Suuri hellyydentarve

Anonyymi

Voisiko polyamorinen suhde olla ratkaisu, jos parisuhteessa muuten sujuu hyvin, mutta toinen osapuoli tahtoisi enemmän hellyyttä kuin toinen? Siis tietenkin vain, jos toinen siihen suostuu. Minusta tuntuu, että minulla olisi rakkautta niin paljon annettavana, että sitä riittäisi ainakin kahdelle niin, että varmaan molemmat voisivat olla tyytyväisiä saamaansa määrään.

7

991

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, no riittäiskö susta sitten siinä muussakin jaettavaa kahdelle asti, toki tietenkin nuo kaksikin voisivat keskenään tulla toimeen. Kumppani joka sopii kahdelle on varmaan kaksin verroin vaikeampi löytää kuin yhdelle ajateltu. Avoin suhde, jolloin haet pelkän hellyyden. Tai lemmikkieläin.

      • Anonyymi

        Seksuaaliset tarpeeni saan kyllä tyydytettyä nykyisen kummpanin kanssa, mutta ei ole poissuljettua, etteikö siitäkin riittäisi.
        Niin, ehkä avoin suhde olisi parempi termi, kun ei näiden kahden tarvitsisi edes nähdä toisiaan.
        Lemmikkieläintä ei voi ottaa pelkkään hellyydenpuutteeseen, sillä se vaatii muutakin. Eikä se ainakaan minulle ole sama asia, kuin ihmisten välinen, romanttinen hellyys.


    • Anonyymi

      Minulla ei ole kovin suurta tarvetta olla kenenkään lähellä. Luonteenpiirteistäni johtuen luulen että minulle riittää etäihastuminen, mutta minulla ei ole tarvetta olla lähellä ihastustani. Se ei johdu siitä että minulla olisi traumoja jostain aikaisemmin koetusta, vaan minä nyt satun vain olemaan sellainen. Ehkä joku vaatteet päällä halaaminen olisi se mikä minulle riittäisi. Arkea voisin jonkun kanssa jakaa, koska koen olevani käytännön ihminen ja yhdessä voisi jakaa kotitaloustyöt ja harrastaa yhdessä jotain. Fyysinen läsnäolo toisen ihmisen kanssa, mutta ei tarvetta fyysiseen läheisyyteen. Koko ajan tarvitse olla yhdessä, koska tarvitsen omaa tilaa olla oman itseni kanssa.

    • Anonyymi

      Mutta oli niin että miehesi siihen suostuisi mikäli hänkin saisi muiden kanssa olla?
      Oletko hetero vai bi?
      Jos se toinen olisi nainen ja voisitte olla yhdessä. Se voisi olla win win situation?

      • Anonyymi

        Olen hetero, joten ei onnistu tuo


    • Anonyymi

      Huora, suhde on kahden keskeinen.

      • Anonyymi

        Vain parisuhde on


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      194
      6620
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5513
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      281
      3522
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      127
      3483
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      110
      2496
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2170
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1956
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      54
      1927
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      64
      1793
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      103
      1481
    Aihe