kumpi tienaa enemmän

Anonyymi

Urakkapalkallinen vai tuntipalkallinen henkilö, jos vaikka henkilö x saa 16€/h ja sitten henkilö y saa urakkapalkka niin kumpi tienaa kuukaudessa enemmän?

5

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei voi tietää. Riippuu urakasta ja palkasta. Yleensä urakkapalkalla saa enemmän kyseessä sama työ. Mutta ei välttämättä. Eli ei voi tietää.

      • Anonyymi

        Urakkapalkka perustuu tehdyn työn määrään.
        Siis ahkera tienaa urakalla paremmin.
        Urakat ovat usein ryhmätyötä, siitä porukasta laiskuri lentää kuin leppäkeihäs.
        Nokka pitää huolen että kaikki kantavat kortensa kekoon ja urakkalisät tulevat maksuun.


    • Anonyymi

      Se tienaa enemmän kumpi saa enemmän rahaa.

      • Anonyymi

        se kuka tienaa vuodessa enemmän saa enemmän rahaa.


    • Anonyymi

      riippuu täysin tehtävästä urakasta ja omasta roolista siinä urakassa ja omasta kyvystä tehdä työtä. Työ voi olla jatkuvaa työtä. Työ voi myös olla keikkajuttu/projekti. Jos itse työntekijänä voi valita tekeekö urakkana vai tuntityönä silloin on puntaroitava kokonaishyötyä itselle. Jos olet kuitenkin työn teettäjä silloin pohdit asiaa ihan eri vinkkelistä kuin työn tekijä. Myös se mitä silloin tapahtuu jos et saa lupaamaasi määrää/laatua tehtyä. Olet allekirjoittanut urakkasopimuksen. Kätesi jää sirkkeliin kun hosut kiireellä.
      Urakka voi myös "kusta" monella tapaa. Joku tiimikavereista ei pysy mukana tai koneet hajoavat. Ulkopuolinen tapahtuma voi pysäyttää urakkatyön kokonaan. Pattinki ja naulat voi loppua kesken. Tulee sade ja on pakko lähteä saderokuliin. Itse sinun on laskelmoitava asia. Me muut emme tiedä työstäsi yhtään mitään. Oletko raksamies, lätynkääntäjä, trukinkuljettaja, ompelija, hitsari jne. Tosin vaikuttaa siltä ettet itsekään ole raiteilla työstäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      100
      3034
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2624
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      71
      2384
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      31
      2320
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      26
      2035
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      86
      1847
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1739
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      23
      1552
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      8
      1314
    Aihe