341
      1980
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1749
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1565
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      11
      1408
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1237
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1156
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1106
    Aihe