Se tulee sittenkin

Suomun metsäpäivillä Vatanen kertoi rahojen olevan jo kasassa, joten tehdas tulee piakkoin!
27729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Saapiiko nauraa.

Äänestä
  • Älä naura. Son tosissaan löytäny rahoituksen. Pätevämpi kuin paikalliset patruunat.

    Äänestä

  • Naura vain. Sitä vartenhan vitsejä kerrotaan.

    Äänestä

Sillä tehtaalla ei ole elin mahdollisuuksia vaikka tulisi.

Se on kattokaas vaalit taas kohta ja kepun vaalimainos tuo asia.

Äänestä

Eiköhän tässäkin uutisessa vastuu ole kuulijalla. Turhaa sanahelinää vailla mitään näyttöä, että tehdas tulee.

Äänestä
  • tulipas pelko puseroon ja yöunet meni sen siliän tien!

    Äänestä

Mikä tässä pelottaisi?

Äänestä

Teilä pelottaa se, että jouvutta ajamaan tojotan lintoilla jatkossakin

Äänestä

Uusi talven tulon ennusmerkki kemijärvellä: tulee taas tiedotuksia, lupauksia ja vakuutteluja, että ensi kesänä rakentaminen alkaa.
Kevät/kesä, jolloin olisi hyvö rakentamisaika, ollaan hyvin hiljaa koko asiasta.

Äänestä

Ei sitä tehdasta tule.
Polar King nielee käynnistyttyään joka vuosi puuta avohakkuuksi muunnettuna 27km × 27km kokoisen pläntin joten puuta ei enää Lapissa riitä muille toimijoille. Lisäksi stora Enso oulu on lisännyt puun käyttöä huomattavasti ja todennäköisesti muuttavat toisenkin paperikoneen kartongille joka lisää myös puun kulutusta.

Äänestä
  • Hätä on kova...heh!

    Äänestä

  • Ja sit nää viherpiipertäjät suojelee lopukki metsät ? Linnipönttötehas pystyyn ja hessu johtoon ?

    Äänestä

Massaliike taistelee

Äänestä
  • Ja Uskottavuus = 0

    Äänestä

Apteekista on nitrot loppuneet, niin kova on tehtaan pelko!

Äänestä

Kuka tietää, oliko tarkoitus, että trio perustajat olisivat olleet tulossa Metsäpäiville?
Miksi he eivät tulleet? Keskustelu olisi ollut hedelmällistä näin julkisuuden valokeilassa.
Yleisö pääsisi kyselemään oikeasti, kun siihen alkurahoitukseen on osallistuttukin.

Koska tällainen tilaisuus on tarkoitus järkätä?

Äänestä

Eikö näitä tilaisuuksia pidetty aikanaan aika monta. Kävit kai siellä kyselemässä? Jos tämä "trio" ei olisi hanketta valmistellut niin koko hanketta ei edes olisi. Tämä uusin vetäjä on tullut valmiille ja jos tehdas tulee niin kaikki kunnia kyllä menee alkuperäisille hankkeen vetäjille!

Äänestä

Entä, jos tehdasta ei tule. Kenelle lankeaa vastuut?

Äänestä
  • Niille joilla nimet papareissa. Niin yksinkertaista se on. Luikurit eivät pääse pakoon.

    Äänestä

Tehtaan kannataja pössien kannattais lukea ajatuksen ja järjen kanssa tuo lehti juttu uudestaan. ASiat on edelleen aivan päin helvettiä ja sekaisin. Ettekö ossaa lukea "rivien välistä" vai missä on vika ?
Tehdas hömppä touhu pilaa kohta kemijärven maineen ja tulevaisuuden mahdollisuudet myös maailmalla tällä menolla.

Äänestä
  • Massaliike aloitti taistelun, koska kannattava tehdas lopetettiin, koirista, räkyttäjistä, huolimatta Massaliike jatkaa työtään Kemijärven puolesta. Sinun hyväksesi. Älä epäile, vaan luota!

    Vaikka tehdasta ei tulisi, niin he sentään yrittivät ja ne kaupungin rahat, mitä siihen on käytetty, on menneet hyvään tarkoitukseen ja vielä kerran KYLVÖ KANTAA SADON!

    Kiitos, kunnia, ylistys heille, jotka pyyteettömästi uhrasivat työnsä ja aikansa, että me saamme työtä, leipää ja onnea! Kuka voi vastustaa ihmisiä, joiden sydän on kultaa ja sielu puhdasta hyvyyttä? Hävetkää!

    Äänestä

  • Minkä maineen?
    Maine meni jo vuosisadan alun isokylän metsäkauppojen myötä......mikään ei ole muuttunut!

    Äänestä

Sokeaan luottamukseen kaatuu kaikki asiat kemijärvellä.

Äänestä

Odotelkaa vaan rauhassa tehtaan tuloa. Nuoret häipyy ja kunta menee sellu-uskossa konkurssiin.

Äänestä

Katsoin paneelikeskustelun ja minulle tuli kyllä aivan selväksi, että sellutehtaan rahoitus on edelleen täysin levällään.

Äänestä

Hieno asia, että Kemijärvelle lopultakin saadaan tää kauan vireillä ollut uusi sellutehdas. Yes !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomun metsäpäivillä Vatanen kertoi rahojen olevan jo kasassa, joten tehdas tulee piakkoin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu