Suuri hellyydentarve

Anonyymi

Voisiko polyamorinen suhde olla ratkaisu, jos parisuhteessa muuten sujuu hyvin, mutta toinen osapuoli tahtoisi enemmän hellyyttä kuin toinen? Siis tietenkin vain, jos toinen siihen suostuu. Minusta tuntuu, että minulla olisi rakkautta niin paljon annettavana, että sitä riittäisi ainakin kahdelle niin, että varmaan molemmat voisivat olla tyytyväisiä saamaansa määrään.

7

969

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, no riittäiskö susta sitten siinä muussakin jaettavaa kahdelle asti, toki tietenkin nuo kaksikin voisivat keskenään tulla toimeen. Kumppani joka sopii kahdelle on varmaan kaksin verroin vaikeampi löytää kuin yhdelle ajateltu. Avoin suhde, jolloin haet pelkän hellyyden. Tai lemmikkieläin.

      • Anonyymi

        Seksuaaliset tarpeeni saan kyllä tyydytettyä nykyisen kummpanin kanssa, mutta ei ole poissuljettua, etteikö siitäkin riittäisi.
        Niin, ehkä avoin suhde olisi parempi termi, kun ei näiden kahden tarvitsisi edes nähdä toisiaan.
        Lemmikkieläintä ei voi ottaa pelkkään hellyydenpuutteeseen, sillä se vaatii muutakin. Eikä se ainakaan minulle ole sama asia, kuin ihmisten välinen, romanttinen hellyys.


    • Anonyymi

      Minulla ei ole kovin suurta tarvetta olla kenenkään lähellä. Luonteenpiirteistäni johtuen luulen että minulle riittää etäihastuminen, mutta minulla ei ole tarvetta olla lähellä ihastustani. Se ei johdu siitä että minulla olisi traumoja jostain aikaisemmin koetusta, vaan minä nyt satun vain olemaan sellainen. Ehkä joku vaatteet päällä halaaminen olisi se mikä minulle riittäisi. Arkea voisin jonkun kanssa jakaa, koska koen olevani käytännön ihminen ja yhdessä voisi jakaa kotitaloustyöt ja harrastaa yhdessä jotain. Fyysinen läsnäolo toisen ihmisen kanssa, mutta ei tarvetta fyysiseen läheisyyteen. Koko ajan tarvitse olla yhdessä, koska tarvitsen omaa tilaa olla oman itseni kanssa.

    • Anonyymi

      Mutta oli niin että miehesi siihen suostuisi mikäli hänkin saisi muiden kanssa olla?
      Oletko hetero vai bi?
      Jos se toinen olisi nainen ja voisitte olla yhdessä. Se voisi olla win win situation?

      • Anonyymi

        Olen hetero, joten ei onnistu tuo


    • Anonyymi

      Huora, suhde on kahden keskeinen.

      • Anonyymi

        Vain parisuhde on


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      51
      10083
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      116
      5775
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      63
      4488
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      141
      3087
    5. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      265
      2907
    6. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      145
      2777
    7. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      47
      2682
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      30
      2051
    9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1747
    10. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1619
    Aihe