Kunnanjohtaja jäi sitten virkavapaalle ensi vuoden elokuuhun asti. Aika lailla kaksi vuotta ehti olla töissä.
Tätä se on kun nuoria naisia otetaan virkoihin.
Tätä se on kun nuoria naisia otetaan virkoihin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hyvä ettei valittu jotakin vanhaa miestä jolla saattais olla jo järkiki jäässä ja tulis vain ootteleen koska pääsee eläkkeelle.
Tai yhtä paha olisi ollut joku kapiainen joka jäänyt jo eläkkeelle ja tulisi pätemään Muonion kunnanjohtajana armeijan kurssien todistuksilla.
Muoniossa on hyvä kunnanjohtaja ja pieni paussi vauvalomalla ei tilannetta muuta. Pätevä sijainen hoitaa pestiä sen aikaa.
Kunnanjohtaja on jo näyttänyt kyntensä, vanhat ukot ei hypi silmille ja ohjeista omilla kieroiluilla eikä kiristämällä niin kuin kävi muinoin entiselke naisjohtajalle.
Juuri noin. Aloittaja on surkea provo
Miten kävi Pellossa,ota selvää. Tuhoja korjataan edelleen
Kateellisten puheita!
Melko varmasti mies joka ei soisi naisille johtajuutta.
Se on jo tiedossa, että naisissa on paljon hyviä johtajia!
No mitä siellä tapahtui? Kumma kun näillä ämmillä on tapana näskätä ihmisiä.
Toivotamme iloiten vuoden 2022 vauvat, niin Muoniossa kuin Torniossa, tervetulleiksi.
Kriisiajan vauvoja, mutta niinhän nykyiset seittenkymppisetkin olivat syntyessään.
Oisko pitänyt miesten mielestä ottaa mallia Enontekiöltä tai Kittilästä?
Siellähän johtaa armeijan kurssittamat miehet.
Armeijassahan sitä oppiiki kuntataloudesta ja kuntalaista paljon! Sieltä sitten heti kunnanjohtajiksi.
Onko juuri pöljenpää kuultu!
Suuret on luulot!
Hyvä että on nuori energinen kunnanjohtaja, kylässä on nyt hyvää pöhinää. Jos jotakin häiritsee että kunnanjohtajana on nuori, koulutettu nainen niin voi mitään. Kannattaa pitää tuollaiset mölyt mahassa, eikä aina näyttää sitä tyhmyyttään.
Se on saanunna huonot opit Pellossa
Hei idiootti, puhut totta. Tätä se on, kun valitaan paras ehdokas.
Yks vaihtoehto olis ollu valita hommaan joku seniili setä tai täti, jonka takia kymmenkunta kunnan työntekijää olis saikulla.
Samaa mieltä on aloittajan kanssa mm. ainakin yksi johtava luottamusmies. Tätä se on vielä vuonna 2021.
Onhan siellä miehiäkin johdossa! Ei vain vielä ole isommasti moitittavaa, epäilen että son rohki hyvä. Tietenki vois pittää kovempaa kuria, mutta hyvä son.
Olisit valinnut vanhan eläkkeellä olevan vanhoihin kaavoihin kangistuneen ja pitäisit naamas/ sormes ummessa. Lapset tarvitsevat vanhempia ei niitä synnytetä sen takia että ne huolehtisivat sinusta vaan että sinä huolehdit heistä ,käsittämätön äijä/ämmä tusin sinun ikäiset paikkakuntalaiset rakensivat sitä palvelutaloa teille mieti ku olisit tehny lapsia oisi sun lapsesi työllistynyt kotipaikkakunnalla ja tehnyt palvelutalon ( verorahat muoniossa ei kemissä), mutta teillähän ei ollu niitä lapsia miks oltiin virkavapaalla.
Pöljähän sinä olet, hän jäi äitiyslomalle.!
Näin käy kun otetaan fertiili-ikäisiä naisia töihin.
Itse palkkaan tämän takia vain miehiä ja vanhempia naisia.