Mitä pitäisi tehdä?

Anonyymi

Eli siis mun kaveri on alkanut puhumaan välillä siitä että ei tykkää kehostaan ja olisi omasta mielestään lihava, mitä hän ei todellakaan ole. Hän ei ole suoranaisesti näin sanonut, mutta hänen puheistaan saa selkeästi sellaisen kuvan. Esimerkiksi hän sanoi yhtenä päivänä, että ei aio syödä enää juurikaan herkkuja. Mutta hän ei kovin useasti ole niitä ennenkään syönyt.
Minä ja muut kaverini ovat sanoneet, että hänen ei pitäisi ajatella noin itsestään, koska hän ei ole millään tavalla lihava tai isokokoinen.

Vihaan itsekin omaa kehoani, mutta en silti ole mennyt noin pitkälle vaan olen yrittänyt elää vain sen asian kanssa. Luultavasti kukaan ei edes tiedä että vihaan kehoani.

Pelkään että kaverini saa syömishäiriön tai jotain muuta sellaista.
Tietääkö kukaan miten voisin auttaa häntä?

0

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        253
        4567
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        130
        2985
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2752
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        74
        1730
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        106
        1574
      6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        22
        1468
      7. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        55
        1324
      8. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        93
        1235
      9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        205
        1098
      10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1085
      Aihe