Suuri hellyydentarve

Anonyymi

Voisiko polyamorinen suhde olla ratkaisu, jos parisuhteessa muuten sujuu hyvin, mutta toinen osapuoli tahtoisi enemmän hellyyttä kuin toinen? Siis tietenkin vain, jos toinen siihen suostuu. Minusta tuntuu, että minulla olisi rakkautta niin paljon annettavana, että sitä riittäisi ainakin kahdelle niin, että varmaan molemmat voisivat olla tyytyväisiä saamaansa määrään.

7

944

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, no riittäiskö susta sitten siinä muussakin jaettavaa kahdelle asti, toki tietenkin nuo kaksikin voisivat keskenään tulla toimeen. Kumppani joka sopii kahdelle on varmaan kaksin verroin vaikeampi löytää kuin yhdelle ajateltu. Avoin suhde, jolloin haet pelkän hellyyden. Tai lemmikkieläin.

      • Anonyymi

        Seksuaaliset tarpeeni saan kyllä tyydytettyä nykyisen kummpanin kanssa, mutta ei ole poissuljettua, etteikö siitäkin riittäisi.
        Niin, ehkä avoin suhde olisi parempi termi, kun ei näiden kahden tarvitsisi edes nähdä toisiaan.
        Lemmikkieläintä ei voi ottaa pelkkään hellyydenpuutteeseen, sillä se vaatii muutakin. Eikä se ainakaan minulle ole sama asia, kuin ihmisten välinen, romanttinen hellyys.


    • Anonyymi

      Minulla ei ole kovin suurta tarvetta olla kenenkään lähellä. Luonteenpiirteistäni johtuen luulen että minulle riittää etäihastuminen, mutta minulla ei ole tarvetta olla lähellä ihastustani. Se ei johdu siitä että minulla olisi traumoja jostain aikaisemmin koetusta, vaan minä nyt satun vain olemaan sellainen. Ehkä joku vaatteet päällä halaaminen olisi se mikä minulle riittäisi. Arkea voisin jonkun kanssa jakaa, koska koen olevani käytännön ihminen ja yhdessä voisi jakaa kotitaloustyöt ja harrastaa yhdessä jotain. Fyysinen läsnäolo toisen ihmisen kanssa, mutta ei tarvetta fyysiseen läheisyyteen. Koko ajan tarvitse olla yhdessä, koska tarvitsen omaa tilaa olla oman itseni kanssa.

    • Anonyymi

      Mutta oli niin että miehesi siihen suostuisi mikäli hänkin saisi muiden kanssa olla?
      Oletko hetero vai bi?
      Jos se toinen olisi nainen ja voisitte olla yhdessä. Se voisi olla win win situation?

      • Anonyymi

        Olen hetero, joten ei onnistu tuo


    • Anonyymi

      Huora, suhde on kahden keskeinen.

      • Anonyymi

        Vain parisuhde on


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      105
      10684
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      157
      8947
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6117
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      88
      5134
    5. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      70
      4417
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      65
      4287
    7. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      87
      4111
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    9. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      16
      3676
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3456
    Aihe